35.9 C
Tehran
پنج شنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

"راه حل دو کشور در سیاست خاورمیانه‌ای آمریکا جایی ندارد"

جرد کوشنر می‌گوید در طرحی که ایالات متحده برای پیشبرد صلح در خاورمیانه در نظر دارد، دیگر “راه حل دو کشور” مطرح نخواهد بود.

کوشنر، داماد ترامپ و از مشاوران اصلی او، روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت (دوم مه) در کنفرانسی مطبوعاتی، دور شدن آمریکا از “راه حل دو کشور” را اعلام کرد.

او از مدتها پیش بر یک طرح صلح پیشنهادی برای حل بحران خاورمیانه کار می‌کند که قرار است جزئیات آن پس از ماه رمضان، آغاز ماه ژوئن آینده، اعلام شود.

کوشنر گفت که در طرح صلحی که آمریکا ارائه خواهد داد، منافع فلسطینی‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به نظر تحلیلگران، نیروهای فلسطینی از “طرح صلح” ایالات متحده استقبال نخواهند کرد. از زمانی که دونالد ترامپ به طور یکجانبه اورشلیم (بیت المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را از تل‌آویو به آن شهر منتقل کرد، از نگاه اعراب او نمی‌تواند داور بی‌طرفی برای میانجیگری باشد.

بسیاری از کشورهای جهان از اقدام یکجانبه امریکا انتقاد کردند، زیرا مسئله حاکمیت بر شرق اورشلیم از نکات گرهی کشمکش میان اسرائیل با فلسطینی‌ها است.

اقدام دونالد ترامپ را تحلیلگران به عنوان حمایت کامل از سیاست راستگرایان اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو ارزیابی کردند.

تشکیل یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل، از سالیان دور محور تلاش‌های غرب برای برقراری آشتی میان اسرائیل و همسایگان عرب آن بوده است. کشورهای اروپایی، از جمله آلمان، نیز همواره از همین رویکرد پشتیبانی کرده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پسر پس از بازگشت از آمریکا، پدرش را کشت

cafeliberal

پدوفیلیا را بشناسیم

cafeliberal

توصیه ای به آقای خاتمی/ جواد طباطبایی

cafeliberal

گم شدن یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تجهیزات پزشکی وارداتی با «دلار جهانگیری»!

cafeliberal

هشدار آمریکا به ایران در مورد آزمایش موشک‌های فضایی و بالستیکی

cafeliberal

قانون علیه اقلیت‌ در ایران

cafeliberal