26.2 C
Tehran
دوشنبه, ۴ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

سایه‌ی روسیه بر انتخابات پارلمان اروپا

احمد رأفت – روز پنجشنبه ۲۳ مه ۲۰۱۹، حوزه‌های رای‌گیری در بریتانیا و هلند درهای خود را به روی شهروندان گشودند. در ۲۶ کشور دیگر اروپایی این انتخابات در روزهای آینده برگزار خواهند شد. نتایج این انتخابات تا بسته شدن آخرین حوزه‌های رای‌گیری در شب یکشنبه ۲۶ماه مه اعلام نخواهد شد. بیش از ۴۰۰ میلیون شهروند ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌توانند در این انتخابات رأی دهند. پارلمان اروپا از ۷۵۱ نماینده تشکیل شده است و شمار نمایندگان هر کشور عضو اتحادیه بستگی به جمعیت آن دارد. آلمان که در این انتخابات ۹۶ نماینده به پارلمان اروپا اعزام خواهد داشت، در صدر قرار دارد، و مالت با تنها ۶ کرسی، کمترین شمار قانونگذاران را به بروکسل خواهد فرستاد.

ویژگی‌های انتخابات پارلمان اروپا

این انتخابات، در مقایسه با انتخابات قبلی، چند ویژگی دارد. مهمترین ویژگی این انتخابات برگزاری آن در بریتانیایی است که قرار است در ماه‌های آینده از اتحادیه اروپا خارج شود. بنا بر آخرین نظرسنجی‌ها، «حزب برکسیت» نایگل فاراژ، یکی از سرسخت‌ترین مخالفان حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا، بین ۳۰ تا ۳۵ درصد آرا را به دست خواهد آورد. دو حزب سنتی محافظه‌کار و کارگر بریتانیا در مجموع هم نخواهند توانست این درصد از آرا را با هم به دست آورند. در آخرین نظرسنجی‌ها سهم حزب محافظه‌کار، که در رأس قدرت قرار دارد، از این انتخابات حتا به ده درصد هم نخواهد رسید.

ویژگی دیگر این انتخابات، بنا بر آخرین نظرسنجی‌ها، رشد ۴۰۰ درصدی نیروهای راست افراطی و احزابی است که خواهان جدایی از اتحادیه اروپا هستند. این دو گروه از احزاب سیاسی، با وجود اختلاف‌ نظرهایی که با یکدیگر دارند، هر دو از حمایت روسیه ولادیمیر پوتین برخوردار هستند. «جبهه ملی» به رهبری مارین لوپن در فرانسه، «اتحادیه شمال» ماتئو سالوینی  و «جنبش ۵ ستاره»  لوئیجی دی‌مایو در ایتالیا، که در ائتلاف با یکدیگر در دولت حضور دارند، چپگرایان «سیریزا» در یونان و «پودموس» در اسپانیا و احزاب مشابه در هلند و کشورهای اروپای شرقی مانند حزب ویکتور اوربان که دولت را در مجارستان در دست دارد، و یا حزب «آزادی» در اتریش، همه آشکار و پنهان به نوعی به روسیه ولادیمیر پوتین وابسته هستند. این احزاب می‌توانند، اگر آرای این روزها نظرسنجی‌ها را تائید کنند، حداقل ۱۸۰ کرسی را در پارلمان آینده به دست آورند.

دولت اتریش اولین قربانی نفوذ روسیه

زد و بند و وابستگی به روسیه  در اتریش به استعفای دولت ائتلافی راستگرا انجامید. پس از افشای رابطه رهبر حزب «آزادی» با روس‌ها رئیس جمهور اتریش برای ماه سپتامبر آینده خواستار انتخابات زودهنگام پارلمانی شد. در ویدیوئی که به استعفای هاینس کریستیان اشتراخه معاون کورتز صدراعظم اتریش منتهی شد، رهبر حزب «آزادی» به زن مخاطب خود که گفته می‌شود از بستگان یک شهروند قدرتمند و میلیاردر روسیه است، پیشنهاد اعطای امتیازاتی را در صورت حمایت از او و حزب‌اش در انتخابات سال ۲۰۱۷ را می‌دهد. معاون مستعفی صدراعظم اتریش در این ویدئو از مخاطب روس می‌خواهد سهام یک روزنامه منتقد حزب او را خریداری کرده و سردبیر آن را تغییر دهد.

خی ورهوف‌استاد، نخست‌وزیر سابق بلژیک و رهبر ائتلاف لیبرال- دمکرات در پارلمان اروپا می‌گوید «گروه‌های ضد اروپایی زیر چتر ولادیمیر پوتین توانستند رشد کنند، اگرچه نمی‌توان منکر شد که احزاب سنتی چپ و راست، محافظه‌کار و سوسیال‌دمکرات، هنوز اسیر گذشته هستند و قادر نیستند در شرایط کنونی برای خواست‌های جوامع اروپایی پاسخ‌های مناسب را بیابند.» نخست وزیر سابق بلژیک البته می‌افزاید «نیروهای راستگرا و پوپولیست نیز تنها در مخالفت با سیستم موجود نقشی را می‌توانند ایفا کنند و اگر در قدرت قرار گیرند، چون ایتالیا، هیچگونه پاسخی برای مشکلات ندارند و تنها می‌توانند مشکلات جدیدی بر مشکلات موجود بیافزایند.» خی ورهوف‌استاد می‌گوید «اگر چین با سرمایه‌گذاری می خواهد نفوذ خود را گسترش دهد، روسیه که سرمایه‌ای در اختیار ندارد سعی می‌کند با نفوذ در تضادهای موجود و تلاش برای عمیق‌تر ساختن آنها جایی برای خود پیدا کند.»

بات‌های روسی

آنچه ماه‌هاست نگرانی محافل سیاسی و امنیتی دو سوی آتلانتیک را برانگیخته است، مسموم ساختن جوّ سیاسی در فضای مجازی از سوی روسیه است. ورا یورووا کمیسار قضائی کمیسیون اروپا در اوایل آوریل سفری به آمریکا داشت تا در رابطه با تهدید‌های مجازی روسیه با مسئولین و کارشناسان آمریکایی تبادل نظری داشته باشد. ورا یوروو در بازگشت از واشنگتن گفت «اطلاعاتی که ما از نهادهای امنیتی برخی از کشورهای اروپایی در رابطه با این تهدیدها دریافت کرده بودیم، توسط نهادهای امنیتی آمریکایی نیز تائید شد.» همزمان در واشنگتن، کریستوفر وری مدیر اف‌بی‌آی نیز این تهدیدها را تائید کرد و گفت « نفوذ روسیه تنها به دوران انتخابات خلاصه نمی‌شود و ۳۶۵ روز در سال این کشور تلاش دارد در جهان مجازی با پخش اطلاعات کاذب بر سیاست های کشورهای غربی تاثیر بگذارد.» مدیر اف‌بی‌آی افزود «دخالت گسترده روسیه در انتخابات پارلمان اروپا را باید نوعی تمرین و تجربه‌آموزی برای تاثیرگذاری در انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا به حساب آورد.»

بنا بر گزارشی که نهاد مسئول امنیت دیجیتال اتحادیه اروپا تهیه کرده است، تا کنون ۲۵۰ حساب کاربری وابسته به روسیه در شبکه توئیتر شناسایی شده‌اند که عمده آنها در آلمان و فرانسه فعال هستند. این حساب‌ها تنها «بات» نیستند بلکه بسیاری از آنها توسط اشخاص حقیقی اداره می‌شوند و به صورت سازماندهی شده اخبار کذب را در شبکه های اجتماعی قرار می‌دهند. اخباری که بنا بر تحقیقاتی که موسسه کانادایی «گلوبال ریسرچ» انجام داده با چنان مهارتی تنظیم می‌شوند که واقعی به نظر می‌رسند.  «شواری آتلانتیک»، یکی از مهمترین اندیشکده‌های آمریکا نیز اخیرا پژوهش بسیار جامعی در همین رابطه با عنوان «اسب های ترویای کرملین» منتشر ساخته است. در این پژوهش نفوذ روسیه در سه کشور ایتالیا، یونان و اسپانیا مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته است، اگرچه در آن اشاراتی به وضعیت در فرانسه، بریتانیا و آلمان هم می‌شود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

وال استریت ژورنال: ایران برای حمله به نیروهای آمریکایی برنامه‌ریزی کرده است

cafeliberal

جزئیات دادگاه ۱۴متهم ارزي استان سيستان و بلوچستان

cafeliberal

شکست تلاش‎ها برای مذاکره و میانجیگری و احتمال آغاز تلاطم در بازار ارز؟!

cafeliberal

احتمال هجوم موج تازه‌ای از ملخ‌های صحرایی و تبلیغ «ملخ‌خوری» در ایران!

cafeliberal

سلب تابعیت ۹۲ شهروند شیعه در بحرین در دادگاه تجدیدنظر لغو شد

cafeliberal

خامنه ای در دیدار با دانشجویان: انتقاد بکنید، ولی ملایم باشید و اگر موضع مخالفت بگیرید، مجازات خواهید شد

cafeliberal