9.2 C
تهران
یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹

شروط جوزپ بورل برای کمک به جمهوری اسلامی: توقف موشک‌‌پرانی و حمایت از شبه‌نظامیان و به رسمیت شناختن اسرائیل!

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که، دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه، به تهران سفر کرده بود پس از دیدار با محمدجواد ظریف و حسن روحانی اعلام کرد، «اتحادیه اروپا بطور نامحدود مکانیسم ماشه را تمدید می‌کند تا از ارجاع به شورای امنیت و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران جلوگیری کند.»

جوزپ بورل در وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنار محمدجواد ظریف

این مقام اروپایی که جانشین مقام فدریکا موگرینی در اتحادیه اروپا شده است، گفت، «ما توافق کردیم که مستقیما به یک محدوده زمانی سختگیرانه که ما را ملزم به رفتن به شورای امنیت کند نرویم و تمایل بر این نیست که روندی را شروع کنیم که به پایان برجام منتهی شود بلکه [تمایل بر] باقی ماندن در برجام است.»

او همچنین در دیدار با حسن روحانی از مقامات ایرانی خواست به همکاری با نظام بازرسی کنونی فعالیت‌های هسته‌ای ادامه دهند.

در ایران حزب‌‌اللهی‌‌ها و گروه‌‌های نزدیک به جریان اصلی قدرت مواضع اروپا و جوزپ بورل را در یک کژفهمی آشکار، عقب‌‌نشینی و ناشی از تهدید به خروج از NPT و توقف همکاری با آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی و آغاز پروژه موشکی «شهاب ۴» دانسته‌اند! مقام‌‌های دولتی و اصلاح‌‌طلب‌‌ها نیز طبق معمول آن را «گشایشی در دیپلماسی» خوانده و از آن استقبال کرده‌اند. حتی محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی در حالیکه «ماشه» روی شقیقه جمهوری اسلامی قرار گرفته معلوم نیست بر اساس کدام شواهد می‎‎گوید: « به نظر می‌‌رسد، مکانیسم ماشه عملیاتی نخواهد شد.»

روزنامه «آرمان ملی» در گزارشی می‌‌نویسد «سفر بورل به تهران در شرایطی انجام شد که ایران یکی از بحرانی‌ترین دوران خود را در سیاست خارجی و روابط بین‌المللی طی می‌کند و جمهوری اسلامی ابتدای دی‌‌ماه برای دومین بار پس از هفت ماه تنش مداوم با آمریکا در منطقه تا آستانه یک جنگ تمام‌عیار با ایالات متحده پیش رفت و به خاطر کاهش تعهدات برجامی با اروپا به مشکل خورد.»

به اسم کمک به جمهوری اسلامی برای رسیدن به برجام موشکی

علی بیگدلی استاد علوم سیاسی دانشگاه در تهران در یک مقاله نوشته است: «به نظر می‌رسد سفر بورل در راستای مذاکره با ایران برای تغییر جزئی در سیاست‌های منطقه‌ای باشد تا بتواند امتیازهایی در مقابل برای ایران اخذ کند. بورل به دنبال بهانه است تا راهی برای کمک به ایران پیدا کند… اتحادیه اروپا بیشتر بر سر همان سه مسئله [توان موشکی، قدرت منطقه‌ای، به رسمیت شناختن اسرائیل] مانور می‌دهد که در نشست امنیتی مونیخ نیز مورد بحث قرار گرفت و قرار بر این شد ظریف گفتگوهایی در این رابطه با اروپا داشته باشد اما گویا در آن برهه زمانی به سرانجام نرسید. اروپا با این سه خواسته قصد دارد تا به نحوی آمریکا را نیز قانع کند تا به برجام بازگردد. به همین علت است که من معتقد هستم باید در سیاست‌های خود تغییری ایجاد کنیم تا فشارها بر کشور و مردم در این مقطع زمانی افزایش نیابد.»

این استاد علوم سیاسی در ادامه نوشته است: «در این برهه زمانی که اتحادیه اروپا قدم پیش گذاشته است باید اندکی در سیاست‌های منطقه‌ای خود تجدید نظر کنیم. اتحادیه اروپا آخرین راه کشور ما به سمت فضای بین‌الملل است و ما نباید این فرصت را از دست دهیم. اگر سیاست‌های ما همچون گذشته و بدون تغییر در قبال اروپا و منطقه باقی بماند عرصه بر ما تنگ‌تر خواهد شد. در برهه‌ای که انگلستان به سمت سیاست‌های آمریکا سوق پیدا کرده، نیازمند آن هستیم تا دیپلمات‌های کشورمان با نرمش بیشتری با اتحادیه اروپا مذاکره کنند.»

به نظر می‌رسد آنچه بورل نیز مطرح کرده است همان سه شرط اروپایی‌‌هاست که در اسفند ۱۳۹۷ مطرح کردند که خود آن چیزی غیر از شروط «۱۲ گانه» آمریکا نیست؛ البته به اضافه‌ تأکید بر حمایت از اسرائیل که برای اروپاییان اهمیت ویژه دارد.

شروط اروپایی‌ها برای رابطه عادی با جمهوری اسلامی: موشک‎‌‌‌پرانی و دخالت‌‌‌‎های منطقه‎ای و تهدیدات علیه اسرائیل باید متوقف شود

وبسایت‌‌های اصولگرا از گفتگوهای منتشرشده از این سفر و همچنین تحلیل‌هایی که مطرح شده نتیجه‌‌گرفته‌اند که منظور این است که باید با «برجام موشکی، دلِ اروپا را به دست بیاوریم.» همچنین برخلاف رسانه‌‌های اصلاح‌‌طلب که نوشته‌اند ماموریت بورل نجات برجام بوده است، باشگاه خبرنگاران وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی می‌‌نویسد ماموریت بورل در سفرش به تهران خنثی کردن اقدامات بعدی جمهوری اسلامی ایران است!

همه اینها در شرایطی است که جمهوری اسلامی قصد دارد در روزهای آتی با موشک‌‌های بالستیک چند ماهواره به فضا پرتاب کند. همان موشک‌‌پرانی‌‌هایی که در گذشته، با وجود ناکامی، سبب افزایش فشارها بر رژیم ایران شد و اروپا نسبت به آن همواره هشدارهای جدی داده است اما گوش رهبران تهران بدهکار هیچ هشداری نیست.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جهانگیری: کشورهای دوست در خرید نفت ایران فعال‌تر باشند

cafeliberal

لغو یک‌طرفه ویزای ایران برای اتباع چین و دعوت خداناباوران به قم!

cafeliberal

تکرار کودتای ۸۸ این بار، پیش از انتخابات!

cafeliberal

سوت یکشنبه ۱۰ فروردین – تلویزیون ایران فردا IraneFarda TV Network

cafeliberal

چگونه «بیت‌کوین» ارزان به دست آوریم؟

cafeliberal

کره شمالی: کیم جونگ اون از آزمایش موشکی ابراز رضایت کرد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader