دولت و مجلس یک گام به استفاده از کوپن نزدیک شدند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از جلسه غیرعلنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بازگشت کوپن به اقتصاد ایران خبر داده است.

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسوین برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفته است که چندی پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای غیرعلنی موضوع بازگشت کارت‌هایی­ تحت عنوان «کوپن­ پیشرفته» یا «مدرن» به اقتصاد کشور را بررسی کردند.

تاجگردون گفته است که «در جلسات شورای هماهنگی هم این موضوع [بازگشت کوپن] مدام به بحث­ گذاشته می‌شود. البته نباید از­ این موضوع غافل بود که تقاضای ارز برای کالاهای وارداتی هر روز رو به افزایش است و این امر علامت خطرناکی برای سیستم ارزی و بودجه کشور تلقی می‌شود اما اگر چنین طرحی مصوب شود می‌توانیم فشار بر بازار ارز را کاهش و تفاوت ریالی کالاها را­ در جیب مردم واریز کنیم.»

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزوده که «وزرا در لفافه­ و پنهانی و یواشکی بارها موافقت خود برای اجرایی شدن این طرح بیان کرده‌اند اما روی هم رفته رئیس جمهور و دولت چندان اعتقادی به این موضوع ندارد.»

تاجگردون همچنین گفته «مدتی است که اقلامی همچون گوشت دیگر از ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کرده و این ارز دیگر شامل این کالا نمی‌شود ما تصمیم داریم اگر مردم می‌خواهند ۱۰ کیلو برنج بخرند، نحوه واریز به کارت کوپن مدرن طوری باشد که پاسخگوی نیاز ۱۰ کیلو برنج باشد، همانطور که مردم امروز نگران معیشت‌شان هستند ما هم باید نگران معیشت مردم باشیم.»

او گفته هر زمان که حسن روحانی با این طرح موافقت کرد آن را اجرایی خواهند کرد.

در این جلسات ساز و کار بازگشت کوپن یا «کالابرگ»، به اقتصاد ایران نیز مورد بررسی قرار گرفته و به گفته تاجگردون «در جلسات انجام گرفته، بانک مرکزی از آمادگی بانک‌ها برای فعال‌سازی عابر بانک هایی به منظور کالابرگ الکترونیکی خبر داده و همزمان وزارت تعاون هم از عرضه گوشت طبق این طرح به عنوان یک اقدام موفق یاد کرده و موضوع مورد بحث و حساس را کالاهای دارویی عنوان کرده است.»

به نظر می‌رسد دولتمردان روحانی و نمایندگان حامی دولت اکنون دیگر مطمئن هستند که طرح عجولانه و بی‌پشتوانه نظری مبنی برا ارائه دلار ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان تنها مسیری از رانت را از بیش از یک سال پیش تا کنون به روی مافیاهای اقتصادی وابسته به حکومت گسترده است. این در حالیست که سال گذشته دولت مدعی بود با اجرای این طرح کالاهای اساسی با ارزِ نرخ دولتی وارد و تولید شده و در نتیجه تورم جاری در اقتصاد دامن قیمت این کالاها را نمی‌گیرد و قیمت آنها به صورت نجومی رشد نخواهد کرد.

این در حالیست که طی سال گذشته قیمت کالاهای اساسی نیز با چندین درصد افزایش قیمت روبرو بوده است. مصطفی شریف کارشناس اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران در رابطه با سیاست‌های ارزی دولت گفته است که «سیاست‌های ارزی باید «همه‌جانبه‌نگر» باشند تا بتوانند «کارآیی» داشته باشند؛ سیاست تخصیص ارز دولتی در سال گذشته، جز فراهم کردن یک رانتِ چرب و نرم برای یک عده‌ خاص، هیچ کاری نکرد؛ در نهایت، مردم بسیاری از کالاهایی را که دولت بابت آنها پول داده بود و ارز دولتی تزریق کرده بود، با قیمت‌های بازار آزاد خریدند؛ بنابراین هدف اولیه‌ی دولت که هدف درستی بود، محقق نشد. در رابطه با دو سناریویی که برای سال جاری مطرح شده، مسئله مهم اینست که قبل از هر چیز، بایستی همه جوانب در نظر گرفته شود و از همه مهم‌تر اینکه، بایستی هدف اصلی برآورده شود که این هدف، چیزی نیست جز سود بردن اقشار آسیب‌پذیر و همه مردم از سیاستِ تزریق ارز دولتی. ارز در هر حال یک ثروت ملی ست و باید به گونه‌ای توزیع شود که عدالت رعایت شود؛ علی‌ایحال، در مورد یک مسئله مطمئن هستم و آن اینکه اگر بخواهند، ارز را به شیوه سال گذشته تخصیص دهند، به هیچ وجه کارِ درستی نیست. سیاست تخصیص ارز دولتی باید قبل از هرچیز، برنامه‌ریزی‌شده، هدفمند و دربرگیرنده‌ی اولویت‌های زیستی مردم باشد.»

با این همه بیش از یک سال پریشان‌احوالی دولت در تخصیص ارز دولتی در کنار ناتوانی برای تنظیم قیمت کالاهای اساسی و به ویژه مواد غذایی موجب شده است که سفره خانوارهای زیادی هر روز کوچکتر شود. این موضوع در کنار دیگر مشکلات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، جامعه و به ویژه قشرهای فقیر و تنگدست را برای اعتراضات بیشتر مهیا کرده است. شاید همین امر موجب شده که موضوع بازگشت کوپن در قالب «کالابرگ» یا کارت بانکی اکنون به عنوان یکی از راهکارهای جدی دولت برای مهار بحران تأمین کالاهای ضروری و تغذیه در قشرهای ضعیف مورد توجه قرار گرفته است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

درباره گزارش بی‌بی‌سی عربی پیرامون سوء استفاده جنسی از زنان عراق و انفعال نهاد مرجعیت

cafeliberal

رفتارهایی که رابطه را نابود می‌کند

cafeliberal

کودک‌آزاری آیینی و ایدئولوژیکی در ایران

cafeliberal

بازگویی جنایت اعدام‌های صحرایی و بدون محاکمه پس از جنگ

Jahan

مطالبه‌گری جمهوری‌اسلامی از مردم!

cafeliberal

صداوسیما: آمدنیوز در تور اطلاعاتی افتاد

Jahan