21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

رضا خاتمی: غصه انتخابات سال ۸۸ یک غصه عمومی است

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتها‌مات محمدرضا خاتمی مبنی بر “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” روز شنبه ۱۱ خرداد برگزار شد.

دبیرکل پیشین جبهه مشارکت پس از پایان این جلسه در جمع خبرنگاران گفت حضور رئیس دادسرای فرهنگ و رسانه در این نشست نشان می‌دهد که دفاعیات جلسه اول موثر بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا او گفته است: «بر خلاف آنچه که یک عده تصور می‌کردند که ما دستمان خالی است، دستمان پر است و دفاعیات خود را ادامه می‌دهیم.»

محاکمه نایب رئیس مجلس ششم به خاطر اظهارات آبان ماه سال گذشته او در برنامه “رودر رو” که در شبکه ویدئویی آپارات پخش شده بود به جریان افتاد. خاتمی در این برنامه گفته بود که در انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۸۸ حدود هشت میلیون رای در ستاد انتخابات وزارت کشور وقت به صندوق‌ها اضافه شده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به خبرنگاران گفت: «برای هشت میلیون تقلب مستندات دقیقی وجود دارد که در بخش اول و دوم دفاعیات خود ارائه کرده‌ام و هنوز بسیاری از ابعاد انتخابات سال ۸۸ باقی مانده است که بسیار اهمیت دارد؛ اما همانگونه که بارها تاکید کرده‌ام شاید در شرایط فعلی کشور پرداختن به این موضوعات به صلاح نباشد اما به هر حال دادگاه تصمیمش را گرفته رسیدگی کند و ما هم می‌پذیریم با توجه به اینکه دادگاه گفته می‌شود علنی است.»

او خاطر نشان کرد که به رغم اعلام علنی برگزار شدن دادگاه، بخش بزرگی از صندلی‌ها از قبل “توسط برخی از دوستان پر شده بود” و اجازه رسانه‌ای شدن محتوای پرونده داده نمی‌شود.

غصه عمومی انتخابات سال ۸۸

نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: «غصه انتخابات سال ۸۸ یک غصه عمومی است. با سرنوشت همه، نه فقط افراد سیاسی بلکه جامعه گره خورده و با گذشت ۱۰ سال صلاح نیست این غصه همچنان محل دعوای بین نیروهایی باشد که در داخل کشور می‌خواهند، فعالیت کنند. این غصه باید خاتمه پیدا کند.»

منتقدان و حامیان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ معتقدند که اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات حاصل یک کودتای انتخاباتی و مهندسی آراء بوده است.

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و حامیانش جنبش اعتراضی سال ۸۸ را “فتنه” می‌خوانند. موسوی و کروبی همراه با زهرا رهنورد، همسر موسوی از بهمن ۸۹ تا کنون بدون محاکمه و حکم قضائی در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

تبرئه نظام از تقلب؟

محمدرضا خاتمی پس از خاتمه دومین جلسه دادگاهش به خبرنگاران گفته است: «من سعی می‌کنم بر این مبنا فتنه واقعی را نشان دهم که چه چیزی بوده است. می‌خواهم دامن نظام را از موضوع تقلب تبرئه کنم و اگر فرصت شد در قسمت‌های بعدی دفاعیاتم خواهم گفت باید بررسی کنیم که چه کسانی این دام را برای نظام پهن کرده‌اند برای اینکه بزرگان ما را به اشتباه انداخته‌اند.»

دبیرکل پیشین جبهه مشارکت می‌گوید مبنای ادعایش در مورد اضافه شدن هشت میلیون رای به صندوق‌ها در سال ۸۸ اسناد و مدارک انتشار یافته در رسانه‌های رسمی و “گزارشات مجاری قانونی مانند گزارش تفسیری شورای نگهبان و یا بیانیه‌های منتشر شده از سوی وزارت کشور” است و به اطلاعات پشت پرده و اسناد محرمانه استناد نکرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او می‌گوید: «این هشت میلیون حداقل عددی است که عنوان می‌شود اما اگر واقعا سیستمی وجود داشت و تحقیق کاملی به عمل می‌آمد، مثلا نمایندگان مجلس، دولت و وزارت کشور، آنها می‌توانند این کار را انجام دهند و بگویند که عدد و رقم واقعی چقدر بوده است.»

خاتمی با بیان این که عددی که او در بررسی‌های خود به آن رسیده چیزی بین هفت و خرده‌ای تا هشت میلیون رای است اما “اگر دو میلیون تقلب هم ثابت شود موضوع عدم سلامت انتخابات سال ۸۸ به اثبات رسیده است”.

نقش وزارت کشور و شورای نگهبان

رضا خاتمی چند روز پیش و در خاتمه نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش در گفت‌وگو با پایگاه خبری “امتداد” مسئول اصلی تخلف‌های انتخاباتی سال ۸۸ را “وزارت کشور وقت و یکی دو ارگان دیگر” معرفی کرده بود که مطابق شواهد یکی از آنها شورای نگهبان است.

سایت خبری سحام نیوز آذر ماه سال پیش و پس از احضار خاتمی به دادسرا و تشکیل پرونده، گزارش داد که یکی از مستندات او بخشی از خاطرات منتشر نشده اکبر هاشمی رفسنجانی است که در آن به نقل از چند مقام حکومتی و چند ماه پس از انتخابات سال ۸۸ آمده است: «وزارت کشور و شورای نگهبان تغییرات و اقدامات جدی را در نتیجه آراء اعمال کرده‌اند، که از جمله این تغییرات، اضافه کردن هشت میلیون رای به آرای احمدی‌نژاد بوده است. تاکید شده که اضافه شدن این هشت میلیون رای با هماهنگی و اقدام مشترک وزارت کشور و شورای نگهبان بوده است.»

رضا خاتمی تاکید کرده که به نظر دادگاه درباره منتشر نشدن محتویات پرونده تا ختم رسیدگی به آن احترام می‌گذارد.  اما خاتمی می‌گوید در جلسه دوم از رئیس دادگاه درخواست کرده که دبیر و سخنگوی شورای نگهبان، تعدادی از مقامات ارشد وزارت کشور وقت و شمار دیگری از مسئولان عالی‌رتبه، که به گزارش‌ها و سخنانشان استناد کرده را به دادگاه احضار کند.

به گزارش ایلنا خاتمی همچنین گفته است: «انتخابات سال ۸۸ تمام شده است و ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد خوب یا بد به اتمام رسیده است. نه می‌توانیم آن انتخابات را باطل کنیم و نه می‌توانیم نتایج حاصل از آن را تغییر دهیم اما باید این درس عبرتی باشد برای اینکه به قانون و آرای مردم پایبند باشیم و نخواهیم صحنه را مدیریت کنیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مطابق نتایج رسمی اعلام شده انتخابات سال ۸۸، احمدی‌نژاد با نزدیک به ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار رای پیروز این انتخابات بوده و موسوی با اندکی بیش از ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار رای در جایگاه دوم قرار گرفته بود.

اگر تخلف‌ها در این انتخابات به همین اضافه شدن حدود هشت میلیون رای به نفع احمدی‌نژاد خلاصه شود نیز انتخابات باید به دور دوم می‌کشید و اعلام پیروزی احمدی‌نژاد توسط خامنه‌ای، پیش از تائید نتیجه انتخابات در شورای نگهبان پای او را نیز به میان می‌کشد و کار رضا خاتمی برای “تبرئه نظام” از اتهام تقلب دشوار خواهد شد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

معرفی «کنگره رهایی ایران»

cafeliberal

فرمانده سپاه لرستان: بسیاری از افراد روحیه‌شان را باختند که انقلاب اسلامی می‏‎رود و پسر رضاشاه برمی‌گردد

cafeliberal

«عاشورای تبریز…»

cafeliberal

حشد شعبی وارد خاک ایران شد

Jahan

دزدان میلیاردی ثروتهای مردم ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند+میزان دارایی‌های بلوکه شده

cafeliberal

دخترانی که در زیرزمین‌های افغانستان برای جهان روبات می‌سازند

cafeliberal