روزنامه آلمانی «بیلد»: رییس جدید قوه قضاییه در ایران؛ عامل قتل عام، طرفدار شکنجه و بی‌رحم

انتصاب حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی مورد توجه رسانه‌های کشورهای دیگر نیز قرار گرفت. روزنامه «بیلد» که پر خواننده‌ترین روزنامه آلمان محسوب می‌شود روز شنبه ۹ مارس با اشاره به فرمان علی خامنه‌ای مبنی بر معرفی سید ابراهیم رئیسی  به عنوان رییس جدید قوه قضاییه نوشته است، یک «طرفدار شکنجه» و یک «قتل عام کننده» رئیس جدید قوه قضاییه‌ی جمهوری اسلامی در ایران شد. «بیلد» این عکس را همراه با گزارش خود منتشر کرده است.

سیدابراهیم رئیسی

«بیلد» می‌نویسد، ابراهیم رئیسی ۵۸ ساله که به عنوان رییس جدید قوه قضاییه منصوب شده موظف است طبق فرمان علی خامنه‌ای، ولی فقیه، تمام تلاش خود را بر اساس «نیازمندی‌ها، پیشرفت و مصالح» نظام جهت تحول سیستم قضایی جمهوری اسلامی در چهلمین سالگرد انقلاب آن مبذول دارد. «بیلد» یادآوری کرده که علی خامنه‌ای رئیسی را به علت «تجربه طولانی در بخش‌ها و سطوح مختلف قضایی» به این سمت منصوب کرده است.

این روزنامه ضمن پرداختن به رویدادهای دهه شصت خورشیدی و  سال ۱۳۶۷ و نقش ابراهیم رئیسی در »کمیته مرگ» و تشریح چگونگی برگزاری دادگاه‌های چند دقیقه‌ای که در آنها زندانیان سیاسی صرفا به علت پایبندی به عقاید خود محکوم به مرگ می‌شدند افزوده است که در تابستان آن سال هزاران زندانی سیاسی در زندان‌ها به فرمان او به چوبه‌های دار آویخته شدند.

این روزنامه همچنین خاطرات برخی از بازماندگان را بازنشر کرده که هنوز هم از یاد‌آوری وقایع وحشتناک آن روزها که از سحرگاهان تا پاسی از شب ادامه می‌یافت، رعشه بر تن‌شان می‌افتد. این روزنامه می‌افزاید که حتی بعضی از نگهبانان زندان نیز تاب تحمل این صحنه‌های وحشتناک ضد انسانی را نداشته‌اند.

روزنامه «بیلد» در گزارش خود با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در جریان اعتراضات مردم در سال ۱۳۸۸ به طرفداری وی از صدور احکام کیفری قطع دست و پا به عنوان »مجازات الهی» نیز می‌پردازد و یادآوری می‌کند که اینگونه مجازات‌های شرعی برای وی «منشاء افتخار» محسوب می‌شوند.

این انتصاب شرم‌آور است 

به نوشته‌ی «بیلد»، فعالان حقوق بشر و دولت ایالات متحده آمریکا این انتصاب را شدیدا محکوم کرده‌اند. ناظران جهانی حقوق بشر انتصاب رئیسی را به عنوان آینه‌ی تمام‌نمای بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران محکوم کرده‌ و یادآور شده‌اند که رئیسی بایستی جهت جنایت‌هایی که مرتکب شده به دادگاه کشانده شده و مورد پاسخگویی قرارگیرد. معاون سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا نیز انتصاب رئیسی را «شرم‌آور» خوانده است.

این روزنامه می‌افزاید که رئیسی «فرزندخوانده‌»ی  رهبر ۷۸ ساله جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و به عنوان جانشین احتمالی او نیز مطرح است.

این روزنامه همچنین به نقش ابراهیم رئیسی در نهاد «فاسد آستان قدس رضوی» که ثروت هنگفتی را در سراسر ایران مدیریت می‌کند اشاره کرده و در پایان مقام و منصب‌های متفاوت او را به عنوان دادستان کل کشور و معاون کل قوه قضاییه در دوران محمود شاهرودی که به «قاضی مرگ» معروف بود، می‌شمارد.

«بیلد» می‌نویسد که قبل از رئیسی، صادق آملی لاریجانی بیش از ۹ و نیم سال رییس قوه قضاییه بوده. وی به علت اعمال ضد حقوق بشری خود از جمله شکنجه و اعدام کودکان در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. صادق لاریجانی اکنون به ریاست مجمع پر قدرت تشخیص مصلحت نظام برگزیده شده است.

*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ویدئو: دیدبان شهروند| ویرانه قوه قضائیه، بازوی اجرایی نهادهای امنیتی

Jahan

پرزیدنت ترامپ با صدور فرمانی بخش فولاد و صنایع معدنی رژیم را تحریم کرد

cafeliberal

حاج پرویز کاظمی برای لاپوشانی دزدی‎ها در دادگاه متوسل به جادو و جنبل و دعانویس شد

cafeliberal

"این همه ماییم، خوب نگاهش کنید"

cafeliberal

بحران آب در ایران نتیجه چهار دهه حاضرخوری و غفلت حکومت

cafeliberal

تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنایع پتروشیمی ایران

cafeliberal