24.6 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

سپاه پاسداران از توقیف یک کشتی در خلیج فارس خبر داد

روابط عمومی منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران پنج‌شنبه ۲۷ تیر (۱۸ ژوئیه) با انتشار اطلاعیه‌ای که متن آن در رسانه‌های ایران منتشر شده اعلام کرده که گشت‌های شناوری منطقه یکم سپاه در خلیج فارس و تنگه هرمز “طی عملیات رصد و کنترل ترددهای شناوری در خلیج فارس به منظور کشف و مقابله با قاچاق سازمان‌یافته” روز یکشنبه گذشته “پس از اطمینان از حمل قاچاق سوخت توسط یکی از کشتی‌های خارجی در اقدامی غافلگیرکننده این کشتی را که حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق بود، پس از هماهنگی و حکم مراجع قضائی در جنوب جزیره لارک توقیف کردند”.

جزیره لارک از جزایر ایران در خلیج فارس است و در تنگه هرمز قرار دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در اطلاعیه سپاه آمده است که کشتی توقیف شده ظرفیت حمل دو میلیون سوخت را دارد و در حالی توقیف شده که با ۱۲ خدمه خارجی‌اش “درحال عزیمت برای تحویل سوخت قاچاق دریافتی از لنج‌های ایرانی به کشتی‌های بیگانه در مناطق دورتر” بوده است.

این اطلاعیه همچنین خبر رسانه‌های غربی درباره توقیف یک کشتی دیگر در روزهای اخیر توسط ایران را تکذیب کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در روزهای گذشته گزارش داده بود که نفتکش “ریاح” که در امارات متحده عربی به ثبت رسیده است به هنگام عبور از تنگه هرمز وارد آب‌های ایران شده و دستگاه ردیابش خاموش شده است. این نفتکش کوچک با توانایی حمل یکهزار و ۹۰۰ تن بار در حال حرکت با پرچم پاناما بوده و برای آخرین مرتبه شامگاه شنبه گذشته در نزدیکی جزیره قشم دیده شده بود که مقر یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران است. این خبر سوء ظن آمریکا را در این باره برانگیخته بود که ایران نفتکش اماراتی را توقیف کرده است. در پی آن نیز امارات متحده تعلق نفتکش ریاح به این کشور را تکذیب کرد.

چهارشنبه ۲۶ تیر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که «یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شد که طبق مقررات بین‌المللی نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدک‌کش به سمت آب‌های ایران کشیده شده تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در روزهای اخیر با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا کشمکش‌ها در زمینه تردد نفتکش‌ها در خلیج فارس و آزاد بودن تنگه هرمز و دارالمندب نیز افزایش یافته است. در آخرین مورد پس از توقیف نفتکش ایرانی “گریس۱” حامل “دو میلیون بشکه نفت ایران” توسط پلیس دولت محلی جبل الطارق، از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا واقع در جنوب اسپانیا، در روز ۱۳ تیر ماه، مقامات ایرانی تهدید کردند که این عمل “بی‌پاسخ نخواهد ماند”.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ایران رسما برخی تعهدات برجامی خود را متوقف کرد

cafeliberal

دولت یک گام دیگر به سوی افزایش قیمت بنزین پیش رفت

cafeliberal

هاینونن پس از دیدار با نخست وزیر اسرائیل از خطرات اتمی شدن رژیم ایران سخن می گوید

cafeliberal

تظاهرات "شال‌قرمزها" علیه "جلیقه‌زردها" در پاریس

cafeliberal

سازمان ملل خواستار ازسرگیری نجات پناهجویان در مدیترانه شد

cafeliberal

تشکیل دو هزار "گروه مقاومت تذکر لسانی و عملی" در گیلان

cafeliberal