21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

رویترز به نقل از مقامات آمریکایی: «ایالات متحده به زودی سپاه پاسداران را در لیست سازمانهای تروریستی قرار خواهد داد»

خبرگزاری رویترز، به نقل از سه مقام آمریکایی که نام آنها را افشا نکرده، خبر داده است که ایالات متحده قصد دارد به زودی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی را در لیست سازمانهای تروریستی قرار دهد.

رویترز می‌گوید که این تصمیم، احتمالا تا دو روز دیگر، دوشنبه ۱۸ فروردین ماه، اعلام خواهد شد.

این نخستین بار است که ایالات متحده، نیروهای نظامی یک کشور دیگر را در لیست سازمانهای تروریستی قرار می‌دهد.

آمریکا پیش از این، شمای از نفرات، نهادها و بخش‌های وابسته به سپاه پاسداران را در لیست سیاه خود قرار داده بود، اما کل سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان واحد، در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار نداشت.

خزانه داری ایالات متحده در مهرماه ۱۳۹۶، با صدور بیانیه ای تحت دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری با اشاره به بند ۱۰۵ قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها، از تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران خبر داد، اما در آن زمان، دولت پرزیدنت ترامپ، از قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی خودداری ورزید.

حال با گذشت حدود یازده ماه از خروج آمریکا از برجام و بازگشت کامل تحریم‌ها، ایالات متحده با هدف اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران، سپاه پاسداران را که مهترین ارگان نظامی جمهوری اسلامی برای سرکوب داخلی و مداخلات خارجی در منطقه است، در لیست سیاه خود قرار می دهد.

مقامات رژیم ایران و سرکردگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیش از این تهدید کرده بودند که در صورت اتخاذ چنین تصمیمی از سوی ایالات متحده، “به آمریکا پاسخی کوبنده خواهند داد و نیروهای نظامی آمریکا را همسنگ داعش در نظر خواهند گرفت”.

وزارت دارایی آمریکا روز سه‌شنبه ۲۶ مارس (۱۰ روز پیش)  اعلام کرد که ۲۵ فرد و شرکت مستقر در ایران، ترکیه و امارات متحده عربی را به دلیل دور زدن تحریم‌ها و انتقال بیش از یک میلیارد دلار پول نقد به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

پیش از این، کشور کانادا نیز در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۲ خرداد ۱۳۹۷) با تصویب مصوبه ای در مجلس عوام آن کشور، سپاه پاسداران ایران را در لیست سازمانهای تروریستی قرار داده بود که با حمایت و استقبال آمریکا روبرو شد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

صدور حکم بازداشت برای کامران ایازی و تفتیش منزل این فعال سیاسی

cafeliberal

واکنش به رقص و آواز و شادی دانش‌آموزان: هیأت‌های مذهبی در مدارس تشکیل شود!

cafeliberal

هکرهای سپاه پاسداران و سرقت علمی در سراسر جهان

Jahan

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه کاشی نیلو اصفهان

cafeliberal

آمریکا: معافیت نفتی از تحریم‌های ایران را تمدید نمی‌کنیم

cafeliberal

شیوع دو باره ابولا در کنگو باعث مرگ بیش از هزار نفر شد

cafeliberal