روز جهانی خوشبختی: فنلاندی‌ها در صدر، ایران در میان ۱۵۶ کشور در رتبه ۱۱۷

۲۸ اسفند “روز جهانی خوشبختی” است. بر اساس “گزارش جهانی خوشبختی سال ۲۰۱۹”، فنلاندی‌ها خوشبخت‌ترین مردم جهان‌اند و مردم سودان جنوبی در پایین‌ترین نقطه جدول قرار گرفته‌اند. دو سوم بزرگسالان در آلمان احساس خوشبختی می‌کنند.

default

گزارش جهانی خوشبختی مربوط به سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که فنلاندی‌ها برای دومین سال پیاپی، خوشبخت‌ترین مردم دنیا هستند. کارشناسان می‌گویند، این کشور کوچک شمال اروپا موفق شده نسخه‌ و دستورالعملی برای خوشبختی درست کند که صرفا وابسته به رفاه اقتصادی نیست.

گزارش جهانی خوشبختی توسط “شبکه یا کارگروه سازمان ملل متحد برای ارائه راه‌حل‌هایی به منظور توسعه پایدار” (SDSN) تهیه شده است. مؤسسه گردآورنده این گزارش در ۱۵۶ کشور، خوشبختی شهروندان را با معیارهایی چون رفاه اقتصادی، امید به زندگی، حمایت اجتماعی و آزادی انتخاب در زندگی در زمینه‌های گوناگون، سنجیده است.

این گزارش که روز چهارشنبه مصادف با روز جهانی خوشبختی منتشر شده، نشان می‌دهد، حال مردم کشورهای اروپای شمالی چون دانمارک، نروژ و ایسلند هم که در پله‌های بعدی پس از فنلاند ایستاده‌اند، خوب است.

ایران در جدول شاخص سعادت کشورهای جهان، امسال در رتبه ۱۱۷ قرار گرفته است که نسبت به سال گذشته ۱۱ رتبه سقوط کرده است.

رتبه ایالات متحده آمریکا امسال از ۱۸ به ۱۹ تنزل یافته است.

آلمانی‌ها احساس خوشبختی می‌کنند، مردم سودان جنوبی، نه!

آلمانی‌ها در این رتبه‌بندی در مرتبه ۱۵ام قرار گرفته‌اند. بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده، دو سوم از بزرگسالان در آلمان در حال حاضر احساس خوشبختی می‌کنند. از هر ۴ نفر یک نفر این حس را ندارد.

هلند، سوئیس، سوئد، نیوزلند، کانادا و اتریش رتبه‌های ۵ تا ۱۰ گزارش جهانی خوشبختی امسال را به خود اختصاص داده‌اند.

سودان جنوبی در آخرین رتبه، یعنی ۱۵۶‌امین پله ایستاده است.

سوریه جایگاه ۱۴۹ام، یمن ۱۵۱ام و افغانستان رتبه ۱۵۴ را از میان ۱۵۶ کشور مورد بررسی قرار گرفته، به خود اختصاص داده‌اند.

روسیه در جایگاه ۶۸ام، چین در جایگاه ۹۳ام و هند در جایگاه ۱۴۰ ام نشسته است.

تمرکز گزارش بر تأثیر جامعه بر خوشبختی

گزارش امسال بر موضوع “شادی و جامعه” تمرکز دارد و بررسی این موضوع که چگونه حس شادی و خوشبختی در سال‌های گذشته با توجه به عواملی چون رسانه‌های اجتماعی، فناوری، هنجارهای اجتماعی، درگیری‌ها و سیاست‌های دولت که این تغییرات را سبب شده است، تغییر کرده است.

جان هلی‌ول، پرفسور دانشگاه بریتیش کلمبیا و یکی از دست‌اندرکاران این گزارش می‌نویسد: «اینکه چگونه کامیونیتی‌های گوناگون با یکدیگر در مدرسه، محل کار، در همسایگی یا در شبکه‌های اجتماعی در تعامل هستند، تأثیر ژرفی بر حس شادی و خوشبختی دارد.»

سازمان ملل متحد در نشست خود در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۲ روز ۲۰ مارس (۲۸ اسفند) را به عنوان روز جهانی خوشبختی تعیین کرد. سازمان ملل متحد تعیین روزی در سال به نام “روز  جهانی خوشبختی” را بهانه‌ای می‌داند برای قدرشناسی از کشورهایی که رفاه را با روش و معیارهایی می‌سنجند که از رفاه مادی فراتر می‌رود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نامه اعضای فرشگرد به مدیرکل بی‌بی‌سی و مدیر بخش فارسی بی‌بی‌سی

cafeliberal

علل و چرائی مخالفت سرسختانه پرزیدنت ترامپ، با رژیم‌های تهران و کاراکاس

cafeliberal

از هر دو آلمانی یکی نسبت به پناهجویان نگاه منفی دارد

cafeliberal

حمله به نفتکش‌ها؛ گوترش خواستار تحقیقاتی مستقل شد

cafeliberal

اتهام آزارهای جنسی در کلیسای کاتولیک آمریکا دو برابر شده‌اند

cafeliberal

بدنبال تظاهرات دانشجویی در دانشگاه تهران، صدها واحد از نیروهای سرکوبگر رژیم در پایتخت مستقر شده اند. شماری از دانشجویان نیز بازداشت شدند

cafeliberal