2.6 C
تهران
جمعه, ۲ اسفند , ۱۳۹۸

سازمان ملل خواستار آزادى فورى زنان معترض به حجاب اجبارى در ایران شد

سازمان ملل از جمهورى اسلامى خواسته است سه زن ساکن ایران را که به دلیل اعتراض به حجاب اجبارى، بازداشت و به زندان‌هاى طولانى‌مدت محکوم شده‌اند، هرچه زودتر آزاد کند.

یاسمین آریانی، منیره عربشاهی و مژگان‌ کشاورز

پنج گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد و رئیس کارگروه مبارزه با تبعیض نژادى علیه زنان ضمن محکوم نمودن حبس‌هاى طولانى و بدون منطق براى این زنان یادآور شده‌اند که این افراد تنها به خاطر اعتراض عمومى به حجاب اجبارى در اقدامى خودسرانه دستگیر و محاکمه شده‌اند.

در بیانیه کارگروه سازمان ملل از مژگان کشاورز، یاسمین آریایى و منیر عربشاهى به عنوان سه زن محکوم به زندان نامبرده شده و تأکید گردیده بر اساس حکم‌هاى صادره خانم کشاورز به بیست و سه سال و شش ماه و یاسمین آریایى و منیژه عربشاهى هر یک به شانزده سال زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش یورو نیوز، اتهاماتى که قوه قضائیه جمهورى اسلامى به این زنان نسبت داده و آنان را مستحق زندان‌هاى درازمدت دانسته همان تهمت‌هاى بى‌پایه و اساس رژیم اسلامى براى سرکوب منتقدین و معترضین است که در چهل سال گذشته رایج بوده است.

در بیانیه سازمان ملل اضافه شده که خانم کشاورز جدا از این اتهامات به «توهین به مقدسات» هم محکوم شده است. البته قضات بى‌اراده و گوش به فرمان دستگاه‌هاى امنیتى وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توضیح نداده‌اند این خانم به کدام «مقدسات» توهین کرده است.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا نیز در مورد احکامى که علیه این زنان صادر شده واکنش نشان داده است.

عصبانیت رژیم جمهورى اسلامى بیشتر از این است که این سه زن شجاع بدون حجاب در روز هشتم ماه مارس روز بین‌المللى زن در متروى تهران به مسافران گل مى‌داده‌اند.

سازمان ملل متحد از حکومت ایران خواسته است این سه فعال حقوق بشر را فورا آزاد کند.

این سه زن در ماه آوریل ۲۰۱۹ بازداشت شدند و براى دو هفته هیچکس از آنها خبرى نداشت. آنان در مراحل اولیه تشکیل پرونده به وکیل دسترسى نداشته‌اند و به گفته کارشناسان سازمان ملل، نمایندگان قانونى آنها نیز به جلسات محاکمه راه داده نشده‌اند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده اطلاع دارد که از ژانویه ٢٠١٨ تا کنون ٣٢ زن و دختر به خاطر اعتراض به حجاب اجبارى در ایران بازداشت شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل نیز أخیرا دستگیرى این زنان را بخشى از سرکوب و بازداشت گسترده فعالان حقوق زنان و معترضان به حجاب اجبارى در ایران دانسته است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حکم ۱۴۱ بار حبس ابد برای ۱۷ نظامی ارشد پیشین ترکیه

cafeliberal

حسین فریدون برادر حسن روحانی به زندان محکوم شد

cafeliberal

دلالی به ارزش یک میلیارد توسط تعاونی کارکنان نمایشگاه بین‌المللی

cafeliberal

چهار روزنامه‌نگار و فعال مدنی زن با قید وثیقه از زندان آزاد شدند

cafeliberal

تهدید در برابر تهدید: پاسخ تند دونالد ترامپ به سخنان حسن روحانی

cafeliberal

۲۰ سوالی که باید از کاندیداهای استان کهگیلویه و بویراحمد بپرسیم

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader