9.9 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

روزنامه‌نگاران پناهجو در آلمان با چه موانعی مواجهند؟

کریستوف درایر، از سازمان “خبرنگاران بدون مرز”، در همایش “روزنامه‌نگاری در تبعید” که سه شنبه، ۲۸ مه (هفتم خرداد) توسط بنیاد “کوربر” در هامبورگ برگزار شد، گفت که روزنامه‌نگاران پناهجو در تحریریه‌های آلمانی‌زبان با موانع زبانی بزرگی روبرو می‌شوند. به گفته درایر، اخیرا این مشکل روزنامه‌نگاران خارجی بیشتر آشکار شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

درایر در عین‌حال افزود: «رونامه‌نگاران تبعیدی برای آلمان امتیاز بزرگی محسوب می‌شوند، چون به ما کمک می‌کنند به مسئله نقض حقوق بشر نگاه تیزبینانه‌ای داشته باشیم.»

رامی العاشق، روزنامه‌نگار و نویسنده تبعیدی سوری، گفت که او پناهجوست اما روزنامه‌نگاری هویت اوست. این نویسنده سوری توانسته است در ظرف پنج سال گذشته با رسانه‌های زیادی همکاری کند. او در نوشته‌های خود داستان زندگی‌اش را شرح داده است. اما تا بحال برایش امکانی فراهم نشده تا به عنوان روزنامه‌نگار برای رسانه‌ای آلمانی‌زبان کار کند. رامی العاشق در حال حاضر برای مجله فرهنگی دوزبانه آلمانی-عربی “فان” FANN مطلب می‌نویسد.

امین میللی، روزنامه‌نگار آذربایجانی، سرنوشت دیگری دارد. او در سال ۲۰۰۹ از جمهوری آذربایجان فرار کرده و به آلمان پناه آورده است. میللی دست از فعالیت‌ رسانه‌ای خود برنداشته و از ۲۰۱۳ مدیر مسئول تلویزیون اینترنتی “میدان” است. برنامه‌های انتقادی میدان در برلین، پایتخت آلمان، تهیه و در شبکه اینترنت منتشر می‌شود. میللی گفت که فعالیت‌های خود را از پایتخت آلمان سازماندهی می‌کند و بیش از ۲۰ درصد از اهالی جمهوری آذربایجان به برنامه‌های میدان دسترسی دارند.

این روزنامه‌نگار تبعیدی از جمهوری آذربایجان در همایش “روزنامه‌نگاری در تبعید” گفت که هدف و استراتژی او افزایش تعداد کاربران و مخاطبان تلویزیون آنلاینی میدان به ۵۰ درصد از اهالی کشورش است.  به گفته او از طریق تلویزیون آنلاینی می‌توان تاثیر سیاسی بیشتری بر دولت‌هایی چون آذربایجان، روسیه و بلاروس گذاشت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

باشانا ابیورد، روزنامه‌نگار منتقد سریلانکایی که ۱۳ سال پیش از کشورش فرار کرده و به آلمان پناه آورده هم در همایش روزنامه‌نگاری در تبعید حضور داشت. او گفت احساس می‌کند که هنوز هم در یک سالن انتظار نشسته و به بازگشت فکر می‌کند. اما در حال حاضر او شانسی برای بازگشت به کشورش ندارد. حدود ۱۰ سال است که ابیورد به همراه دیگر روزنامه‌نگاران پایگاه خبری “سریلانکا” را راه‌اندازی کرده است.

لیون ویلیامز مدیر سازمان خبرنگاران هلندی “مطبوعات آزاد بدون محدودیت” Free Press Unlimited گفت با وجود محدود شدن آزادی مطبوعات در بسیاری از کشورها واقعا ارزشمند است که از رویا‌ها و فعالیت‌های روزنامه‌نگاران منتقد دولت‌ها حمایت شود.

ویلیامز در این ارتباط به ایران و سودان اشاره و خاطرنشان کرد که در کشوری مثل ایران دسترسی و دریافت رسانه‌های خارجی از طریق شبکه اینترنت امکان‌پذیر شده و انتشار اخبار تظاهرات سودان توسط رسانه‌های خارجی هم کمک شایانی به حرکت اعتراضی در این کشور کرده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

عربستان برای اولین بار لیگ فوتبال زنان برگزار می‌کند

cafeliberal

اختلاس در سه حرکت…

cafeliberal

ظریف: اعمال و نه حرف‌های ترامپ نیت او را نشان می‌دهند

cafeliberal

کشته شدن یکی از اعضا سپاه پاسداران در پیرانشهر توسط افراد مسلح ناشناس

cafeliberal

مشاوران موسوی: با رفع حصر به این ستم تاریخی پایان دهید

cafeliberal

وقتی جمهوری فرانسوی هم بدهکار اسلام می‌شود، نریمان باورصاد امیدی…

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader