سوال ۱۸: در صورت تعیین نشدن مهریه در سند ازدواج، آیا مهریه به من تعلیق می‌گیرد؟

سوال- اگر در سند ازدواج مهریه تعیین نشده باشد آیا به من که به خارج از کشور پناهنده شده ام و پناهندگی ام از نوع سیاسی است چیزی تعلق می گیرد و می توانم آن را از همسرم درخواست کنم؟

جواب – بله شما می توانید مهریه درخواست کنید. در صورتیکه هیچ گونه مهریه‌ای در عقد ازدواج تعیین نشده باشد شما می‌توانید بعد از آن با توافق مهریه را مشخص کنید و یا در صورت عدم توافق تعیین آن را از دادگاه صالح تقاضا نماید و دادگاه با در نظر گرفتن وضعیت خانوادگی و شغلی و سطح زندگی و شئونات شما با در نطر گرفتن نظر کارشناس به مقدار آن رای می‌دهد .

طبق ماده ۱۰۸۷ قانون مدنی: «اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است و طرفین می‌توانند بعد از عقد مهر را به تراضی معیّن کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معیّن، بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.»

برای دیدن ضابطه تعیین مهر المثل، باید رجوع شود به ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی.

برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.

از مفاد ماده ۱۰۸۷ بر می‌آید که اگر در نکاح شرط شود که زن مستحق مهر نباشد، شرط نافذ نیست ولی عقد صحیح است.

از نظر اصول، تعیین مهری که قابل تملک نباشد یا مجهول یا ملک دیگران باشد، درحکم تعیین نکردن مهر است و حکم ماده ۱۰۸۷ درباره آن اجرا می‌شود.

البته توجه داشته باشید که برای برخورداری از «مهر‌المثل»، ستون مهریه در عقدنامه شما باید کاملا خالی باشد یا چیزی در آن درج شده باشد که اصولا قابل ارزیابی مالی نباشد. بنابراین، اگر مثلا یک سکه یا یک جام آینه و یک جفت شمعدان در عقدنامه به عنوان مهریه درج شده باشد، شما نمی‌توانید از دادگاه درخواست تعیین مهریه مجدد داشته باشید.لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اسامی زندانیان عقیدتی و دوتابعیتی محبوس در بند ۸ زندان اوین

cafeliberal

شاهین پرویزی با ارسال تکذیبیه مطالب ایران بریفینگ آنها را تائید کرد !

Jahan

گزارش تحلیلی: اسرائیل تا چه حد باید از خطر حملات موشکی رژیم ایران به خاک خود نگران باشد؟

cafeliberal

علم‌الهدى خواهران خود را ولنگار خواند و دولت را به تسویه حساب در پل صراط تهدید کرد!

cafeliberal

گردشگر آلمانی با جراحات سنگین از ایران برگشت

cafeliberal

استفاده روسیه از نهنگ های سفید برای مقاصد نظامی

cafeliberal