سه دانشمند زن ایرانی در فهرست ۵۰ دانشمند برجسته آسیا و استرالیا

انجمن آکادمی های علوم و مجامع علمی آسیا و استرالیا، سه دانشمند و محقق زن ایرانی را در فهرست ۵۰ دانشمند زن برتر آسیا و استرالیا در رشته‌های علوم و مهندسی معرفی کرد. پروفسور طاهره کاغذچی و زهرا امام‌جمعه به عنوان دانشمندان برجسته ایران و مهشید فیروزی به عنوان دانشمند برجسته استرالیا در این فهرست جای گرفتند.

انجمن آکادمی‌های علوم و مجامع علمی آسیا در کتاب «شرح حال دانشمندان زن آسیا و استرالیا» ۵۰ دانشمند برجسته زن آسیا و استرالیا را معرفی کرده که سه زن ایرانی نیز در این فهرست معرفی شده‌اند.

پروفسور طاهره کاغذچی عضو گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم و استاد مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک) و پروفسور زهرا امام‌جمعه استاد علوم و مهندسی صنایع غذایی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به عنوان دو دانشمند زن قاره آسیا از سوی این آکادمی شناخته شده‌اند.

همچنین پروفسور مهشید فیروزی دانشمند مهندسی شیمی به عنوان یکی از دو دانشمند برجسته زن کشور استرالیا معرفی شد. فیروزی دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه علم و صنعت ایران و دکترای مهندسی شیمی از دانشگاه کوینزلند استرالیا است.

۵۰ تن از برجسته‌ترین دانشمندان زن آسیا و استرالیا در رشته‌های علوم و مهندسی توسط ۳۰ آکادمی علمی در آسیا و استرالیا و زیر نظر انجمن آکادمی‌های علوم و مجامع علمی آسیا (AASSA) انتخاب شدند. شرح زندگی و فعالیت‌های این دانشمندان در کتاب «شرح حال دانشمندان آسیا و استرالیا» منتشر شد که شامل گفتگوی کوتاهی با آنان نیز می‌شود.

این کتاب با هدف ارائه الگوهای موفق برای دختران و زنان و تشویق آنان برای پیشرفت و ادامه تحصیل در رشته‌های علمی منتشر شده است.

از سوی دیگر، آنگونه که دانشگاه تهران اعلام کرده، موسسه کلاریویت آنالیتیکس پنج استاد پردیس علوم دانشگاه تهران در فهرست دانشمندان یک درصد برتر جهان قرار داده است.

بر اساس این گزارش، محمدرضا گنجعلی، پرویز نوروزی و فرنوش فریدبد از دانشکده شیمی، سیامک یاسمی و حسن یوسفی آذری (استاد بازنشسته) از دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر پردیس علوم، استادانی هستند که در فهرست ۲۰۱۸ دانشمندان یک‌درصد برتر جهان قرار گرفتند.

این انتخاب موسسه کلاریویت آنالیتیکس بر مبنای تعداد ارجاعات رتبه‌بندی می‌شوند و باید در بازه زمانی ۱۰ سال جزو افراد یا موسساتی باشند که جزو یک درصد اول فهرست ارجاعات قرار می‌گیرند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

یک دانشمند ایرانی برنده جایزه تدریس برتر «فاینمن ۲۰۱۹» شد (+ویدئو)

cafeliberal

مخترع فیلیپینی، کوچکترین ماشین پرنده را ساخت

cafeliberal

کارمندان مایکروسافت: از هدست هولولنز برای جنگ استفاده نکنید

cafeliberal

دانشمند و هنرمندی که با سوژه قرار دادن ویروس‌های کشنده، آنها را تبدیل به تصاویر و پوسترهای زیبا می‌کند

cafeliberal

لامپی جادویی و شناور در هوا برای طرفداران میزکار و اتاق‌های خلاقانه

cafeliberal

بنيانگذار پرفروش‌ترين خودروی جهان

cafeliberal