سپاه پاسداران پایگاه کلیدی خود در فرودگاه دمشق را تخلیه می کند

نیروی قدس سپاه پاسداران در حال تخلیه ستاد خود از فرودگاه بین المللی دمشق به فرودگاه نظامی T4 واقع در حومه شرقی استان حمص می باشد.

سپاه پاسداران در روزهای اخیر، در حال آماده شدن برای انتقال پایگاه امداد نظامی خود به فرودگاه  T4واقع میان حمص و تدمر بود؛ پایگاهی که دستکم دو بار در سال گذشته، در معرض حملات هوایی اسرائیل قرار گرفت.

پایگاه  مخصوص نظامی ایران معروف به «مقر شیشه‌ای» در حال حاضر در فرودگاه بین‌المللی دمشق در فاصله چند ده متری ساختمان اصلی فرودگاه قرار دارد.

ایران در سال‌های اخیر، از «مقر شیشه‌ای» به عنوان مرکزی برای مدیریت عملیات نظامی خود در سوریه استفاده می‌کرد.

این پایگاه، علاوه بر مرکز فرماندهی، حاوی چند انبار اسلحه و ۲ مخفی‌‎گاه زیر زمینی است.

اسرائیل سال جاری صدها بار اهداف ایرانی در سوریه را بمباران کرده است که آخرین حمله آن ماه گذشته بود.

مقر شیشه‌ای:

مرکز فرماندهی کل سپاه پاسداران در سوریه است که در کنار فرودگاه دمشق قرار دارد. سپاه پاسداران بدین دلیل فرماندهی خودش را در کنار فرودگاه دمشق قرار داده است که آخرین نقطه‌ای خواهد بود که سقوط خواهد کرد. نیروهای سپاه که با هواپیما به سوریه آورده می‌شوند از این پادگان به محله‌ای دیگر منتقل و توزیع می‌شوند. یکی از فرماندهان مستقر در این مقر سرتیپ پاسدار سید رضی موسوی، فرمانده لجستیک نیروی قدس در سوریه مستقر است. نیروهای مستقر در این مقر بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر هست.

وسعت فعالیت ایران در مقر شیشه ای در حدی است که سپاه پاسداران در مجاورت مقر شیشه ای پادگان دیگری نیز ایجاد نموده که به نام پادگان شیبانی (پادگان امام حسین)مشهور است  این پادگان که در منطقه شیبانی در شمال غربی شهر دمشق در حدفاصل شهر دمشق و شهر زبدانی واقع‌شده، محل قبلی استقرار گارد ریاست جمهوری بشار اسد بوده است.

سپاه نام این پادگان را امام حسین گذاشته است؛ ظرفیت این پادگان حدود ۶۰۰۰ نفر نیرو است. اما نیروهای سپاه پاسداران شامل تیپ تکاوری لشگر ۱۹ فجر شیراز و نیروهای افغانی موسوم به فاطمیون و همچنین حزب‌الله لبنان نیز که معمولاً از حدود ۳۰۰۰ نفر فراتر نمی روند نیز در این پادگان استقرار دارند ،  این پادگان نقش نیروی احتیاط برای حفاظت از کاخ بشار اسد را به عهده داشته و در مقابل احتمال حمله مخالفین از منطقه زبدانی نیروی خط دفاعی محسوب می‌شود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ظریف ادعا می کند که اتهامات معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد یهود ستیزی رژیم ایران “مسخره” است

cafeliberal

آزادی، خدای همه‌ی شادمانی‌ها! یادداشتی در آستانه‌ی سال ۲۰۱۹، شکوه میرزادگی

root_d7p3qva9

بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های اروپا

cafeliberal

اصابت موشک به منطقه سبز بغداد در نزدیکی سفارت آمریکا

cafeliberal

گزارش “رادیو پیام اسرائیل”: بسیاری از ایرانیان در داخل کشور از سخنان ترامپ ناخرسند هستند و حتی ابراز ناامیدی می کنند

cafeliberal

لغو مجوز دو کتاب پرفروش «انسان‌خردمند» و «انسان‌خداگونه» از نویسنده اسرائیلی

cafeliberal