4.7 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

رهبر جمهوری اسلامی و عبرت آموزی از عدم وفاداری نیروهای نزدیک به مرکز قدرت

آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با همافران که به اعتبار دیدار تاریخی در روز ۱۹ بهمن‌ماه در سال ۵۷ با آیت‌الله خمینی هرساله تکرار می‌شود، با اشاره به اینکه تصور این حادثه اعجاب انگیز در سال ۵۷ برای آنها آسان نیست، دیدار همافران با آیت‌الله خمینی را بیعت آنها با رهبری عنوان کرد و با اشاره به اینکه نیروی هوایی در دوران پهلوی یکی از نزدیک‌ترین نیروها به مرکز قدرت، دربار و آمریکایی‌ها بود، تاکید کرد باید از این حادثه عبرت گرفت و درس‌هایی را آموخت. وی خاطرنشان کرد در دیدار همافران با آیت‌الله خمینی باید به این نکته توجه داشت که رژیم پهلوی از جایی ضربه خورد که انتظار آن را نداشت. وی اظهار داشت نیروی هوایی با فرماندهان وابسته‌ی خود، و با شرایط ویژه‌ای که این نیروها داشتند در حساس‌ترین موقعیت به نفع انقلاب وارد میدان شدند. خامنه‌ای افزود این نیروها بعد هم در مقابل رژیم شاه ایستادگی کردند. وی با اشاره به حملاتی که به پایگاه نیروهای هوایی پهلوی در تهران شد، به حمایت و دفاع مردم از نیروی هوایی اشاره کرد و تاکید کرد این اتفاقات تاریخی باید با دقت در تاریخ انقلاب ثبت شود. وی در عین حال تاکید کرد علاوه بر انکه رژیم پهلوی تصور نمی‌کرد از چنین جایی به رژیم صدمه وارد شود، ‌انقلابیون هم تصور نمی‌کردند این دستاورد عظیم را داشته باشند و حساس‌ترین نیروی نظامی در ارتش در خدمت انقلاب قرار بگیرند و با آیت‌الله خمینی بیعت کنند. وی تاکید کرد این اتفاقات باید در محاسبات امروز جمهوری اسلامی نیز وجود داشه باشد. پس از سال‌ها اعتراض مردمی و نارضایتی روزافزون مردم و بی‌اعتمادی گسترده‌ای که روز به روز بر میزان آن نسبت به حاکمیت افزوده می‌شود این اولین بار است که آیت الله خامنه‌ای بر ضرورت درس‌آموزی از پشت کردن نیروهای وفادار به شاه به او تاکید می‌کند. مدت‌هاست که افراد وابسته به نظام و منتقدان بارها تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی با تکرار اشتباهات شاه در نادیده‌ گرفتن نارضایتی‌های عمومی و انباشت نارضایتی عمومی، آمادگی زیادی برای اعترا‌ض‌های گسترده‌ی مردمی و زمینه‌سازی برای سرنگونی رژیم را ایجاد می‌کند اما جمهوری اسلامی و رهبر جمهوری اسلامی همواره این هشدارها را نادیده گرفته‌اند و شرایط جمهوری اسلامی را تثبیت شده و با ثبات تلقی کرده‌اند. این اولین بار است که شخص خامنه‌ای بر ضرورت درس‌آموزی از پشت کردن نیروهای وفادار به شاه تاکید می‌کند.
خامنه‌ای در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اقدامات فنی و علمی جمهوری اسلامی در زمینه‌ی نیروی هوایی به ساخت هواپیما توسط نیروهای ایرانی اشاره کرد و با اشاره به اینکه امروزه نیروهای ایرانی کل هواپیما را می‌سازند آن را تلاش نیروهای علمی در جمهوری اسلامی برای تبدیل تهدید به فرصت عنوان کرد و خاطرنشان کرد این نیروها توانسته‌اند تهدید تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کنند.
هواپیمایی که آیت‌الله خامنه‌ای آن را مصداق تبدیل تهدید به فرصت می‌داند، یک ساخته‌ی ضعیف مهندسی است که در پی اظهارات خامنه‌ای در خصوص تولید هواپیما توسط نیروهای ایرانی، انتشار تصاویر آن، منجر به برخوردهای طنزامیز با ادعای ایران برای ساخت هوپیما شده است. ضمن اینکه از نظر فنی نیز هواپیماهایی که توسط ایران ساخته شده با مشکلات فراوانی همراه بوده و تقریبا هیچ کدام نتوانسته‌اند پرواز مناسبی را به سرانجام برسانند.
خامنه‌ای در ادامه اظهاراتش تحریم‌های امریکا علیه ایران را جنایت علیه مردم دانست و با انتقاد از فشار امریکا بر دیگر کشورها برای تحریم ایران، این حرکات را جنایت‌کارانه توصیف کرد. خامنه‌ای همچنین تحریم‌ها را فرصتی برای قطع وابستگی از نفت دانست و تاکید کرد هشیاری مسئولان می‌تواند اقتصاد کشور را از وابستگی به نفت رها کند. خامنه‌ای تاکید کرد اگر مسئولین بتوانند از فرصت تحریم‌ها برای قطع وابستگی به نفت استفاده کند، در این صورت بهترین فرصت را از تهدید دشمن -یعنی از همین تحریم- توانسته‌اند برای خود ایجاد کنند.
وی تاکید کرد دشمنان در تلاش هستند که نگذارند ایران اقتصاد بدون نفت را تجربه کند. خامنه‌ای در بخش دیگری اظهار داشت امریکا تمام تلاش خود را کرده است که انقلاب ایران را متوقف کند اما موفق نشده است. و علیرغم همه تلاش‌ها ملت پیروزشده و آنها شکست خورده‌اند.
تاکید خامنه‌ای بر ضرورت قطع وابستگی از نفت در حالی عنوان می‌شود که کارشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی بارها تاکید کرده‌اند با وجود تحریم‌ها و در حالی که بازارهای جهانی به روی ایران بسته است، قطع وابستگی به نفت قادر نخواهد بود اقتصاد ایران را در دیگر ابعاد توسعه دهد و تقویت کند.
آنها تاکید می‌کنند تقویت اقتصاد ایران حتی بدون نفت، بدون تعامل با بازارهای جهانی امکان‌پذیر نیست.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ولی‌الله شیراندامی هم رفت – Gooy…

cafeliberal

حسن شریعتمداری: چرخشی در سیاست آلمان در مورد جمهوری اسلامی پیدا شده است

cafeliberal

یک نویسنده معروف یهودی در آمریکا خواستار پوزش خواهی مستقیم نیویورک تایمز از نخست وزیر اسراییل شد

cafeliberal

شهردار استانبول تجدید انتخابات این شهر را "خیانت" خواند

cafeliberal

توافق ترامپ و ماکرون برای «مهار رفتارهای رژیم ایران»؛ در تهران می‌گویند مسئله فراتر است!

cafeliberal

ترامپ توافق با ترکیه علیه کردها را “دستاورد بزرگ تمدن بشری” نامید. اسرائیل ناراضی است

cafeliberal
ajax-loader