روحانی: رهبری فرماندهی جنگ اقتصادی را نپذیرفت

حسن روحانی در سخنانی در لاهیجان گفت ایران با جنگ روانی و اقتصادی روبرو است و نیاز به فرماندهی واحد در این جنگ دارد. او گفت به رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد داده که فرماندهی این جنگ را بر عهده بگیرد اما او نپذیرفته است.

Iran Staatspräsidemt Hassan Rohani (Isna)

حسن روحانی روز چهارشنبه ۱۵ اسفند (۶ مارس) در ورزشگاه تختی شهرستان لاهیجان گفت: «امروز ما در شرایط عادی و معمولی نیستیم بلکه ما در شرایط جنگ اقتصادی و جنگ روانی هستیم و این باید باور ما باشد که در میدان نبرد در برابر دشمن ایستادگی می‌کنیم و همه ملت ایران هم می‌دانند که در این مرحله، عقب‌نشینی به معنای از دست دادن همه دستاوردهای تاریخی سرزمین‌مان از مشروطه تا انقلاب اسلامی است.»

به گفته روحانی مشکل حاکمیت جمهوری اسلامی با آمریکا که طرف ایران در “جنگ اقتصادی و جنگ روانی” است، در این است که  «آمریکا می‌گوید ایران امروز تبدیل شود به ایران سال ۵۶ و اوایل سال ۵۷ ولی ما می‌گوییم مسیری که ملت ما از بهمن ماه سال ۵۷ آغاز کرده را ادامه خواهد داد.»

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد: «ما امروز در اختلاف نظری با آمریکا نیستیم که نه قابل مذاکره باشد و نه قابل مصالحه؛ ما باید دشمن را به عقب برانیم و به او بفهمانیم که ملت ایران راه عزت و سربلندی خود را ادامه خواهد داد.»

حسن روحانی از پیشنهاد خود به آیت‌الله خامنه‌ای برای به دست گرفتن فرماندهی  “جنگ اقتصادی و جنگ روانی” خبر داد و گفت:  «پیشنهاد من این بود که خدمت ایشان گفتم خود جنابعالی به عنوان رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی فرماندهی این جنگ را به عهده بگیرید و همه ما یعنی دولت و سایر قوا و مسئولان در خدمت شما خواهیم بود و راه را و مسیر را آنطور که شما هدایت می‌کنید، ادامه می‌دهیم.»

به گفته حسن روحانی، پاسخ خامنه‌ای این بوده که “فرمانده این جنگ باید رئیس جمهوری کشور باشد.” روحانی تاکید کرد که آیت‌الله خامنه‌ای دستور داده دو قوه دیگر با همه توان در چارچوب مقررات در کنار دولت باشند

منظور روحانی از “جنگ اقتصادی و جنگ روانی”، تحریم‌های مجدد آمریکا علیه ایران پس از خروج از برجام در بهار ۹۷ است. مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند تلاش خواهند که صادرات نفت ایران به صفر برسد و فشارهای اقتصادی بر ایران را تا آنجا ادامه خواهند که ایران ناگزیر به مذاکره به آمریکا برای رسیدن به توافق بهتر باشد، توافقی که علاوه بر مهار برنامه هسته‌ای ایران، به فعالیت‌های موشکی و جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای این کشور نیز پایان دهد.

اتحادیه اروپا هرچند مدافع برجام و خواهان برخورداری ایران از مزایای اقتصادی برجام است اما نقش اندکی در کاهش اثرات تحریم‌های آمریکا علیه ایران دارد.

فشار تحریم‌های آمریکا موجب شده که صادرات نفت ایران کاهش قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. با این‌حال هنوز به صفر نرسیده است. اما اگر این فشارها ادامه یابد ایران با تنگنای جدی در فروش نفت و تامین نیازهای ارزی و مالی خود روبر خواهد شد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ویدیوی سنتکام ثابت‌کننده "نقش ایران" در حمله به نفتکش‌هاست

cafeliberal

میشل باشله: از اعدام دو نوجوان ایرانی بهت‌زده شدم

cafeliberal

علی خامنه‎ای می‎گوید حاضر به مذاکره نیست؛ آمریکا فشار حداکثری را ادامه می‎دهد

cafeliberal

خود را از آمریکا‌ستیزی برهانیم

cafeliberal

اژه‌ای: از «بی‌عفتی‌ها» فیلم بگیرید و بفرستید!

cafeliberal

کودکان دست فروش بیش از سایر کودکان در معرض خشونت و تجاوزند

cafeliberal