رویترز به نقل از مقامات آمریکایی: «ایالات متحده به زودی سپاه پاسداران را در لیست سازمانهای تروریستی قرار خواهد داد»

خبرگزاری رویترز، به نقل از سه مقام آمریکایی که نام آنها را افشا نکرده، خبر داده است که ایالات متحده قصد دارد به زودی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی را در لیست سازمانهای تروریستی قرار دهد.

رویترز می‌گوید که این تصمیم، احتمالا تا دو روز دیگر، دوشنبه ۱۸ فروردین ماه، اعلام خواهد شد.

این نخستین بار است که ایالات متحده، نیروهای نظامی یک کشور دیگر را در لیست سازمانهای تروریستی قرار می‌دهد.

آمریکا پیش از این، شمای از نفرات، نهادها و بخش‌های وابسته به سپاه پاسداران را در لیست سیاه خود قرار داده بود، اما کل سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان واحد، در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار نداشت.

خزانه داری ایالات متحده در مهرماه ۱۳۹۶، با صدور بیانیه ای تحت دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری با اشاره به بند ۱۰۵ قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها، از تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران خبر داد، اما در آن زمان، دولت پرزیدنت ترامپ، از قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی خودداری ورزید.

حال با گذشت حدود یازده ماه از خروج آمریکا از برجام و بازگشت کامل تحریم‌ها، ایالات متحده با هدف اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران، سپاه پاسداران را که مهترین ارگان نظامی جمهوری اسلامی برای سرکوب داخلی و مداخلات خارجی در منطقه است، در لیست سیاه خود قرار می دهد.

مقامات رژیم ایران و سرکردگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیش از این تهدید کرده بودند که در صورت اتخاذ چنین تصمیمی از سوی ایالات متحده، “به آمریکا پاسخی کوبنده خواهند داد و نیروهای نظامی آمریکا را همسنگ داعش در نظر خواهند گرفت”.

وزارت دارایی آمریکا روز سه‌شنبه ۲۶ مارس (۱۰ روز پیش)  اعلام کرد که ۲۵ فرد و شرکت مستقر در ایران، ترکیه و امارات متحده عربی را به دلیل دور زدن تحریم‌ها و انتقال بیش از یک میلیارد دلار پول نقد به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

پیش از این، کشور کانادا نیز در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۲ خرداد ۱۳۹۷) با تصویب مصوبه ای در مجلس عوام آن کشور، سپاه پاسداران ایران را در لیست سازمانهای تروریستی قرار داده بود که با حمایت و استقبال آمریکا روبرو شد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اروپا و چین پا پس کشیدند؛ همه از آمریکا حرف‌شنوی دارند؛ با اینهمه «آمریکا در سراشیبی سقوط است»!

cafeliberal

روحانی: ایران نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند

cafeliberal

لئوناردو دی کاپریو از طرفداران خود خواسته است نگرانی خود را از ادامه بازداشت ۸ فعال محیط زیست زندانی در ایران ابراز کنند

cafeliberal

سلامی تائید می کند که رژیم ایران به اقدامات سایبری علیه کشورها دست زده و قدرت آن را دارد

cafeliberal

توافق وزرای دارایی "جی‌۲۰" برای اصلاحات مالیاتی

cafeliberal

ترامپ: چند سلاح کوچک باعث بی‌اعتمادی من به کره شمالی نمی‌شود

cafeliberal