2.6 C
Tehran
پنج شنبه, 21 آذر , 1398

سالگرد سوء قصد به هیتلر؛ «مقاومت زیادی وجود نداشت»

آدولف هیتلر از چندین سوء قصد که به منظور قتل او برنامه‌ریزی شده بودند جان سالم به در برد. مشهورترین آن‌ها در روز بیستم ژوئیه ۱۹۴۴ به وقوع پیوست.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان، در ۷۵مین سالگرد سوء قصد نافرجام به جان هیتلر در بیستم ژوئیه از کسانی که در برابر رژیم ناسیونال سوسیالیست آلمان از خود مقاومت نشان دادند قدردانی کرد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان

اشتاین‌مایر در پیامی ویدیویی گفت: «همه ما می‌دانیم که مقاومت زیادی وجود نداشت، اما افراد دلیری بودند که چشم ‌خود را [بر آنچه می‌گذشت] نبستند و انسانیت‌شان را حفظ کردند، از افراد تحت پیگرد حمایت کردند و جنایت نازی‌ها را نقش بر آب کردند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رئیس جمهور آلمان همچنین گفت: «واپسین تلاش کسانی که دست به مقاومت زدند و در بیستم ژوئیه کوشیدند تا به جنگ بیرحمانه و حاکمیت رژیم نازی خاتمه بخشند به بهای جان آنان و حامیان‌شان تمام شد.»

اشتاین‌مایر افزود که احترامی که بایست به این افراد شجاع گذاشته می‌شده برای مدت‌های مدید از آنان دریغ شده است و «این در حالی است که آنان بخش مهمی از تاریخ آزادی‌خواهی آلمان هستند. شجاعت آنان برای ما فراموش‌نشدنی است».

رهبران نازی در حال بازدید از محل انفجار بمب و سوء قصد به هیتلر در ۲۰ ژوئيه ۱۹۴۴

رهبران نازی در حال بازدید از محل انفجار بمب و سوء قصد به هیتلر در ۲۰ ژوئيه ۱۹۴۴

در روز بیستم ژوئیه ۱۹۴۴ چند تن از افسران ارتش آلمان و چند غیرنظامی پیرامون سرهنگ کلاوس شنک گراف فون اشتاوفن‌برگ کوشیدند تا هیتلر را با انفجار یک بمب به قتل برسانند. اما تلاش آنان برای پایان دادن دیکتاتوری هیتلر با شکست روبرو شد. هیتلر از سوء قصد در “مقر اصلی رهبر در وولفزشانتسه” در پروس شرقی جان سالم به در برد و تنها اندکی جراحت برداشت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به دستور ژنرال “فریدریش فروم”، اشتاوفن‌برگ، ورنر فون هفتن، مرتس فون کویرن‌هایم و فریدریش اولبریشت در همان شامگاه بیستم ژوئیه اعدام شدند.

در تاریخ هفتم اوت ۱۹۴۴ اولین محاکمه از مجموع ۵۰ محاکمه متهمان به شرکت در سوء قصد بیستم ژوئیه علیه هیتلر آغاز شد. در جریان این محاکمه‌ها ۱۱۰ نفر محکوم به اعدام شدند. در مجموع حدود ۲۰۰ نفر که در تلاش برای سرنگونی هیتلر شرکت داشتند قربانی دستگاه قضایی نازی‌ها شدند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

موسوی: تحریم رهبری ایران بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی است

cafeliberal

بازداشت امضاکنندگان بیانیه‌ها در ایران آغاز شد

cafeliberal

دولت سوریه از آزاد کردن دو قاچاقچی و تروریست سوریه ای در قبال تحویل گرفتن پیکر سرباز اسراییلی توسط دولت این کشور ابراز ناخرسندی کرد

cafeliberal

کوتوله‌ی سیاسی در دربار خلیفه؛ به مناسبت دیدار وزیر خارجه‌ی آلمان از سران حکومت اسلامی در تهران

cafeliberal

«بریتانیا بعید است در کنار آمریکا علیه ایران جنگ کند»

cafeliberal

٢۵ هزار پزشک داخلى به کارهاى دیگر مشغولند

cafeliberal