-0.1 C
تهران
شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸

روز جهانی علیه مجازات اعدام در کلن: ایرانیان آزادیخواه در خارج کشور یک بخت برای مردم و یک مشکل برای جمهوری اسلامی‌اند

اختر قاسمی (+عکس) روز شنبه ۱۲ اکتبر یکبار دیگر ایرانیان غرب آلمان به دعوت جمعیت دفاع از زندانیان سیاسی ایران در مرکز شهر کلن گرد آمدند تا به مناسبت روز جهانی علیه مجازات اعدام، توجه جامعه آلمان را به وضعیت زندانیان سیاسی ایران و کسانی که در انتظار اعدام‌اند جلب کنند.

عفو بین‌الملل در سال ۲۰۰۲  روز ۱۰ اکتبر را روز جهانی علیه مجازات مرگ نامید در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۷ کمیته‌ی وزاری شورای اروپای تصمیم گرفتند روز ۱۰ اکتبر را به عنوان روز اروپایی علیه مجازات اعدام بپذیرند.

شورای اروپا برای لغو مجازات اعدام  نقش کلیدی بازی می‌کند بطوری ه از سال ۱۹۹۷ تا کنون هیچگونه مجازات اعدامی در اروپا صورت نگرفته است.

در همین رابطه چهل و هفت کشور اروپایی و ۲۸ عضو اتحادیه اروپا  بیانیه‌ای  مشترک در رابطه با روز جهانی علیه مجازات مرگ صادر کردند. در این بیانیه آمده است: «مجازات مرگ تحت هیچگونه شرایطی پذیرفته نیست. مجازات مرگ خدشه‌دار کردن کرامت انسانی است. این مجازات یک عمل غیرانسانی، پلید و تحقیرآمیز  و ضد حق حیات  انسان است.»

در ادامه‌ی این بیانیه آمده: «مجازات اعدام هیچ تاثیر و درس عبرتی برای جامعه ندارد و در صورت احکام اشتباه قضایی غیرقابل جبران است.»

ضمنا امسال در هفدهمین سالگرد روز جهانی علیه مجازات اعدام ۱۲۱ کشور از اعضای سازمان ملل این روز را به رسمیت شناختند.

@import url(https://fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans); #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-image { position: relative; padding: 4px; background-color: #fff; -moz-box-shadow: 0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-box-shadow: 0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2); box-shadow: 0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2); } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-image img { display: block; width: 100%; max-width: 100%; border: 0; margin: 0; padding: 0; -moz-border-radius: 0px; -webkit-border-radius: 0px; border-radius: 0px; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-title { position:relative; font: bold 12px “Open Sans”, sans-serif; color:#333333; margin:6px; text-align:left; line-height: 14px; overflow: hidden; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-description { position:relative; font: 12px “Open Sans”, sans-serif; color:#333333; margin:6px; text-align:left; line-height: 14px; overflow: hidden; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-list-container { padding: 8px 0; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-item-container { text-align: center; padding: 4px; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-prev { left: 0%; top: 50%; margin-left: -60px; margin-top: -24px; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-next { right: 0%; top: 50%; margin-right: -60px; margin-top: -24px; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-nav { position: absolute; width: 100%; top: 100%; } #wonderplugincarousel-304 .amazingcarousel-bullet-wrapper { margin: 4px auto; }

در راهپیمایی روز شنبه در کلن، ده‌ها تن از ایرانیان یکبار دیگر با در دست داشتن قاب‌ عکس‌های خالی به نشان اینکه هیچگاه عکس اعدامی درون این قاب‌ها جا نگیرد و همچنین موی سپید که در اعتراض به احکام طولانی زندانیانی دارد که  با موی سپید به خانه بر می‌گردند شرکت داشتند.

در گفتگوی کوتاهی که با دکتر بهرام بیگدلی بنیانگذار جمعیت دفاع از زندانیان سیاسی ایران داشتم در رابطه با برگزاری چنین تظاهراتی  پرسیدم: شما بیش از سی سال است که جمعیت دفاع از زندانیان سیاسی ایران را در کلن بنیان گذاشتید و نه تنها در روزهای جهانی چون روز حقوق بشر و یا روز نه به خشونت و یا روز نه به اعدام تظاهرات و گردهمایی برگزار می‌کنید، بلکه اغلب به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی در ایران و رساندن صدای آنها به جامعه آلمان هم تظاهرات دیگری برگزار می‌کنید، آیا تاثیر اینگونه تظاهرات و اکسیون‌ها را در جامعه آلمان می‌بینید؟

ـ اگر هنوزیک نقطه درجهان امروزوجود داشته باشد که درآن هنوزبطور جدی نقض حقوق بشر سایر انسان‌ها در دیگر کشورها از طرف افکار عمومی آن وهمچنین از جانب دولت‌ها  در حرف محکوم‌ می‌شود و درعمل نیز کم و بیش تلاش می‌شود تا ناقضان حقوق بشر مورد سرزنش جدی ویا فشار نسبی قرارگیرند، آن نقطه در جوامع غربی است.

حضور یک اقلیت فعال ولو نسبتا پراکنده ازایرانیان آزادیخواه ایراندوست ومدرن‌اندیش وفعالیت مثبت آنان درکشورهای غربی در۴۰سال اخیر بدنامی را که جمهوری اسلامی به آن تحمیل کرده، اگرچه فعالیت‌هایش به اندازه‌ی نقض خشن حقوق بشردر ایران نیست، ولی در بسیاری موارد، حداقل هزینه را به این رژیم تحمیل کرده است. این اعتراضات مانند حلقه‌های زنجیرند. هر هم‌میهن تبعیدی ویا یک‌ گروه از آنان در هر نقطه در کشورهای جهان غرب، باید وظیفه خود را که در وحله اول یک‌ وظیفه‌ی اخلاقی و ایراندوستانه است انجام دهند و سکوت را بشکنند. مجموعه‌ی این حرکات است که دیده می‌شود.

-برخی از ایرانیان با اینگونه اکسیون‌ها و تظاهرات مخالفند و معتقدند مبارزه باید درون ایران باشد، شما چه نظری دارید؟ 

ـ در عصر اینترنت خبر اعتراضات ما در خارج به هم‌‌میهنان در داخل نیز می‌رسد و در بالا بردن روحیه مبارزاتی آنان تاثیردارد و این بسیار مهم است. تنها وقتی خود ایرانیان آزادیخواه تبعیدی به اعتراض جدی علیه جنایات رژیم اسلامی برخیزند، می‌توانند از جهان نیز  انتظار عدم حمایت از رژیم را داشته باشند. حضور ایرانیان فعال آزادیخواه و ایراندوست درکشورهای جهان غرب یک بخت برای ملت ایران ویک مشکل برای جمهوری اسلامی است. اعتراضات خارج از کشور  تقویت‌کننده مبارزات ومبارزان درداخل ایران و در جهت کمک به فعالان زندانی است و هیچ‌ تناقضی با مبارزات در داخل ندارد و پشتیبان و تقویت‌‌کننده‌ی آن است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بزرگترین اختلاس و فسادهای مالی سی‌ سال اخیر جمهوری اسلامی

cafeliberal

افزایش شمار قربانیان انفجار مسجدی در افغانستان

cafeliberal

بعد از تحریم چه بر سر ظریف می آید؟

Jahan

تجمع سهامداران بازار پایه در اعتراض به نحوه اجرای قوانین جدید بازار پایه در تهران + فیلم

cafeliberal

مایک پمپئو: اتحادیه اروپا انتقال نفت ایران به سوریه را محکوم کند

cafeliberal

پیمان اهریمنی دو دیکتاتور؛ جهان امروز نیز می‌بایست به همان شیوه‌ی آلمان نازی و شوروی کمونیست تقسیم شود!

cafeliberal
ajax-loader