30.2 C
Tehran
سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

رژیم ایران به دنبال بهانه از سرگیری برنامه های اتمی است، ولی جرات نمی کند

یک کارشناس امور ایران در اسرائیل، به نام یوسی مِلمَن در گزارش امروز خود (پنجشنبه) می نویسد که سران حکومت ایران و به ویژه سپاه پاسداران در جستجوی بهانه ای هستند که بتوانند برنامه های اتمی خود را از سر بگیرند.

به گفته وی، علت این امر آن است که سران رژیم از این که سه کشور عمده اروپایی نتوانسته اند سازوکاری برای جبران تحریم های آمریکایی عرضه کنند، مایوس شده اند و اکنون به فکر از سرگیری برنامه های اتمی هستند و همزمان، به برنامه های موشکی خود ادامه می دهند.

علی اکبر صالحی رئیس آژانس اتمی حکومت ایران، روز گذشته (چهارشنبه) گفته بود که رژیم ایران همه تاسیسات و تجهیزات خود را به هدف از سرگیری روند غنی سازی، آماده کار دارد و می تواند در ظرف چند روز، سانتریفیوژها را دوباره به حرکت در آورد و غنی سازی را از سر بگیرد.

صالحی از یک سو گفت که رژیم ایران قادر است به آسانی به غنی سازی بیست درصدی باز گردد، و در همان حال افزود که رژیم ایران به این اورانیوم غنی شده نیازی ندارد، زیرا سوخت کوره اتمی کوچک در امیرآباد تهران، که توسط ایالات متحده در دوران شاه به ایران فروخته شده بود، دست کم تا ده سال دیگر، سوخت بیست درصدی مورد لزوم را دارد.

به گفته کارشناسان اسرائیلی، هرگونه بازگشت رژیم ایران به برنامه های غنی سازی اورانیوم، به مفهوم خروج از برجام خواهد بود که پیامدهای گسترده ای در پی خواهد داشت.

رژیم ایران بارها تهدید کرده بود که اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران نیز آن را ترک خواهد گفت. علی خامنه ای حتی گفته بود که او برجام را آتش خواهد زد. ولی ارزیابی کارشناسان اسرائیلی بر آن است که در شرایط کنونی، بعید می نماید که رژیم ایران جرات خروج از برجام را داشته باشد، زیرا پیامد آن ممکن است گسترش تحریم های بین المللی و ایجاد قحطی در ایران، و یا بروز جنگی باشد که ممکن است به سقوط رژیم بیانجامد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

فقر؛ وجه مشترک ۱۵۲ میلیون کودک کار در جهان

cafeliberal

برادر میترا استاد؛«سرهنگ مسعود استاد» کیست؟

Jahan

آیا تغذیه درست به درمان بیماری آسم کمک می‌کند؟

cafeliberal

روند خروج مسیحیان از کلیساهای آلمان در سال ۲۰۱۸ ادامه یافت

cafeliberal

گزارش اختصاصی اشپیگل از کمپ مجاهدین خلق در آلبانی

cafeliberal

پیامدهای منفی برای اقتصاد هند در اثر تحریم نفتی ایران

cafeliberal