11.7 C
Tehran
پنج شنبه, 23 آبان , 1398

زندانی سیاسی سعید سنگر – جوانه ها

نام و نام خانوادگی: سعید سنگر
محل تولد: پیرانشهر
تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ۵۲
تحصیلات:
اتهامات: محاربه و ارتباط با سازمان مجاهدین خلق
محکومیت: حبس ابد
تاریخ آخرین بازداشت: ۱۰ شهریور ۷۹
محل‌های حبس: زندان های اوین، سنندج و ارومیه
گردآوری و تنظیم: مرداد ۹۸

سعید سنگر از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران است که مدت ۱۹ سال از زندگی خود را در زندان و اسارت گذرانده است.
سعید سنگر، اهل پیرانشهر، در شهریورماه سال ۱۳۷۹ در ۲۷ سالگی بازداشت و به اتهام «محاربه» و «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق»، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی فاطمی، به اعدام محکوم شد. در سال ۱۳۸۲، این حکم در دادگاه تجدیدنظر به حبس ابد تبدیل شد.
این زندانی سیاسی بعدها به بند ۲۰۹ اوین در تهران منتقل گردید و پس از ۲ سال حبس در سلولهای انفرادی این زندان، در سال ۸۲ به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. وی بار دیگر در ۱۴ آبان‌ماه ۸۶ به زندان مرکزی سنندج منتقل و مجددا در ۱۰ شهریور ماه سال ۹۴ به زندان ارومیه بازگردانده شد.
سعید سنگر طی ۱۹ سال زندان به طور مستمر از طرف زندانبانان مورد اذیت و آزار واقع شده و گفته می‌شود او ۱۳ بار طناب دار و مراسم اعدام ساختگی را تحمل کرده است.
در شروع سال ۹۶ نیروهای گارد ویژه زندان با حمله به بند زندانیان سیاسی در زندان ارومیه، دستنوشته‌های او را ضبط کرده و با خود بردند. مسئولان زندان در پاسخ به اعتراض آقای سنگر، کنترل بر جنبه های خصوصی زندگی زندانیان را از جمله اختیارات خود خواندند. او یک هفته بعد به بند حفاظت اطلاعات زندان ارومیه احضار و در خصوص ثبت وضعیت زندان در دست نوشته‌ها و خاطراتش مورد تهدید قرار گرفت که در صورت نگارش خاطرات و وضعیت زندان، از ملاقات حضوری با خانواده‌اش ممانعت به عمل خواهد آمد.
حکم حبس ابد زندانی سیاسی سعید سنگر در شانزدهمین سال حبس در زندان ارومیه بنابر اعلام شعبه ۴ اجرای احکام سنندج به ۱۸ سال حبس تعزیزی کاهش یافت. اما با وجود گذشت بیش از یک سال از زمانی که این زندانی باید آزاد می‌شد، او همچنان در زندان ارومیه محبوس است.
او مانند بسیاری از زندانیان سیاسی دیگر، در تمام این سالیان از حق دادرسی عادلانه، داشتن وکیل، برخورداری از مرخصی حتی استعلاجی، داشتن کتاب و منابع خبری مورد نظر و از حداقل‌های حقوق یک زندانی سیاسی محروم بوده است.
هم‌پرونده‌ای او حسین حمزه شجاع در میانه دهه ۹۰ آزاد شد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دفاع رئیس شورای اتحادیه اروپا از لیبرالیسم در برابر پوتین

cafeliberal

نمودار “انقلابی” عمل کردن

Jahan

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران درباره موج گسترده سرکوب کارگران: هیچ راهی بجز رویارویی توده‌ای و عظیم مردم ایران با وضعیت کنونی باقی نمانده

cafeliberal

درکاخ سفید در شب حمله احتمالی به ایران چه گذشت؟

Jahan

حضور مدونا در مسابقه آواز یوروویژن در اسرائیل

cafeliberal

وضعیت جسمی «حسین سپنتا» زندانی زرتشتی در پی تداوم اعتصاب غذا وخیم اعلام شد

cafeliberal