16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

زنگ خطر کمبود زغال سنگ در ایران

دبیر انجمن زغال‌ سنگ ایران نسبت به کمبود شدید زغال سنگ در آینده‌ای نزدیک هشدار داده است.

سعید صمدی دبیر انجمن زغال‌ سنگ ایران در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است ایران سالانه به ۲ میلیون تن زغال سنگ نیاز دارد و با توجه به اینکه تولید داخلی سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن است، هر سال حدود ۵۰۰ هزار تن زغال سنگ به کشور وارد می‌شود.

مصرف زغال‎سنگ در ایران سالانه حدود دو میلیون تن است که یک و نیم میلیون تن در داخل تولید می‎شود و ۵۰۰ هزار تن وارداتی است

این کارشناس افزوده است که «آمارها نشان می‌دهد که ذخیره قطعی زغال سنگ ایران حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن و ذخیره زمین شناسی حدود ۱۴ میلیارد تن است، ایران با چنین ذخیره‌ای در جایگاه متوسط در دنیا قرارد دارد و به راحتی می‌تواند نیاز داخلی کشور را تأمین کند.»

با این حال سعید صمدی معتقد است میزان تولید زغال هیچ تناسبی با ذخیره قطعی کشور ندارد و در سال آینده با راه‌اندازی کوره‌های بلند فولادی مصرف زغال سنگ به ۳ تا ۴ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد، در این شرایط به شدت با کمبود زغال روبرو خواهیم شد.

او برای نمونه ترکیه را مثال زده و گفته است «ترکیه در همسایگی ما حدود ۷۰ میلیون تن زغال سنگ در سال تولید می‌کند که این عدد در مقاسیه تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ایران رقم بزرگی است.»

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران توضیح داده است که «حدود ۹۰ درصد فولاد دنیا با زغال تولید می‌شود؛ زیرا یک منبع انرژی ارزان قیمتی نسبت به مشتقات نفتی است. این در حالی است که در ایران به دلیل اینکه به مشتقات نفتی و گاز یارانه بالایی تعلق می‌گیرد زغال سنگ توان رقابتی با مشتقات نفتی ندارد و مغفول مانده است.»

بر اساس این گزارش در حال حاضر زغالی که در ایران تولید می‌شود از نوع زغال کک شو است که برای فولادسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حدود ۴۰۰ هزار تن زغال سنگ متفرقه (حرارتی) نیز در سال تولید می‌شود؛ اما به دلیل اینکه مصرف داخلی ندارد به خارج از کشور صادر می‌شود. در سال گذشته حدود ۴۳۰ هزار تن از این محصول صادر شده است.

گفتنی است با وجود ذخائر قابل توجه اما سهم ایران در تولید زغال سنگ سهمی ۴ درصدی است و از سویی با توجه به قدیمی بودن تکنولوژی استخراج این محصول بهای تمام شده در کشور در مقایسه با سایر نقاط جهان مقداری بالاتر است.

معادن زغال سنگ در ایران مکانیزه نیستند و همچنین تعداد زیادی معدن زغال سنگ در ایران طی سال‌های گذشته به حالت نیمه‌فعال و غیرفعال درآمده‌اند.

دولت در شرایطی برای کمک به مکانیزه کردن معادن و فعال کردن معادن غیرفعال بی‌تفاوت است که قیمت تمام شده هر تن زغال سنگ وارداتی حدود دو میلیون تومان است و این در حالیست که قیمت داخلی زغال سنگ تنی ۶۱۰ هزار تومان است.

محمدرضا بهرامن، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و رئیس خانه معدن ایران «ماشین‌آلات کاملا قدیمی» را از بزرگترین معضلات استخراج زغال‌ سنگ در ایران ارزیابی کرده بود. بهرامن گفته بود که «در حالی که استفاده از ظرفیت معادن برای افزایش صادرات غیرنفتی ضرورت دارد اما درآمدهای روان نفتی مانع توجه و برنامه‌ریزی در این حوزه شده است.»

حسن محمدی، معاون مدیر خرید مواد اولیه شرکت ذوب‌آهن اصفهان نیز پیشتر گفته بود که متأسفانه با توجه به استفاده از ماشین‌آلات کاملا قدیمی، قیمت تمام شده در بخش زغال بالا رفته و همیشه دغدغه مدیران در بخش زغال این بوده که سال آینده با افزایش هزینه‌های تولید و حقوق و مزایا چه برنامه‌ای باید داشته باشند؟»

جدا از موانع و هزینه‌هایی که قدیمی بودن دستگاه‌ها برای تولید زغال سنگ ایجاد می‌کند، ایمنی معادن نیز به همین دلیل به شدت کاهش یافته و حوادث در محیط کار را افزایش داده است.

برای نمونه روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ انفجار مهیبی در یکی از تونل‌های معدن زغال سنگ «زمستان یورت» در آزاد شهر استان گلستان رخ داد. این حادثه به دلیل بروز مشکلی در باتری واگن حمل رخ داد؛ کارگران اقدام به تعویض باتری کردند اما به محض روشن کردن واگن، وقوع یک جرقه باعث انفجار شد و ۷۰ معدنچی زخمی و بیش از ۳۵ تن جان باختند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تاکید پوتین و مکرون بر ضرورت کوشش مشترک برای حفظ برجام

cafeliberal

تجمع خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی و غیرایرانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

یک خواننده زن بریتانیایی در جزیره کیش بازداشت و دیپورت شد

cafeliberal

مرگ سالانه هشت میلیون نفر در دنیا بر اثر مصرف سیگار

cafeliberal

گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

cafeliberal

سخن کوتاه

cafeliberal