سپاه ۲۰۰ هزار نفر از عشایر را مسلح کرده است

 رئیس سازمان بسیج عشایری اعلام کرده که «۲۰۰ هزار نفر از عشایر ایران برای امنیت خود و کشور دارای سلاح مجوزدار هستند.»

نصرت‌الله سیف این آمار را روز شنبه (۱۵ دی) در حاشیه کارگاه «توانمندسازی روحانیون مستقر در رده‌های بسیج عشایری» اعلام کرده است.

سیف افزوده که آیت‌‌الله علی خامنه‌ای «تاکید داشته‌اند که به همه عشایر اجازه داده شود سلاحهایشان از طریق سپاه پاسداران مجوز و ساماندهی شوند که این کار صورت گرفته است.»

به گفته وی «هم اینک یک میلیون و ۲۰۰ هزار عشایر در کشور وجود دارند و در هرخانواده عشایری یک یا دو نفر عضو فعال بسیج عشایری هستند.»

اظهارات این فرمانده سپاه در شرایطی مطرح شده که پیش از این گزارش‌هایی از توزیع سلاح در بین گروهی از اقلیت‌های مذهبی و قومی در مناطقی از ایران از سوی سپاه منتشر شده بود.

برخی معتقدند سپاه با توزیع سلاح در برخی از مناطق مرزی و محلی باعث تشدید  اختلاف‌ها و تشدید درگیری‌های خشونت‌بار شده است.

اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ نیز  پاشا محمدی٬ رئیس وقت سازمان بسیج عشایری گفته بود که «بسیج، عشایر را با سلاح‌های تولید داخل که از طریق وزارت دفاع تامین می‌شود و سلاح‌های ویژه‌ای که در اختیار این عزیزان قرار می‌دهد، مسلح می‌کند.»

سپاه در شرایطی اقدام به مسلح کردن عشایر می‌کند که پیش از این بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، طی دو مرحله طرح جمع‌آوری سلاح غیرمجاز در ایران به اجرا گذاشته شده بود.

بنا بر گزارش های منتشر شده در خبرگزاری‌ها در مرحله اول از سال ۷۴ تا ۷۵ در مجموع ۲۷۰ هزار قبضه انواع سلاح اعم از جنگی و شکاری جمع آوری شده بود.

در مرحله دوم طرح نیز از سال ۷۹ تا ۸۲ حدود ۷۰ هزار قبضه انواع سلاح غيرمجاز جمع آوری شده بود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

فرمانده سپاه پاسداران اعتراف می کند که در اوج مشکلات اقتصادی، رژیم به حدود دویست هزار سرباز مزدور حقوق ماهیانه می پردازد

cafeliberal

اعتصاب غذای نازنین زاغری و جلوگیری از آزادی مشروط علی‌رغم علیرغم واجد شرایط بودن

cafeliberal

اسرائیل در گرمایی بی‌سابقه می‌سوزد

cafeliberal

مفهوم ایران،وطن،زبان فارسی و هویّت ملّی،علی میرفطروس

cafeliberal

پارلمان اسرائیل، کنست از شامگاه روز گذشته (سه شنبه) بیست و یکمین دوره خود را آغاز کرد

cafeliberal

وال استریت ژورنال: ایران برای حمله به نیروهای آمریکایی برنامه‌ریزی کرده است

cafeliberal