35.6 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

سفر وزیر خارجه بریتانیا به بروکسل و تلاش برای حفظ برجام

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، تحرکات اخیر ایران را “عمیقا بی‌ثبات‌کننده” خوانده و اعلام کرده در پی تلاش برای کاهش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه است. هانت روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در توییتر نوشت که برای “مذاکرات فوری درباره چگونگی کاهش تنش‌ها با ایران” راهی مقر اتحادیه اروپا در بروکسل است.

او نوشت: «ما می‌خواهیم تنش‌ها در مورد [نفتکش] گریس ۱ را کاهش دهیم نه اینکه شدت ببخشیم و می‌‌خواهیم از اتمی شدن منطقه جلوگیری کنیم.»

او میگوید که به رغم بیرون رفتن یکی از طرف‌ها (آمریکا) از توافق هستهای، طرف‌های دیگر باید به آن وفادار بمانند. 

همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا و نگرانی‌ها از لغو احتمالی برجام، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه (۱۵ ژوئیه) در بروکسل گردهم می‌‌آیند تا در مورد توافق هسته‌ای با ایران بحث و مشورت کنند.

در همین حال مناسبات ایران و بریتانیا نیز پس از توقیف یک نفتکش ایرانی توسط نیروهای نظامی بریتانیا در تنگه جبل‌الطارق دستخوش تنش‌های شدید شده است. هانت روز شنبه گفته بود بریتانیا در صورتی نفتکش ایرانی را آزاد خواهد کرد که ایران تضمین دهد که مقصد این نفتکش سوریه نباشد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ تحریم‌هایی را علیه سوریه به اجرا گذاشت و توقیف نفتکش ایرانی نیز به دلیل زیرپا گذاشتن همین تحریم‌ها از سوی تهران صورت گرفت. فابیان پیکاردو، رئیس دولت محلی جبل‌الطارق، گفته بود که “شواهد کافی” در دست است که “گریس۱” محموله خود را به مقصد پالایشگاه بانیاس سوریه می‌برده است.

مقامات ایرانی می‌گویند مقصد این نفتکش سوریه نبوده و توقیف این کشتی را “راهزنی دریایی” خوانده‌اند. ایران با این حال مشخص نکرده این نفتکش که گفته می‌شود حاوی دو میلیون بشکه نفت این کشور بوده به کدام مقصد در حال حرکت بوده است.

وزیر خارجه بریتانیا در نظر دارد در سفر خود به بروکسل با وزرای خارجه فرانسه و آلمان، دو کشور اروپایی امضا‌کننده برجام، در مورد راهکارهایی در جهت ترغیب ایران به پایبندی به تعهدات خود در برجام گفت‌وگو و رایزنی کند. بریتانیا، فرانسه و آلمان روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک بر اهمیت برجام و حفظ لزوم آن تأکید کرده بودند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آنگلا مرکل، امانوئل مکرون و ترزا می در این بیانیه نسبت به پیامدهای لغو برجام هشدار داده و از تهران خواسته بودند تا در تصمیم اخیر خود برای کاستن از تعهداتش تجدیدنظر کند. رهبران این سه کشور اروپایی برای نجات برجام اعلام آمادگی کرده و گفته بودند در صورت پایبندی ایران به این توافق‌، آنها نیز از برجام حمایت خواهند کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سیاستمدار آلمانی: در صورت نقض برجام آلمان باید سیاست خود را تغییر دهد

cafeliberal

رژیم ایران که دستش به خون بیگناهان آلوده است، آمریکا را به جنایات جنگی در افغانستان و یمن متهم می سازد

cafeliberal

هشدار بریتانیا: به توقیف نفتکش خود پاسخ قاطع می‌دهیم

cafeliberal

بازگویی جنایت اعدام‌های صحرایی و بدون محاکمه پس از جنگ

Jahan

«ملخ‌های اندیشه‌خوار»

Jahan

قانون اساسی آلمان؛ هفتاد ساله‌ای که هنوز جوان است

cafeliberal