6.4 C
Tehran
شنبه, ۴ اسفند , ۱۳۹۷

شاهزاده رضا پهلوی: بحران کنونی معلول انتخاب در سال ۵۷ است

Ähnliches Foto

در بیانیه‌ای که در روز ۷ فوریه ( ۱۸بهمن)  از سوی شاهزاده رضا پهلوی،  پیرامون چهل سالگی انقلاب ۵۷ منتشر شده، از انزوای سیاسی و اقتصادی ایران شدیداً انتقاد و از استقرار “حکومت اسلامی و ولایت فقیه” به عنوان “براندازی ایران” یاد شده است.

شاهزاده رضا پهلوی با نام بردن از شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر پیش از انقلاب، به ارزیابی او اشاره کرده و می‌نویسد: «به جا گفته بود آن رادمرد ایرانی زنده‌نام دکتر شاپور بختیار که “اینها برای از بین بردن ایران آمده‌اند و نه چیز دیگری”.»

این بیانیه خطاب به مردم، نخبگان سیاسی و فرهیختگان ایران نوشته شده است. شاهزاده رضا پهلوی “انحطاط اندیشه و سیاست” در ایران امروز را نتیجه انتخاب ۵۷ خوانده و تاکید کرده است که اکثریت مردم ایران در سال ۹۷ “کمترین نقشی” در آن انتخاب نداشته‌اند.

در این بیانیه بحران کنونی ایران نه تنها به عنوان یک “تهدید”، بلکه به عنوان یک “فرصت” نیز ارزیابی شده و انتخاب جدیدی که مسئولیت آن بر عهده “نسل نو” است را برای تصحیح تاریخ مهم دانسته است. در این بیانیه در این باره آمده است: «انتخاب ما در این آوردگاه تاریخی برکناری نظام دینی برای بازسازی تمدن ایرانی در قلب جغرافیای دنیای فردا است.»

در این بیانیه شاهزاده رضا پهلوی بارها بر مشکل هویتی در ایران تاکید کرده و “هویت جعلی” را مانعی بر سر راه انسجام ملی در حال حاضر دانسته است. او شکل‌گیری هویت جدید را تنها در “فضای نقد آزاد و فرهنگی پویا” میسر می‌داند.

شاهزاده رضا پهلوی برای تغییر شرایط موجود خواستار “نافرمانی مدنی” ایرانیان شده  و آن را گام اول برای “بازسازی مدنیت ایرانی بر ویرانه‌های تحجر” خوانده است.

بنا به ارزیابی شاهزاده رضا پهلوی جدال سیاسی در دهه‌‌های گذشته همواره میان مکتب‌های “مارکسیستی، مذهبی و جهان‌سو” و یا ترکیبی از این سه بوده است.  از آنجایی که این مکاتب رویکردی ملی به نیازها و مشکلات ایرانیان نداشته‌اند، وضعیت نابسامان در کشور تشدید شده است. در بیانیه آمده است: « تنها با یک نیروی ملی است که خواهیم توانست ایران را از قلب خاورمیانه اسلامی، مخروبه و عمدتا قبیله‌ای، از مخاطرات پیش رو مصون داریم و پایدار سازیم.» بنا به ارزیابی شاهزاده رضا پهلوی “حکومت ایرانی، آنتی‌تز یا برابرنهاد حکومت اسلامی است.”

شاهزاده رضا پهلوی به‌طور غیرمستقیم به بیگانه‌ستیزی حکومت جمهوری اسلامی اشاره و تاکید کرده است: « تبهکاران ایران‌ستیز پیش از آن که پرچم دیگران را لگدمال کنند و بسوزانند، پرچم ما را، پرچم ایران را، درفش شیروخورشید‌نشان ما را لگدمال کردند و سوزاندند.»

بیانیه “عالی‌ترین برآمد مدنی” را ایجاد دولت ملی در ایران دانسته و از این رو انتقال مدیریت جامعه به دولت ملی را از هر زمان دیگر ضروری‌تر خوانده است.

شاهزاده رضا پهلوی در پایان با بر شمردن خصایل ایرانیان وظیفه مهم کنونی را چنین بیان کرده است: « ساختن راه بازگشت ایران و ایرانی به جایگاه طبیعی‌شان در جامعه جهانی، در کنار فروپاشی هدایت‌شده نظام در فرایند مبارزات مدنی، از مسئولیت‌های خطیر سیاستمداران ملی‌اندیش و کنشگران نسل نو در بزنگاه تاریخی کنونی است.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ایران تا "فاجعه عمومی آب" پنج سال بیشتر فاصله ندارد

cafeliberal

بازداشت بیش از ۵۰۰ مدیر دولتی فاسد و دزدِ جمهوری اسلامی در یک سال!

cafeliberal

سفیر اسرائیل در سازمان ملل خواستار صدور قطعنامه شورای امنیت علیه برنامه موشکی رژیم ایران شد

cafeliberal

وزیر نفت: فشارهای تحریم‌ها از جنگ هم سخت‌تر است

cafeliberal

گفتگو با امیرحسین اعتمادی: ونزوئلا پاتوق قاچاق مواد مخدر و پولشویی برای جمهوری اسلامی است

cafeliberal

رئیس یک مرکز مطالعاتی اسرائیل پیشنهاد کرد اسناد اتمی ایران که به اورشلیم آورده شده، در اینترنت و دسترسی همگان قرار گیرد

cafeliberal