36 C
Tehran
شنبه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

سودان؛ اتهام قتل علیه عمر البشیر و شش کشته در تظاهرات خارطوم

در جریان حرکت‌های اعتراضی در خارطوم، پایتخت سودان، شماری از تظاهرکنندگان کشته شده‌اند. دادستانی سودان نیز علیه عمر البشیر که ماه گذشته از قدرت به زیر کشیده شد شکایت کرده و او را به مشارکت در قتل تظاهرکنندگان متهم کرده است.

انجمن پزشکان سودان امروز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت (۱۴ ماه مه) اعلام کرد که در جریان درگیری‌ها دست‌کم شش نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در مورد عامل اصلی گسترش خشونت‌ها خبرهای ضد و نقیضی منتشر شده است. این انجمن پیش‌تر اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی روز گذشته در برخی محله‌های خارطوم علیه تظاهرکنندگان به خشونت متوسل شده‌اند. شورای نظامی سودان اما اعلام کرده است که شامگاه گذشته افراد مسلح ناشناس به سوی تجمع‌کنندگان آتش گشوده‌اند.

این شورا از کشته شدن یکی از نظامیان و زخمی شدن سه سرباز در جریان تیراندازی‌ها خبر داده است. بیمارستان‌های خارطوم نیز از زخمی شدن شماری از غیرنظامیان در این تیراندازی خبر داده‌اند.

شورای نظامی سودان مسئولیت خشونت‌ها را متوجه گروه‌های ناشناسی می‌کند که خواهان “دامن زدن” به درگیری‌ها میان ارتش و تظاهرکنندگان هستند. این شورا مخالفان مسلح را متهم کرده است که به دلیل نارضایتی از پیشرفت حاصل‌شده در مذاکرات با معترضان بر سر تشکیل دولت انتقالی، به سوی معترضان آتش گشوده‌اند. تظاهرکنندگان نیز وابستگان به حکومت سابق عمر البشیر را آغازگر درگیری‌ها معرفی می‌کنند.

تظاهرکنندگان قصد دارند با تجمع در حوالی پادگان‌های نظامی در پایتخت سودان نظامیان را وادار به انتقال قدرت به غیرنظامیان کنند.

به گفته یکی از سخنگویان شورای نظامی سودان، رهبران مخالفان و نظامیان این کشور دیروز دوشنبه بر سر ساختار یک دولت انتقالی در این کشور به توافق رسیدند. به گفته این مقام نظامی، قرار بوده که گفت‌وگوها امروز سه‌شنبه ادامه یابند.

اتهام “مشارکت در قتل” علیه عمر البشیر

در همین حال دادستانی سودان علیه عمر البشیر شکایت کرده است. خبرگزاری رسمی سودان “سونا” شامگاه گذشته اعلام کرد که دادستانی این کشور عمر البشیر را به تحریک به اعمال خشونت و مشارکت در قتل تظاهرکنندگان متهم کرده است.

عمر البشیر ۲۲ فروردین‌ماه گذشته در پی اعتراضات چندین ماهه مردمی و پس از آنکه ۳۰ سال بر اریکه قدرت تکیه زده بود، به دست ارتش سودان برکنار شد. سران ارتش پس از سرنگونی البشیر اعلام کرده بودند که شورایی نظامی وظایف دولت موقت و انتقالی این کشور را برای دو سال برعهده خواهد گرفت.

با وجود این اعتراضات مردم در خارطوم کماکان ادامه یافت. رهبران این حرکت‌های اعتراضی خواستار تشکیل سریع دولت غیرنظامی و نیز محاکمه عمر البشیر هستند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گفتگوی رادیو پیام اسراییل با دکتر جمشید اسدی درباره شرایط اقتصادی و سیاسی ایران و تحریم نفتی رژیم

cafeliberal

آیا دو زن پیش از توتانخامون بر مصر حکومت می‌کردند؟

cafeliberal

ادامه اعتصاب غذای امیرحسین محمدی‌فر و مخالفت قاضی مقیسه با لغو بازداشت موقت – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

رسوایی کمبریج آنالیتیکا: فیس‌بوک پرداخت جریمه پنج میلیارد دلاری را پذیرفت

cafeliberal

اعمال فشار بر اعضای «کانون ندای زنان»؛ ناهید قشقایی بازداشت شد

cafeliberal

واکنش سرد اتحادیه اروپا به سفر غیرمنتظره پمپئو به بروکسل

cafeliberal