21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

سیل در ایران چه بر سر مردم آورده است؟

اگر در ایام عید کمتر به اینترنت دسترسی داشتید و یا حتی کاملا آنلاین بودید و تمام اخبار سیل را پیگیری می‌کردید ولی  از حجم بالای اخبار و فیلم‌ها و عکس‌های مربوط به  خسارت‌های سیل سرسام گرفته‌اید٬ این گزارش به شما می‌گوید که سیل در این ۲۰ روز  دقیقا چه بر سر مردم چند استان آورده است.

 

گلستان

استان گلستان که میانگین بارندگی‌اش ۴۵۰ میلی‌متر بود اوایل امسال در  کمتر از ۴۸ ساعت ۳۵۰ میلی‌متر باران بر سر مردمش ریخته شد و خانه‌های گروه زیادی از ساکنان شهرهای «آق‌قلا» و «گمیشان» را پر‌آب کرد و آب همچنان مهمان ناخوانده آنها در خانه‌ها٬ کوچه‌ها و خیابان‌هاست.

به غیر از حسن روحانی و اسحاق جهانگیری٬ دست‌کم ۳۰ مقام دولتی٬ نظامی و حاکمیتی به گلستان سفر کرده‌اند٬ اما تا امروز حریف سیل نشده‌‌‌اند تا آن را از این دو شهر بیرون کنند.

سیل گلستان جان ۸ نفر از اهالی این استان را گرفته در بخش کشاورزی ۱۲ هزار میلیارد ریال خسارت به بار آورده و به بیش از ۵۰ کیلومتر از راه‌های استان افزون بر یک هزار میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

آخرین گزارش‌ها می‌گوید که تاکنون ۱۲ هزار خانه در استان آسیب دیده که پنج هزار و ۵۰۰ واحد آن تخریبی محسوب می‌شود.

آب‌گرفتگی و رانش زمین همچنین ۵۲۰ روستا و بخشی از شهر گنبدکاووس، آق قلا و گمیشان را تحت تاثیر قرار داده است.

برای جبران خسارات هم اکنون ۹۰ گروه ارزیاب بنیاد مسکن در مناطق سیل‌زده گلستان فعالیت دارند تا خسارت نهایی را برآورد کنند.

سیلاب و آب‌گرفتگی تاکنون چهار هزار میلیارد ریال به بخش صنعت استان خسارت زده که دو هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال آن به واحدهای صنعتی و زیرساخت‌ها، یک هزار میلیارد ریال به واحدهای صنفی در آق قلا و گنبدکاووس و ۵۰۰ میلیارد ریال به ۱۰ هزار بافنده فرش دستباف است.

طبق گزارش رییس سازمان امور عشایری کشور، ۶۲۰ میلیارد ریال به عشایر مستقر در گلستان خسارت وارد شده است.

این سیل همچنین یک هزار و ۹۹۰ میلیارد ریال به بخش‌های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خسارت زده است.

اکنون و با گذشت بیش از دو هفته از وقوع سیل در گلستان نیازهای اولیه آنها هم‌چون غذا، لباس و نظایر آن از اولویت اول خارج شده و بیشتر حول محور ضرورت خروج هرچه سریع‌تر روان آبها از منطقه متمرکز است.

 

مازندران

۲۶ اسفند شدت بارش‌ها و قدرت سیل در شرق استان مازندران و بویژه مناطقی از شهرستان‌های سیمرغ، میاندورود، ساری، نکا و حتی بهشهر به حدی بود که در عرض چند ساعت، شرایطی بحرانی ایجاد کرد.

بنا به آمار اداره کل هواشناسی مازندران، بارش‌های پایان اسفند رکورد ۳۰ ساله بارندگی‌های زمستانی در مناطق مرکزی و شرقی این استان را شکست که با سیل همراه شد.

۱۲ فروردین در شرایطی که تصور می‌شد بحران سیل در مازندران در حال فروکش کردن است٬ طغیان «تلار» یک بار دیگر شرایطی بحرانی را به بخش‌هایی از مازندران تحمیل کرد.

گستره تحت‌تاثیر بحران سیل در مازندران طی سه هفته اخیر مانند سیل مهر ماه ۱۳۹۷ غرب استان بسیار قابل توجه است.

در دوره‌های گذشته که سیل مازندران را درگیر می‌کرد، به طور عمده مسیرهایی محدود یا یک شهر و چند روستای اطراف آن درگیر سیل می‌شدند٬ اما در سیل اخیر مازندران ۹ نقطه شهری و بیش از ۲۰۰ منطقه روستایی در ۱۲ شهرستان درگیر سیل شدند و از سیل خسارت دیدند.

طبق آمارهای اعلام شده توسط مسئولان، سیل به بیش از شش هزار واحد مسکونی در مازندران خسارت زد که بخش عمده این واحدها در روستاها قرار دارند.

به غیر از حسن روحانی و اسحاق جهانگیری تاکنون دست‌کم ۱۲ مقام دولتی و نظامی از مناطق درگیر سیل در مازندران بازدید کرده‌اند.

طبق آمار بر اثر سیل اسفند ۹۷ بیش از شش هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در مازندران خسارت دید. البته این تعداد با سیل ۱۲ فروردین سوادکوه و بلده بیشتر هم شد.

نخستین برآورد اعلام شده از رقم ریالی خسارت سیل به مازندران هم یک‌هزار و ۳۳۹ میلیارد تومان بود که پیش از سیل سوادکوه از سوی اداره کل مدیریت بحران مازندران اعلام شد.

سیل ۱۲ فروردین سوادکوه هم به ۱۵۰ واحد مسکونی شهری و روستایی در این شهرستان خسارت وارد کرد.

سیلاب همچنین در کمتر از سه هفته بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی مازندران آسیب وارد کرد. در فریدونکنار که قطب تولید برنج مازندران است، حدود ۶۰ درصد خزانه‌های شالی تخریب شد و در کیاکلا و بهنمیر بخش زیادی از محصول توت فرنگی، پیش از برداشت همراه با سیل از بین رفت. بنابر اعلام محمد محمدزاده مدیرکل شیلات مازندران، سیل به ۵۳ مزرعه پرورش ماهیان گرم‌آبی و سردآبی خسارت زد.

این سیل ۳۰۰ واحد صنفی و صنعتی استان را نیز دچار چالش کرد، به طوری که محمد محمدپور عمران رئیس سازمان صمت مازندران اعلام کرد برآورد اولیه میزان خسارت به واحدهای صنفی و تولیدی مازندران حدود ۳۵ میلیارد تومان است.

آموزش و پرورش مازندران هم اعلام کرد که سیلاب ۸۱ مدرسه مازندران در مناطق مرکزی و شرقی را دچار آسیب کرد.

برآوردهای اولیه آموزش و پرورش نشان می‌دهد که بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت به مدارس استان وارد شد.

جاذبه های گردشگری تاریخی مازندران نیز از گزند سیل در امان نماندند. طبق اعلام آمار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سیل بیش از ۸۶ میلیارد ریال به آثار میراث فرهنگی، صنایع دستی و فضاهای گردشگری مازندران خسارت وارد کرد.

در بخش راه‌های استان نیز حجم خسارات بسیار بالاست. راه های اصلی و فرعی زیادی در مازندران بر اثر سیل و رانش زمین دچار خسارت شدند. محمد نظری مدیرکل راه و شهرسازی مازندران حجم خسارت‌های وارد شده به بخش راه مازندران را ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

نگرانی کنونی سیل‌زدگان مازندران از تکرار حادثه است. اجرا نشدن طرح جامع سیلاب و ساماندهی رودخانه‌ها این احتمال را برای مناطق مختلف مازندران ایجاد می‌کند که نقطه بعدی خسارت دیده از سیل باشند.

یکی از مسائل مهم در مازندران برای پیشگیری از خسارت‌های احتمالی بعدی، تخلیه مناطق حریم رودهای استان است.

 

لرستان

سیلاب گسترده در بسیاری از مناطق لرستان از جمله خرم‌آباد و پلدختر موجب تخریب زیرساخت، ابنیه و راه‌های دسترسی و از بین رفتن بخش‌های مختلف کشاورزی شد.

برآورد خسارت موج اول بارش‌های امسال در لرستان تا ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان شده بود و در حالی که تلاش برای احیای مجدد استان آغاز شده بود موج بارشی جدیدی از ۱۱ فروردین سراسر استان را در بر گرفت و خسارات را دوچندان کرد.

دوشنبه ۱۲ فروردین سه رودخانه خرم‌رود و رودخانه شهرستان‌های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان سد مروک دورود سرریز کرد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.

مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از ۱۲ فروردین ۲۴ ساعت لحظات سخت و جدال نفس‌گیری با سیلاب داشتند و یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه‌های اطراف گذراندند.

در جریان سیل اخیر برق ۶۷۰ روستا و آب شرب ۷۹۶ روستا قطع شد و بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به تاسیسات آب روستایی استان خسارت وارد کرد.

این سیل همچنین بیش از ۳۰۰ کیلومتر خطوط انتقال آب روستایی استان تخریب کرد. بر اثر وقوع سیل ۱۲ فروردین گاز شهرهای چگنی، پلدختر و معمولان و ۷۸۰ روستای استان قطع شد.

عبدالهاشم حسن‌نیا معاون وزیر راه و شهرسازی خسارت اولیه سیل به استان لرستان را ۲۵۰ میلیارد تومان برآورد کرده است.

با وقوع سیل در شهر و روستاهای لرستان، بیش از ۲۴ مقام ارشد دولتی و نظامی به همراه معاونان خود به این مناطق سفر کرده و از مناطق بازدید کردند.

بر اساس اعلام پزشکی قانونی تاکنون ۱۴ نفر در سیل لرستان جان خود را از دست داده‌اند و ۴۱۲ مزرعه پرورش ماهی این استان در جریان سیلاب‌های اخیر دچار خسارت شد.

در جریان این سیل همچنین ۵۰ تن ماهی به دلیل وجود مزارع در کنار رودخانه‌ها در سیلاب‌های اخیر از بین رفت.

راه دسترسی، خدمات زیرساختی، توزیع عادلانه اقلام امدادی مهمترین خواسته سیل‌زدگان لرستان اعلام شده است.

 

کرمانشاه

استان کرمانشاه هنوز درگیر رسیدگی به مشکلات سیلاب اوایل نوروز بود که هجوم سیل‌آسای سامانه بارشی ۱۱ و ۱۲ فروردین، خسارت‌های زیادی را بر آن تحمیل کرد.

در پی این دو سیل دست‌کم شش مقام دولتی از مناطق سیل‌زده بازدید کردند.

سیل اخیر در استان کرمانشاه خسارت‌های زیادی بجا گذاشت که البته جزئیات آن روز ۱۸ فروردین جمع‌بندی و اعلام رسمی می‌شود اما آنچنان که مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه گفته «بیشترین خسارت‌های سیل مربوط به راه‌ها و پل‌ها و نیز زیرساخت‌ها و خدمات شهری» بوده است.

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه هم گفته که «سیل اخیر ۴۰۰ دهنه پل و آبراه استان را تخریب کرده و بیش از ۲۴۳ میلیارد تومان به راه‌های ارتباطی استان خسارت زده است.»

بازوند همچنین گفته که بیش از ۷۰ هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان در این سیل خسارت دیده است.

ضرر به هزاران واحد مسکونی، لوازم خانگی، دام، شیلات، خودرو و زیرساخت‌های شهری را هم باید به این آمار اضافه کرد.

همچنین مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه گفته «سیلاب اخیر به ۴۴ واحد دامی استان خسارت وارد کرد و ۲۴۵ راس دام و ۳۴ هزار قطعه ماهی هم در مزارع پرورش ماهی تلف شدند.»

به گفته معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه هم، در این سیل هزار و ۲۱۰ واحد مسکونی استان بیشتر بر اثر فرسودگی و بارش شدید باران دچار ریزش سقف شده‌اند.

خسارت‌ها در حوزه میراث فرهنگی هم کم نبوده و به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

با توجه به خسارت‌های سیل، بازسازی و تعمیر واحدهای مسکونی و جبران خسارت به دام‌ها، شیلات، کشاورزی و لوازم خانگی مهمترین خواسته‌های سیل زدگان استان است.

البته نباید از نیازهای فوری آن‌ها از جمله غذای گرم، پوشاک و علوفه دام هم غافل شد.

 

همدان

حادثه سیلاب و بارندگی هایی که از نخستین روزهای بهار ۹۸ بیشتر مناطق کشور را دربر گرفت، استان همدان را نیز درگیر کرد و خسارت های سنگینی را برای مردم به بار آورد.

طبق آخرین گزارش ارائه شده در پی سیل  پنج هزار و ۲۲۷ واحد با کاربری‌های مختلف در استان همدان تخریب شده و یا نیازمند تعمیر هستند که از این تعداد دو هزار و ۲۳۷ واحد مسکونی شهری و روستایی به طور کامل تخریب شدند و نیازمند بازسازی هستند.

علاوه بر این ۵۶ کیلومتر بزرگراه، ۱۲۳ کیلومتر راه اصلی و ۵۸۹ کیلومتر راه روستایی آسیب دیدند و البته شش نفر هم جان خود را از دست داند.

در بخش کشاورزی نیز ۱۸۷ راس دام سبک و سنگین در روستاهای مختلف تلف شدند و به ۳۳ هزار و ۳۲۰ تن محصولات زراعی و ۸۰۰ تن محصولات باغی خسارت وارد شد.

بارش شدید باران و خسارت‌های وارده به مناطق شهری و روستایی برق ۱۰۸ روستای این استان را قطع کرد و شبکه برق رسانی در روستاهای نهاوند، ملایر و بهار بیشترین آسیب را دیدند.

 

فارس

پنجم و ششم فروردین ۹۸ بارش باران، سیل آفرین شد و با آنکه این آب‌های خروشنده عمری نداشتند اما جان‌های بسیاری را گرفتند و با آنکه به سرعت فرو نشستند بسیاری از خانه‌ها و زندگی‌ها را تخریب کردند.

بارش بی وقفه و شدید باران دوشنبه پنجم فروردین‌ ۹۸ به گونه‌ای بود که به یکباره ۱۸ میلی‌متر آب را در مدت ۱۰ دقیقه بر سر مردم فرود آورد و باعث به راه افتادن سیلاب از کوه‌های اطراف شیراز به سمت دروازه قرآن در شاهراه ورودی شمال شیراز شد.

این سیل اتومبیل‌های پارک شده و در حال تردد در دروازه قرآن را در خود بلعید و قدرت آن تا حدی زیاد بود که آن‌ها را تا مسافتی با خود برد و بر روی هم انباشت.

جز دروازه قرآن شیراز که در روز نخست سیل درگیر بارش ناگهانی شده بود، ششم فروردین ‌ماه بارش‌های مداوم و رگباری سیلابی را در مناطق شیراز به راه انداخت.

این سیل دست‌کم ۲۱ نفر را به کام مرگ کشاند و ۱۳۰ را زخمی کرد و حدود هشت مقام دولتی و نظامی را برای بازدید از مناطق سیل‌زده راهی استان فارس کرد.

براساس آخرین گزارش‌ها افزون بر ۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی و تجاری استان فارس بر اثر بارش‌ باران و جاری شدن سیل آسیب دیده است.

براساس دیده‌ها و برآورد‌ها در شهر شیراز ۲۸۳ واحد سیل‌زده باید بازسازی شود و ۲۹۷ واحد نیازمند تعمیرات است.

در روستاها نیز چهار هزار و ۲۹۸ واحد به تعمیر نیاز دارند و سه هزار و ۲۸۵ واحد باید بازسازی شوند.

سیل در بخش تجاری نیز ۸۵ واحد را در استان فارس تخریب کرد و ۲۳۷ واحد نیز نیازمند تعمیرات جدی شدند.

بیشترین تعداد خودرو‌های آسیب‌دیده از سیل در شیراز بود. در‌ حادثه پنجم و ششم فروردین‌ماه ۲۵۰ خودرو در دروازه قرآن و حدود ۵۰ خودرو در دیگر محلات ازجمله هفت‌تنان و سعدی دچار آسیب شدند.

سیل در اقلید استان فارس هم ۳۸ راس دام را کشت٬ به ۷۰۰ واحد مسکونی از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت زد و در فسا هم به ۲۰۹ خانه آسیب زد.

 

خراسان رضوی

بارش شدید باران و برف از همان روزهای ابتدایی سال جدید خراسان رضوی را در برگرفت و در پی آن آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها خسارات زیادی بر جای گذاشت.

در پی بارش‌های نوروزی ۱۳ جاده اصلی و ۲۵ جاده فرعی یا روستایی به خاطر وقوع سیلاب و یا طغیان رودخانه در نقاط مختلف این استان مسدود شد.

سیلاب در نهم فروردین ماه هم به ۱۰۰ مکان شامل منزل مسکونی، ویلا و رستوران در شهرهای گردشگری طرقبه و شاندیز از شهرستان بینالود واقع در شمال و شمال غرب مشهد خسارت وارد کرد.

گزارش شده که جریان سیلاب ناشی از بارندگی های اخیر به هزار و ۷۱ واحد مسکونی شهری و روستایی در نقاط مختلف این استان خسارت زده است.

بر اساس برآورد اولیه بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیل در روزهای گذشته ۸۷۹ میلیارد و ۴۳۲ میلیون ریال خسارت به بخش کشاورزی این استان وارد کرده است.

خسارت وارد شده به بخش زراعت و باغبانی استان در سطح شش هزار و ۲۲۸ هکتار حدود ۶۶۷ میلیارد و ۲۷۱ میلیون ریال و خسارت به ۱۷۰ قنات نیز ۱۳۰ میلیارد و ۸۰۵ میلیون ریال برآورد شده است.

۷۰ میلیارد و ۶۲۶ میلیون ریال خسارت نیز به تاسیسات کشاورزی خراسان رضوی وارد و ۵۲۰  راس دام سبک تلف شد که میزان خسارت آن ۱۰ میلیارد و ۷۳۰ میلیون ریال برآورد شده است.

 

چهارمحال و بختیاری

سیلاب اخیر بدنبال بیش از یک دهه پدیده خشکسالی در چهارمحال و بختیاری بعنوان سرچشمه دو رودخانه بزرگ کارون و زاینده‌رود، موجب غافلگیری و شگفتی همگان در برابر این پدیده غالب شد.

سیلاب اخیر در استان چهارمحال و بختیاری موجب تخریب صدها خانه مسکونی، پل‌ها و جاده‌ها، مزارع پرورش ماهی و کشاورزی، ریزش کوه و رانش زمین و فرو رفتن سه روستای کوهرنگ به زیر آب شد.

خسارت‌های اولیه ناشی از بارش‌های اخیر در این استان، حدود شش هزار میلیارد ریال برآورده شده است.

میزان ابتدایی خسارت به بخش کشاورزی در بخش شیلات ۲۷۰ میلیارد ریال برآورد شده و حدود پنج هزار و ۷۰۰ هکتار در بخش مزارع و دو هزار و ۹۰۰ هکتار باغ در سیلاب تخریب شد.

قنات‌ها، کانال ها و پمپاژ آب ۲۶۰ مورد آسیب دید و یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال میزان خسارت در بخش‌های مختلف کشاورزی ناشی از سیلاب است.

آمار‌ها همچنین می‌گوید که دو هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی چهارمحال و بختیاری بدلیل بارش و سیلاب آسیب دید که ۶۵۰ واحد مسکونی بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شد.

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری هم میزان خسارت موج اول و دوم سیلاب‌ها به استان را بین پنح هزار و ۵۰۰ تا شش هزار میلیارد ریال برآورد کرده است.

 

خوزستان

استان خوزستان نیز به دلیل بارش باران های شدید با بحران سیل مواجه شد. به این صورت که آب در خروجی سدهای دز و کرخه افزایش یافت و روستاهای حاشیه این سدها و رودخانه‌های دز و کرخه با مشکل مواجه شدند.

۱۳ روستای بخش بامدژ از توابع خوزستان به این این دلیل و در اثر آب‌گرفتگی تا بام خانه‌ها به زیر آب و سیل‌بندها از میان رفتند و حدود ۳۰۰ تَن از اهالی روستای بامدژ پس از آنکه خانه‌هایشان زیر آب رفت، به واگن‌های قطار شرکت راه‌آهن منتقل شدند.

اگرچه از آغاز وقوع سیل در خوزستان، ۱۱۰ روستا در این استان تخلیه شدند اما بالا آمدن سطح آب در رودخانه کارون حتی شهر اهواز، مرکز خوزستان را هم درگیر کرد و جاده ساحلی این شهر را به زیر آب برد.

باید توجه داشت که همچنان بحران از این استان خارج نشده زیرا سدها پر شده و کنترل سد‌ها کاری حساس است و در‌صورتی ‌که سدی شکسته شود این آب به‌ طور‌ کلی خوزستان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

گزارش‌ها همچنین حکایت از آن دارد که سیل همچنان جان ۴۰۰ هزار نفر را در خوزستان را تهدید می‌کند و در روز‌های اخیر نیز بیش از ۱۲۰روستان تخلیه شده‌اند.

سیلاب تاکنون نزدیک به ۹.۵ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

ایلام

وقوع بارش باران بخش‌های گسترده‌ای از استان ایلام دچار سیلاب شد و خسارت‌هایی را به بخش‌های مختلف وارد کرد که برخی نقاط با وجود گذشت یک هفته از پایان بارش‌ها هنوز درگیر سیلاب و پیامدهای ناشی از آن است.

برخلاف سایر استان‌های درگیر سیل، در بارش های سیلابی اخیر با وجود آنکه ایلام در زمره استان‌هایی با بیشترین دریافت باران بود٬  هیچ تلفات جانی در استان ایلام رخ نداد.

سیلاب با وجود پیشگیری‌های انجام گرفته اما خسارات متعددی را برای استان ایلام به دنبال داشت و زیرساخت‌ها و تاسیسات عمرانی، زیربنایی، شهری، روستایی و عشایری، زیربخش های کشاورزی، راه، ابنیه، پل، ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری آسیب دیدند.

تخریب ۲۷ و آسیب دیدگی ۷۵۰ دهنه پل، قطع آب شرب سه شهر و ۱۱۶ روستا٬ ریزش و رانش کوه و جاده در ۳۰۰ نقطه مواصلاتی، قطع برق ۱۱ روستا، خسارت به ۳۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۷۶۰ هکتار باغات از جمله خسارات‌های وارده به استان ایلام در سیل اخیر است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پیامد ناآگاهی و کوته‌نگری؛ چه کسی به جایشان خواهد آمد؟

cafeliberal

ایدئولوژی، سُلطه گرائی و سرکوب، علی میرفطروس

Jahan

نتانیاهو گام دوم کاهش تعهدات ایران را "بسیار خطرناک" خواند

cafeliberal

وزیر خارجه ایالات متحده به احتمال پیشبرد صلح بین فلسطینیان و اسرائیل خیلی خوش بین نیست

cafeliberal

هاآرتص: پوتین برای پیوستن به اردوگاه ضد جمهوری اسلامی قیمت دارد؛ آیا اسرائیل و آمریکا می‌‏توانند پرداخت کنند؟!

cafeliberal

آیا جمهوری اسلامی به استقبال جنگ می‌رود؟

cafeliberal