32.8 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
اقتصاد

رویترز: سقوط صادرت نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز

صادرات نفت خام جمهوری اسلامی به پایین‌ترین میزان خود در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

بعد از تحریم‎های ایالات متحده کشتی‎ها و نفتکش‎های جمهوری اسلامی با مشکل بیمه نیز روبرو شدند

به گزارش رویترز بر اساس داده‌های کشتیرانی و ردیابی نفتکش‌ها، متوسط صادرات نفت ایران در دو هفته نخست ماه آوریل، به زیر یک میلیون بشکه سقوط کرده است.

گزارش‎ها حاکیست صادرات نفت ایران در ماه گذشته (مارس) حدود ۱.۱ میلیون بشکه بوده است. این در حالیست که صادرات نفت خام ایران در آوریل سال گذشته، یک ماه پیش از خروج دونالد ترامپ از برجام، ۲.۵ میلیون بشکه بوده است.

نوربرت روکر از بانک سوئیسی «جولیوس بائر» گفته از دست رفتن تولید نفت ونزوئلا و تحریم صادرات نفت ایران مسئله‎ای بزرگ برای عرضه نفت است.

در حالی که احتمال افزایش صادرات در ماه آینده وجود دارد، کاهش فعلی نشان می‌دهد واشنگتن در جهت مهار صادرات ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز از ماه مه پیش می رود.

آمریکا می‎خواهد جلوی افزایش قیمت نفت را بگیرد بنابراین به چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه و کره جنوبی اجازه داد همچنان نفت ایران را خریداری کنند. مهلت این معافیت‎ها در ماه مه تمام می‎شود و تحلیلگران انتظار دارند معافیت‎های جدید چندان قابل توجه نباشد.

یک مقام ارشد دولت ترامپ گفته است که دولت آمریکا در فکر تحریم‌های بیشتری علیه رژیم ایران است و می‏‌تواند هیچ معافیتی را تمدید نکند با این حال سارا وخشوری کارشناس نفت و گاز و انرژی می‎گوید، «به نظر ما احتمال زیادی وجود دارد که چین، هند و ترکیه معافیت دریافت کنند ولی کاهش وارداتشان بیشتر خواهد بود.»

باید افزود سیلاب نیز در روزهای اخیر بر میزان تولید نفت ایران تاثیر گذاشته. تسنیم، ۲۸ فروردین، در خبری نوشته حداقل ۶ حلقه چاه تولیدی میدان آزادگان جنوبی با توقف تولید نفت مواجه شده و عملیات حفاری در برخی چاه‌های جدید نیز متوقف شده است.

در زمستان سال ۹۷ گزارش‎های غیررسمی حاکی از آن بود که میزان فروش نفت ایران به زیر ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دهمین شماره‌ی فصلنامه‌ی نقد اقتصاد سیاسی – نقد اقتصاد سیاسی

cafeliberal

احتمال افزایش ۲۵درصدی قیمت نان

cafeliberal

ثبت سومین افت متوالی دلار

cafeliberal

بازار منتظر ادامه روند افزایشی طلادرهفته جاری

cafeliberal

ورود سکه‌های خانگی به بازار،حباب سکه راکم کرد

cafeliberal

وقتی مدیران شرکت‌ها را احضار کردیم، عده‌ای معتاد با دمپایی آمدند!

cafeliberal