6.1 C
Tehran
دوشنبه, ۲۷ اسفند , ۱۳۹۷

روش جدید محققان آلمانی‌: تشخیص سرطان پستان از راه آزمایش خون

سرطان پستان شایع‌ترین بیماری در میان زنان کشورهای صنعتی و رایج‌ترین نوع سرطان در میان همه زنان جهان است. اما اگر غده سرطانی در مراحل ابتدایی رشد آن تشخیص داده شود، بیمار ۹۵ درصد احتمال مداوا دارد.

Blutprobe Bluttest (Colourbox)

آزمایش خون جدیدی می‌تواند کمک کند تا سرطان پستان در مرحله اولیه رشدش شناخته شود. پژوهشگران دانشگاه هایدلبرگ آلمان می‌گویند که این آزمایش خون جدید امسال به بازار عرضه خواهد شد. به گفته این پژوهشگران، این آزمایش خون همان‌قدر توانایی تشخیص سرطان پستان را دارد که تا کنون سونوگرافی، ام‌آرآی و  ماموگرافی این کار را می‌کرده‌اند.

جانشین تشخیص سنتی نیست

قرار نیست که این آزمایش به طور کامل جایگزین روش‌های پیشین تشخیص سرطان پستان شود. مهم‌ترین عملکرد این روش این است که به تشخیص سرطان پستان در مراحله اولیه رشد آن کمک می‌کند.

تیم پژوهشی حول پروفسور کریستوف زون از کلینیک زنان دانشگاه هایدلبرگ این آزمایش را در روز ۲۱ فوریه (دوم اسفند) در کنگره‌ای در آکادمی فدرال پزشکی زنان در شهر دوسلدورف معرفی کرد.

“لیکویید بیوپسی”

پایه آزمایش خون جدید روشی است به نام “لیکویید بیوپسی” یا “بافت‌برداری مایع”. این روش کاملا جدید نیست، بدین صورت که یک تیم پژوهشگران از کشورهای بریتانیا، دانمارک، لهستان، هلند و اسپانیا در ماه نوامبر ۲۰۱۸ نتیجه تحقیقاتی را معرفی کرد که طبق ‌آن امکانات مختلفی برای شناسایی سرطان از طریق آزمایش خون وجود دارد. طبق این تحقیقات هشت نوع سرطان را می‌شود از طریق “لیکویید بیوپسی” شناسایی کرد. البته دقت روش معرفی شده در سال پیش ایدآل نبوده است. از هر سه مورد سرطان پستان یک مورد با این روش شناسایی شده بود، که در مقایسه با ماموگرافی درصد پایینی است. دقت ماموگرافی ۷۸ درصد است.

پژوهشگران آلمانی امیدوارند که آزمایش خون جدید را در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه کنند. آنها در ۱۲ ماه اخیر بیش از ۹۰۰ زن را آزمایش کرده‌اند که ۵۰۰ تن از آنان مبتلا به سرطان پستان بوده‌اند. این پژوهش همچنان ادامه دارد و قرار است دو هزار بیمار سرطانی را در بر بگیرد.

پژوهشگران امیدوارند که انواع دیگر سرطان مانند سرطان تخمدان را نیز از طریق “لیکویید بیوپسی” در مراحل اولیه آن تشخیص دهند.

احتمالا در آینده متاستاز یا فراگستری سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت دیگر هم راحت‌تر قابل تشخیص خواهد شد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

"در عرض دو دقیقه به خواب بروید"

cafeliberal

زیر زمین نیز پر از کوه است!

cafeliberal

همکاری دو رقیب: ب‌ام‌و و دایملر مشترکا خودرو خودران می‌سازند

cafeliberal

شش دلیل که باید قدردان اینشتین باشیم

cafeliberal

شیوه جدید دانشمندان اسرائیلی برای ترمیم پوست افرادی که دچار سوختگی شده اند به بازار می آید

cafeliberal

فیزیکدانان راز بزرگی دربارۀ اتم‌ها را حل کردند

cafeliberal