7.6 C
تهران
پنج شنبه, ۸ اسفند , ۱۳۹۸

سوئد، دارای بهترین ساختارهای حمایت از خانواده

Schweden Familie (Imago Images/alimdi)

در لیستی که یونیسف، نهاد اجتماعی سازمان ملل متحد در حمایت از کودکان، ارائه داده است، سوئد در مقام اول قرار گرفته و پس از آن کشورهای نروژ، ایسلند، استونی و پرتغال قرار دارند. آلمان از نظر توجه به خانواده و موقعیت کودکان در مقام ششم قرار می‌گیرد.

در پایان لیست کشورهای سوئیس، یونان، قبرس، بریتانیا و ایرلند قرار دارند.

هنریتا فور، مدیر اجرایی بنیاد یونیسف، می‌گوید: «ما به دولت‌هایی نیاز داریم که به والدین در ایجاد فضایی شایسته برای رشد و تربیت کودکان کمک کنند.»

یونیسف طرفدار آن است که پدر و مادر حداقل برای شش ماه از هر فشار و تعهدی آزاد باشند تا خود را یکسره وقف نگهداری از کودک کنند. افزون بر این هر کودک باید از بدو تولد تا سن مدرسه از توجه کافی و پرستاری شایسته برخوردار باشد.

پژوهشگران در این بررسی برای مقایسه وضعیت ۴۱ کشور ثروتمند جهان به آمارها و داده‌های سال ۲۰۱۶ مراجعه کرده‌اند.

آنها به زمان مرخصی با حقوق پدر و مادر پس از تولد بچه توجه داشته، در عین حال امکانات پرورش و بالیدن کودکان زیر سه ساله و سپس کودکان سه تا شش ساله را مورد توجه قرار داده‌اند.

مسئولیت پدر

در ساماندهی مدرن به پرورش نوزاد، نقش پدر به گونه‌ای چشمگیر افزایش یافته است. بنا به پژوهش یونیسف در سوئد ۳۵ هفته مرخصی تمام حقوق برای والدین در نظر گرفته می‌شود، که حدود ۱۱ هفته آن به پدران تعلق می‌گیرد.

در سوئد حدود نیمی از کودکان زیر سه ساله به مهد کودک می‌روند. حدود ۹۷ درصد کودکان بین سه تا شش ساله می‌توانند جایی در کودکستان داشته باشند.

بنا به پژوهش در آلمان والدین از ۴۳ هفته مرخصی برخوردارند که تنها ۷ / ۵ هفته آن به پدر تعلق می‌گیرد. حدود یک سوم کودکان زیر سه ساله از مراقبت تمام‌وقت برخوردارند. حدود ۹۲ درصد بچه‌های ۳ تا ۶ ساله به کودکستان می‌روند.

طبق این گزارش استونی با ۸۵ هفته مرخصی باحقوق کامل، در حمایت از مادران در بالاترین رده است. پس از آن کشورهای مجارستان (با ۷۲ هفته) و بلغارستان (با ۶۱ هفته) قرار دارند.

در این جدول آمریکا تنها کشوری است که حق مرخصی باحقوق برای زایمان و پرورش کودک را در قوانین سراسری تضمین نکرده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

از نوجوانی تا پیری، آرامش دوستدار

cafeliberal

«جوی» اثر یک فیلمساز ایرانی‌تبار نماینده اتریش در اسکار شد

cafeliberal

ترجمان – اعترافات یک کتاب‌خوان معمولی

cafeliberal

کتابخانه کنگره آمریکا، مجموعه بی‌نظیری از کتاب‌های خطی نفیس فارسی را برای دانلود و استفاده کاربران، روی سایت خود قرار داد

cafeliberal

هفت شعر از۷ شاعرِ لنگرودی

root_d7p3qva9

شعری از رضا مقصدی: چکامه‌ی چاک چاک

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader