28 C
Tehran
یکشنبه, ۳۰ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

شهرداری‌ها قادر به پرداخت دستمزد کارکنان نیستند؛ اعتراض کارگران به دلیل عقب‌افتادن حقوق

در ماه‌های گذشته اعتراض کارگران شهرداری‌ها در شهرهای مختلف به یکی از خبرهای هر روزه در اخبار کارگری کشور تبدیل شده است و اکنون قائم مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به بحران عمیق در شهرداری‌ها اعتراف کرده و گفته شهرداری‌ها قادر به پرداخت دستمزد نیستند.

مسعود نصرتی، قائم مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور یکی از بزرگترین مشکلات مدیران شهری و روستایی برای پیشبرد اهدافشان، موضوع بودجه و تأمین منابع مالی کافی برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده است. اکنون اکثر شهر‌های کوچک کشور در این زمینه با مشکلات فراوانی روبرو هستند و حتی توان پرداخت حقوق کارکنان خود را نیز ندارند؛ موضوعی که رفته رفته خطرناکتر خواهد شد و پیامد‌های اجتماعی آن به زودی گریبان جامعه را خواهد گرفت.

مسعود نصرتی «نبود اعتبارات و بودجه لازم» و «فساد مالی و اداری» را دو مشکل عمده شهرداری‌ها عنوان کرده و افزوده است آنچه زمینه فساد و خطا را فراهم می‌کند، نبود نظارت قوی و مشخص کردن اختیارات است که باید برای اصلاح آن اقدامات موثری صورت بگیرد.

در طول سال گذشته هفته‌ای چند خبر از پرداخت نشدن معوقات مزدی کارگران شهرداری‌های شهرهای مختلف ایران و برگزاری تجمع‌های اعتراضی توسط کارگران شهرداری‌ها منتشر می‌شود با این وجود هیچ نهادی یا مسئولی تا کنون برای رفع مشکل این قشر کارگری اقدام مؤثری انجام نداده است.

در این میان برخی کارگران نیز شرایط استخدامی خود را مزید بر مشکلات ارزیابی می‌کنند و می‌گویند قراردادهای کوتاه مدت و موقت نیز امنیت شغلی آنها را به خطر انداخته است. از جمله ۳۰۰ کارگر شهرداری نیشابور در روزهای گذشته به دلیل اینکه شهرداری برای پیمانی کردن قرارداد آنها مقاومت می‌کند دست به برگزاری تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران گفته‌اند که «بعد از ۱۵ سال سابقه کار مستقیم با مجموعه شهرداری باز شدن پای پیمانکاران، وضعیت امنیت شغلی و معیشتی ما کارگران خدماتی را به مخاطره می‌اندازد.»

البته این کارگران مانند بسیاری دیگر از کارگران شهرداری‌ها در شهرهای مختلف چند ماه حقوق پرداخت نشده هم دارند و گفته‌اند: «در حال حاضر دو ماه مزد معوقه طلب داریم در عین حال مطالباتی از سال های گذشته که مربوط به سنوات، حق مرخصی و سایر مطالبات دیگر می‌شود، از شهرداری طلبکاریم.»

بسیاری از کارگران شهرداری‌ها نیز نه تنها ماه‌ها حقوق دریافت نکرده‌اند بلکه به دلیل بدهی کارفرما به سازمان تأمین اجتماعی دفترچه‌های بیمه سلامت آنها نیز تمدید نمی‌شود و در نتیجه هزینه‌های سنگینی بابت درمان نیز به این کارگران تحمیل شده است.

کارگران شهرداری‌ها در شرایطی که حداقل دستمزد برای آنها در نظر گرفته اما همین دستمزد را نیز منظم و به موقع دریافت نمی‌کنند. از سوی دیگر قراردادهای کاری آنها غالباً موقت است و همین موضوع موجب شده امنیت شغلی آنها به خطر بیافتد و امیدی به آینده شغلی خود نداشته باشند. این روند موجب شده بسیاری از کارگران شهرداری در شهرهای کوچک دست از کار بکشند و به مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها مهاجرت کنند تا کار دیگری بیابند.

با وجود موج بیکاری و رکود، این کارگران معمولا به دستفروشی و مشاغل کاذب روی می‌آوردند و شرایط‌شان دوباره در چرخه ناامنی از نظر درآمدی می‌افتد.

برخی از کارگران از جمله کارگران شهرداری ملارد نیز از ترس بیکار شدن با وجود پرداخت نشدن به موقع حقوق نه تنها بر سر کار خود باقی ماندند بلکه تن به انجام اضافه‌کاری مجانی نیز داده‌اند و حتی ردیف مزایای «سختی کار» نیز به آنها پرداخت نمی‌شود!

کارگران شهرداری‌ها در حالی شرایط سختی را به دلیل پرداخت نشدن دستمزد و شیوه قرارداد کاری سپری می‌کنند که اکنون با توجه به سخنان مسعود نصرتی درباره نبود منابع برای پرداخت حقوق و البته با در نظر گرفتن سخت‌تر شدن شرایط اقتصادی کشور در ماه‌های پیشِ رو به نظر می‌رسد وضعیت این کارگران بغرنج‌تر از پیش شود.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ظریف چرا استعفا داد؟

cafeliberal

آفریدگاری گم‌نام‌تر از آفریده‌اش

cafeliberal

رژیمی ورشکسته در چهل سالگی؛ جوانان به مهملات ملایان در مساجد می‎خندند

cafeliberal

«تخریب محیط‌زیست سالی ۵/ ۸ میلیارد دلار به ایران ضرر می‌زند»

cafeliberal

وزیر امور خارجه ،فرمانده سپاه پاسدارن اسلامی ،وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رژیم ایران ، به مجلس شورای اسلامی احضار شدند

cafeliberal

اتهام بدعت‌گذاری در دین علیه پاپ فرانسیس

cafeliberal