دیپلماسى بسکتبال، بازگشت کیم و ترامپ به میز مذاکره؛ تلاش آمریکا براى مهار دو دیکتاتورى دردسرساز

مینو یگانه – روابط واشنگتن و پیونگ یانگ همچنان بلاتکلیف است. گرسنگى مردم و جیره‌بندى غذایى کره شمالى به دلیل تحریم‌هاى آمریکا از یکسو، سماجت ترامپ و مردان خشن او مایک پمپئو و جان بولتون از سوى دیگر عرصه را بر کیم جونگ اون چنان تنگ کرده که راه دیگرى جز پرتاب موشک به آب‌هاى ژاپن به عقل رهبر٣۵ ساله نرسیده است.

در واقع آمریکا در حال حاضر در دو نقطه از جهان با دو دیکتاتورى بی‌رحم و سرکوبگر درگیر و مصمم به سرنگونى آنهاست و مى‌توان گفت تا حدى نیز به این هدف نزدیک شده چون گرسنگى و ناتوانى در تهیه مایحتاج روزمره زندگى به ویژه مواد غذایى چنان عرصه را بر مردم تنگ کرده که جرقه کوچکى مى‌تواند به شورش داخلى تبدیل شود.

کیم جونگ اون، دونالد ترامپ، سیدعلی خامنه‌ای

در کره شمالى که همه چیز دولتى است، غذاى مردم جیره‌بندى شده، در ایران نیز به دلیل گرانى وحشتناک بجز گروه قلیلى وابسته به رژیم، اکثر مردم توان تهیه گوشت، مرغ، روغن و حتى مواد لبنى را ندارند و این را اهالى شهرها در مصاحبه‌هاى رادیویى و تلویزیونى و تلفنى به دوستان و بستگان خود در خارج مى‌گویند.

در رابطه با شرایط  سیاسى ایران نیز صحبت‌هاى پشت پرده ادامه دارد و جان کرى وزیر خارجه دولت اوباما، با آنکه از دور خارج است، اما پیغام‌هاى طرفین را به یکدیگر مى‌رساند. فلاحت پیشه، نماینده مجلس شوراى اسلامى ‌روز شنبه گفت: یکى از راه حل‌ها براى برون‌رفت از بن‌بست کنونى گفتگو با آمریکاست. البته ایران مى‌تواند شرایطى براى مذاکره تعیین کند.

بنابراین ممکن است در ظاهر ایران شرایطى را براى گفتگو با آمریکا اعلام کند اما در عمل صحبت‌ها و وعده‌هاى دیگرى بین دو طرف رد و بدل شود زیرا که هدف اصلى بقاى حکومت «الله» است.

و اما در مورد بازگشت روابط واشنگتن و پیونگ یانگ به شرایط قبلى، فعلا همه امیدها به دنیس رادمن بسکتبالیست معروف و عضو پیشین تیم شیکاگو بولز است که از دوستان نسبتا قدیمى ‌رهبران آمریکا و کره شمالى به شمار مى‌رود.

رادمن پیش از رسیدن ترامپ به ریاست جمهورى مدت‌ها در برنامه تلویزیونى «آپرنتیس» فعالیت داشت که مبتکر آن دونالد ترامپ است. او در عین حال همیشه بسکتبالیست مورد علاقه کیم جونگ اون نیز بوده است.

دنیس رادمن در سنگاپور

کیم در سال‌هایى که در مدرسه شبانه‌روزى در سوئیس تحصیل مى‌کرد بسکتبال بازى مى‌کرد و از دوستداران این ورزش بود و مسابقات بسکتبال حرفه‌اى باشگاه‌هاى آمریکا را تماشا مى‌کرده و با رادمن روابط خانوادگى نیز دارد.

رادمن از سال ٢٠١٣ تا کنون بارها به پیونگ یانگ و نقاط دیگر کره شمالى سفر کرده و یک بار نیز گروهى از ستاره‌هاى بسکتبال ‌هارلم را براى انجام بازى‌هاى نمایشى به آن کشور برده است. او در جریان اولین دور مذاکرات ترامپ و کیم در سنگاپور حضور داشت و با طرفین گفتگو مى‌کرد و مشورت مى‌داد.

رادمن در دوران طلایى ورزشى خود عضو تیم‌هاى «دیترویت پیستون»، «لس آنجلس لیکرز» «دالاس موریک» و شیکاگو بولز بوده و همراه تیم خود چند بار قهرمان بسکتبال سراسر آمریکا N.B.A  (ان.بى.اى) شده است.

به گفته حاضران در نشست سنگاپور، رادمن در نخستین دیدار ترامپ و کیم جونگ اون به دلیل آشنایى کافى با دو طرف حضور موثر داشت و از آنجا که این روزها روابط طرفین به شدت تیره شده، باز صحبت از ایفاى نقش میانجى توسط  رادمن به میان آمده است. او اخیرا به خبرنگاران گفت: اگرچه کیم دیکتاتور است ولى در واقع کسى است مانند بقیه مردم.

رادمن پیش از دومین نشست سران آمریکا و کره شمالى در‌هانوى گفته بود، اگر رئیس جمهورى آمریکا موفق به پاک کردن شبه‌جزیره کره از سلاح هسته‌اى شود، لایق دریافت جایزه نوبل خواهد بود.

دونالد ترامپ اخیرا بطور خصوصى به شمارى از نزدیکانش گفت: کیم جونگ اون در سال ٢٠١٣ بعد از آنکه دستور اعدام عموى خود یانگ سونگ را صادر کرد، فرمان داد سر بریده او براى تماشاى عموم به نمایش گذاشته شود. او که نفر دوم رژیم کمونیست کره شمالى شناخته مى‌شد به اتهام فساد مالى، استفاده از مواد مخدر، زنبارگى و قمار تیرباران و سر از بدنش جدا شد. بنابراین مذاکره و معامله با شخصى مانند کیم هیچ شباهتى با گفتگو با کسى مثل رئیس جمهورى فرانسه ندارد.

دنیس رادمن پیش از سفر ترامپ به ‌هانوى در توئیت خود نوشت با تمام وجود از دیدار شما با کیم جونگ اون حمایت مى‌کنم و انتظار دارم با آشنایى که با رهبر کره شمالى دارید، به نتایج مفیدى دست یابید. او در این توئیت، خود را سفیر حسن نیت آمریکا در رابطه با کره شمالى توصیف کرده است.

هنگامى‌ که زمان قرار ملاقات و مذاکره رؤساى کره شمالى و آمریکا تعیین شد، رادمن گفته بود، زنده‌باد پرزیدنت ترامپ! چون هیچیک از رؤساى جمهورى آمریکا تا کنون نتوانسته‌اند با کره شمالى رابطه برقرار کنند.

سال گذشته رادمن را در سفر به پیونگ یانگ، پروفسور ترویلى گر استاد دانشگاه کلمبیا همراهى مى‌کرد. پرفسور ترویلى گفت: رادمن با رؤساى هر دو کشور دوستى نزدیک دارد.

بیل ریچاردسون، فرماندار نیومکزیکو در سال ٢٠٠٠ گفته بود، کیم جونگ اون دوم، پدر رهبر کنونى کره شمالى از مایکل جردن سرشناس‌ترین بازیکن بسکتبال آمریکا در آن ایام براى سفر به پیونگ یانگ دعوت کرده بود و این دعوت نشان مى‌دهد خانواده جونگ اون از دوستداران ورزش بسکتبال هستند و این دلیل خوبى است که رادمن دیپلماسى بسکتبال را جانشین دیپلماسى پینگ پنگ کند.

دیپلماسى پینگ پنگ در دوران ریاست جمهورى ریچارد نیکسون نقش پرمعنایى در از سرگیرى روابط پکن و واشنگتن داشت. در آن سال‌ها چین قهرمان بلامنازع تنیس روى میز جهان بود. در سال ١٩٧١ پس از به رسمیت شناختن چین کمونیست به عنوان یک کشور از سوى واشنگتن، تیم ملى تنیس روى میز آمریکا به چین سفرکرد. این نخستین رابطه ورزشى بین دو کشور بود.

به دنبال آن روابط گوناگون در همه زمینه‌ها بین دو کشور آغاز شد و از آن پس اینگونه رویدادها به دیپلماسى پینگ پنگ شهرت یافت و حالا دنیس رادمن به عنوان یکى از سرشناس‌ترین بسکتبالیست‌هاى جهان ممکن است بتواند همان نقش را بین واشنگتن و پیونگ یانگ ایفا کند و در بهبود روابط دو کشور موثر واقع شود.

البته گفتنى است که خبرهاى پشت پرده حاکى از آن است که گفتگوهایى میان رادمن، کیم جونگ اون و ترامپ براى کاهش تنش موجود بین دو کشور جریان دارد.

جالب اینجاست که در مورد ایران نیز شنیده‌ها حاکى از آن است که دعوت ترامپ از مسئولان جمهورى اسلامى‌ براى مذاکره، با استقبال رژیم تهران روبرو شده و فعلا بحث تنها در مورد چگونگى واکنش مثبت به پیشنهاد آمریکا بدون سر و صدا و تبلیغات رسانه‌اى است.

در شرایطى که عملا قول و قرارهاى ملاقات و مذاکره بین نمایندگان دو طرف تقریبا قطعى شده براى حفظ ظاهر، سردار سلامى‌ فرمانده سپاه پاسداران که به شلیک توپ‌هاى توخالى شهرت دارد براى انحراف افکار عمومى ‌از واقعیت‌هاى پشت پرده، گفته است آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد!

البته این هفته ایالات متحده موشک‌هاى پاتریوت و یکى از بزرگترین رزمناوهاى موشک‌انداز آمریکا را با ناوگان همراهش به منطقه فرستاده است. ضمن آنکه خرید نفت ایران را ممنوع کرده و چون ارز کافى براى وارد کردن مواد غذایى وجود ندارد، باید منتظر نوعى قحطى در ایران بود.

اینگونه مسائل مبتلابه ایران کاملا مشابه گرفتارى‌هاى این روزهاى کره شمالى است. با این تفاوت که مى‌توان احتکار مواد و اجناس مورد نیاز مردم از سوى عوامل رژیم جمهورى اسلامى‌ را مزید بر علت دانست.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نماینده مجلس شورای اسلامی سرپرست فدراسیون کشتى

cafeliberal

تبلیغ “گاد” (مخفف گروه امداد دینی) در “قم نیوز”

cafeliberal

پیشنهاد نرخ جریمه بدحجابی

Jahan

اداره سیاسی دمکراتیک ایران آزاد

cafeliberal

تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی در ایران، سوریه را با بحران سوخت روبرو کرده!

cafeliberal

سخنگوی وزارت خارجه: ایران از نقش‌آفرینی فرانسه برای کاهش تنش استقبال می‌کند

cafeliberal