40 C
Tehran
دوشنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

شش کمیته برای کنترل «رفتار ایران» در ورشو تشکیل می شود

کنفرانس ورشو در ۲۵ بهمن توسط آمریکا و لهستان در ورشو برگزار می شود. گر پدرسون نماینده سازمان ملل در این کنفرانس گزارشی درباره اوضاع منطقه خطاب به نمایندگان ۷۹ کشور و چهار سازمان بین المللی شرکت کننده ارائه می کند،پس از آن جلسه افتتاحیه با گزارش هایی از خاورمیانه و سخنرانی مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برگزار می شود.

بلافاصله  ۶ کمیته در روز اول  اجلاس برای اجرای توصیه ها درباره «مبارزه با تهدید امنیت سایبری»‌و «موشک های بالستیک» و مبارزه با تروریسم و تامین امنیت و انرژی و امنیت خطوط کشتیرانی و حقوق بشر تشکیل شوند. این مسائل با رفتار ایران در خاورمیانه ارتباط مستقیم دارند.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا چند ماه پیش دعوت به برگزاری نشست گسترده به منظور ایجاد «ائتلاف ضد ایرانی همچون ائتلاف بین المللی ضد داعش» کرد و از همین جا، ایده برگزاری نشست ورشو شکل گرفت.

قرار است ۷۹ کشور در این نشست شرکت کنند. اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو نشست ورشو چند روز پیش در واشنگتن برگزار شد. نشست وزیران دفاع کشورهای یاد شده هم در نیمه ماه فوریه تشکیل می شود.

البته کشورهای اروپایی و آمریکا درباره برجام و نقش ایران در خاورمیانه دیدگاه یکسانی ندارند. اروپایی ها به دنبال ایجاد تغییراتی در محورهای گفتگوی نشست بودند. نشانه ها حاکی از این است که تعدادی از وزیران خارجه کشورهای اروپایی در این نشست شرکت نمی کنند تا بتوانند «خط ارتباطی» با تهران را حفظ کنند.

نشست ورشو عمدا به طور همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب در ایران برگزار می شود. البته دولت پرزیدنت ترامپ که این نشست را تنظیم کرده با تغییر برنامه و نام و ساختار آن موافقت کرد و بدین ترتیب کشورهای شرکت کننده درباره «صلح و امنیت در خاورمیانه» گفتگو می کنند و تنها مساله نقش ایران مورد بررسی قرار نمی گیرد. البته به رفتار رژیم ایران در همه مسائل مورد گفتگو اشاره می شود. آمریکا و لهستان توافق کردند که بیانیه پایانی نشست به اسم این دو کشور باشد و همه کشورهای شرکت کننده را شامل نشود.

فعالیت اصلی نشست ورزا با گزارش پدرسون درباره سوریه و گزارش مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل درباره یمن و پمپئو درباره خاورمیانه آغاز می شود.

نشست ورشو با اجلاس سران سه کشور روسیه و ترکیه و ایران در سوچی همزمان می شود. این سه کشور درباره روند مذاکرات آستانه و تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه برای اصلاح قانون اساسی در راستای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ گفتگو می کنند.

قرار است سه جلسه کاری همزمان هم در ورشو درباره پرونده موشک های بالستیک و امنیت سایبری و مقابله با تروریسم برگزار شود و کمیسیونی از ورشو بلافاصله به سوچی خواهد رفت.

واشنگتن درباره ریاست گروه های کاری شش گانه نشست ورشو با شماری از کشورها گفتگو کرده است. این درحالیست که کشورهای بزرگ اروپایی نمی خواهند در این باره با عجله تصمیم گیری کنند.

ساز و کار و کمیته های نشست ورشو تا حد زیادی به مراحل اولیه تشکیل ائتلاف بین المللی ضد داعش در ۲۰۱۴ شباهت دارد. این نشست با آمادگی آمریکا برای اعلام خبر شکست کامل آخرین مجموعه داعش در شرق سوریه و تطبیق خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و حفظ پایگاه نظامی التنف در مرز سوریه و عراق و اردن همزمان شده است، به نظر می رسد اگر گزینه نظامی درباره ایران مطرح باشد در ورشو نسبت به آن تصمیم گیری بین المللی خواهد شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گرما با بدن انسان چه می‌کند؟

cafeliberal

درباره قانون مجازات اسیدپاشی

cafeliberal

داستان خواستگاری در ملاء عمومی؛ از ممنوعیت تا اجرا در تلویزیون دولتی

cafeliberal

اوباما درباره دونالد ترامپ فیلم تهیه می‌کند

cafeliberal

علی افشاری | اصلاح‌طلبان بدفهمی از اپوزیسیون و اعتراضات اقتصادی

cafeliberal

ده ها هزار نفر در نیویورک، در سالرزو آزادی اورشلیم، در رژه باشکوه، با ملت اسرائیل ابراز همبستگی کردند

cafeliberal