29 C
Tehran
سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

سرنوشت عمر البشیر، دیکتاتور پیشین سودان از کاخ به زندان 

عمر البشیر، رئیس جمهوری ساقط شده سودان راهی زندان شد. هنوز روشن نیست که صاحبان جدید قدرت چه مسیر سیاسی جدیدی را در پیش می‌گیرند و چه برنامه‌ای برای آینده این کشور در نظر دارند.

Sudan Weiterhin Proteste | (Reuters/M. Nureldin Abdallah)

عمر البشیر، رئیس جمهوری پیشین سودان که در جریان یک کودتای نظامی برکنار شد، اکنون مهمان سلول انفرادی است و در زندانی فوق امنیتی به سر می‌برد. هم‌چنین در رهبری نظامیان به قدرت رسیده نیز تغییرات زیادی در این چند روز رخ داده و خیلی‌ها کنار رفته‌اند و افراد دیگری جایگزین آنها شده‌اند.

عمر البشیر پس از ماه‌ها حرکت اعتراضی مردم و پس از آنکه ۳۰ سال بر اریکه قدرت تکیه زده بود، به دست ارتش برکنار شد. او ابتدا در حصر در قصر خود قرار داشت و از روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) به زندان منتقل شد. روشن نیست چه سرنوشتی در انتظار اوست. اوگاندا پیشنهاد پناهندگی به او داده بود. دیوان بین‌المللی لاهه حکم جلب او را به اتهام کشتار، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در بحران دارفور صادر کرده است.

عبدالفتاح عبدالرحمن برهان، رهبر شورای انتقالی ارتش

عبدالفتاح عبدالرحمن برهان، رهبر شورای انتقالی ارتش

خونتای نظامی طی هفته گذشته اعلام کرد که او را به دیوان لاهه تحویل نمی‌دهد بلکه در سودان دادگاهی می‌کند. اما فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که اجرای حکم دیوان لاهه الزامی است. او هم چنین تاکید کرده است که شورای انتقالی (موقت) ارتش را به رسمیت نمی‌شناسد و دوره انتقالی برای روی کار آمدن یک دولت جدید باید از سوی شهروندان رهبری شود. اتحادیه اروپا با در پیش گرفتن این سیاست عملا بر مطالبه اتحادیه آفریقا تاکید کرده که از خونتای نظامی خواسته است قدرت را به مردم سپارد.

در قطعنامه شورای امنیت اتحادیه آفریقا در این رابطه آمده است اگر این کار ظرف دو هفته آینده انجام نشود، عضویت سودان در این اتحادیه لغو خواهد شد. در این میان روسیه و چاد خونتای نظامی را به عنوان رهبر دوره انتقالی به رسمیت شناخته‌اند. نظامیان که برنامه‌ آینده‌شان برگزاری انتخابات ظرف دو سال آینده است، حاضر به امتیازدهی هستند.

در رویارویی با فشار عمومی دو تن از رهبران نظامیان، ژنرال عمر احمد محمد، دادستان کل و محمد حاتم سلیمان، رئیس رسانه دولتی سودان برکنار شده‌اند. مردم در اعتراضات وسیع خود در آخر هفته گذشته خواهان برکناری عبدالفتاح عبدالرحمن برهان، رهبر شورای انتقالی ارتش شدند. او روز شنبه گذشته دستور برداشتن مقررات منع عبور و مرور و آزادی همه بازداشت‌شدگان را داد.

از زمستان گذشته سودان شاهد تظاهرات گسترده است. حرکت‌های اعتراضی با افزایش قیمت نان آغاز شد. اما تظاهرکنندگان به سرعت به سمت شعارهای سیاسی رفتند و خواستار برکناری عمر البشیر شدند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

لغت‌نامه کدخدا، ۳۶: انقلاب فرهنگی و باطنی و اینستاگرام و بلعیدن و خمس

cafeliberal

نگاهی به حوادث کار در روزهای گذشته

cafeliberal

نتایج مقدماتی انتخابات پارلمان اروپا در آلمان؛ احزاب محافظه‌کار پیشتازند

cafeliberal

مجتبی واحدی | انتصاب ناگهانی یا پیامد یک‌ نا امیدی؟

cafeliberal

ترامپ: اعزام نیروهای تازه آمریکایی به منطقه جنبه دفاعی دارد

cafeliberal

راهکارهای مرکز پژوهش‌های مجلس برای خروج بازار مسکن از رکود

cafeliberal