3 C
تهران
پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸

زندانی سیاسی محمد حبیبی کیست؟

زندانی سیاسی محمد حبیبی کیست؟
نام و نام خانوادگی: محمد حبیبی
محل تولد: قم
تاریخ تولد: ۱۲ آذر ۱۳۵۸
تحصیلات: کارشناسی در رشته دبیری ساخت و تولید
اتهامات: اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور
محکومیت: ۱۰ سال و نیم زندان و ۷۴ ضربه شلاق/ ۲ سال ممنوعیت فعالیت
تاریخ آخرین بازداشت: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
محل‌های حبس: زندانهای اوین و فشافویه
گردآوری و تنظیم: ۱۷مهر ۹۸

محمد حبیبی معلم و فعال صنفی معلمان در ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ بازداشت شد. مأمورین، این معلم را در برابر دیدگان دانش آموزانش مورد ضرب و شتم قرار داده و دستگیر کردند. سپس به منزل او رفته و آن جا را تفتیش کردند. محمد حبیبی به بند ۲ الف اوین منتقل شد.

در ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ علیرغم موافقت بازپرس با صدور قرار وثیقه و آزادی موقت وی، سپاه پاسداران با آزادی او مخالفت کرد. اما سرانجام روز ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ پس از تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.
محمد حبیبی در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تجمع سراسری معلمان در تهران بازداشت شد.
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ به زندان فشافویه منتقل گردید و مدت ۴ ماه و نیم در زندان فشافویه بود.
وی در مرداد ۱۳۹۷، در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی احمدزاده به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، به ۷ سال و نیم حبس، به اتهام «تبلیغ علیه نظام »به ۱۸ ماه حبس تعزیری، «اخلال در نظم عمومی» ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم گردید.

آقای حبیبی در شهریور ۹۷ به زندان اوین منتقل شد.

دادگاه تجدید نظر وی در تاریخ دوم آبان ۹۷ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظراستان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر برگزار شد ودر دی ماه ۹۷ رای دادگاه بدوی را عینا تایید کرد.
در تابستان سال ۹۷ طی حکم کارگزینی، حقوق ماهیانه محمد حبیبی قطع شد.
این معلم زندانی در دی ۱۳۹۷ چنین نوشته است: « با وجودی که در این مدت ده‌ ماه با فشارها و ناملایمات فراوانی مواجه بوده‌ام، در مشورت با وکلای مجربم، از هرگونه انتشار مطلب یا امضای بیانیه‌هایی که در مناسبتهای مختلف از زندان و از طرف همبندیانم صادر می‌شد، خودداری کردم، تا از هرگونه بهانه‌جویی‌های احتمالی برای کاهش رأی بدوی جلوگیری شود.

از جمله این فشارها می‌توان به ضرب و شتم در هنگام بازداشت در تجمع روز معلم در مقابل دیدگان همکارانم ( تجمعی کاملا صنفی ، مدنی و قانونی )، اعزام به بازپرسی با وضعیت نابهنجار پوششی (لباس و شلوار پاره و بدون کفش با پاهای برهنه)، اعزام به زندان تهران بزرگ با همان شرایط و نگهداری غیرقانونی، در این زندان به مدت ۴ ماه و نیم در کنار متهمان به شرارت و سرقت و در شرایطی با کمترین امکانات انسانی اشاره کرد.»

معلم و فعال صنفی معلمان محبوس در زندان اوین در حالی که روز ۱۲ مرداد ۹۸ برای اعزام به بیمارستان جهت رسیدگی به تومور استخوانی ساعد دستش فراخوانده شده بود، از اعزام به بیمارستان امتناع کرد. گفته می شود که دلیل امتناع وی عدم تقبل هزینه های درمان توسط زندان برخلاف آیین نامه سازمان زندان ها بوده است.
روز ۶ مهر۹۸ محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی محبوس در زندان اوین، بدون اطلاع قبلی و بدون ارائه دلیل از سوی زندانبانان، از بند چهار این زندان به بند هشت منتقل شد.

وی در نامه سرگشاده‌ای همراه با فرهاد میثمی در روز ۱۶ مهر ۹۸ از زندان اوین، خطاب به قوه قضاییه و سازمان زندان ها نوشت: «با توجه به نقض صریح مفاد عدیده از آئین‌نامه‌ اجرایی سازمان زندان‌ ها و سایر قوانین جاری کشور در زمینه حقوق زندانیان و عدم پاسخگویی رئیس زندان به درخواست های مکرر زندانیان برای گفتگو در این باره، از این پس خود را ملزم به رعایت قوانین دلبخواهانه‌ زندان های شما نمی دانیم.»

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آلمان به دنبال ایجاد کانال مالی برای تجارت با ایران است

cafeliberal

بام‌خوابی؛ نمای جدید فلاکت در ایران

cafeliberal

اعدام یک زندانی در زندان نجف آباد اصفهان

cafeliberal

رقص کردی معلمان و دانش آموزان دختر دبیرستان غیرانتفاعی پردیس مهاباد؛ شادی حق مردم ایران است

cafeliberal

آمریکا صدور انواع خاصی از ویزا برای سرمایه‌گذاران ایرانی را ممنوع می‌کند

cafeliberal

کسی که با دست می‌شنید

cafeliberal
ajax-loader