شهردار تهران: خانم‌ها مى‌توانند در شهر دوچرخه‌سوارى کنند

پیروز حناچی شهردار تهران که از آذرماه کار خود را در این مقام بطور رسمی آغاز کرده است، نخستین مصاحبه مطبوعاتى خود را بعد از رسیدن به این سمت، روز دوشنبه ششم اسفند، برگزار کرد. وى در این گفتگوى طولانى با خبرنگاران در مورد هر چه که به نوعى با شهردارى ارتباط پیدا مى‌کند صحبت کرد.

پیروز حناچی

از جمله موضوعات مورد بحث پیروز حناچى در این مصاحبه، دوچرخه‌سوارى زنان بود که در این سال‌ها مانند هر حق و حقوق دیگر زنان با کشمکش‌هاى زیادى همراه بوده است.

مدتى پس از روى کار آمدن على خامنه‌اى در مقام رهبر جمهوری اسلامی، آخوندهاى حکومتى که از تلاش‌هاى فائزه ‌رفسنجانی دختر علی اکبر هاشمی رفسنجانى و تشویق خانم‌ها به پوشیدن شلوار جین و استفاده از دوچرخه براى رفتن به سر کار و به عنوان یک ورزش مفرح دل پرى داشتند، از خامنه‌اى خواستند در مورد حرام بودن دوچرخه‌سوارى خانم‌ها حکمى صادر کند. خامنه‌اى نیز سرانجام در یکى از سخنرانى‌هاى خود با این کار جدأ مخالفت کرد و آن را نوعى تظاهر و خودنمایى سکسى دانست و به این ترتیب مخالفین دوچرخه‌سواری زنان در ملاء عام فرصت پیدا کردند که به دختران علاقمند به این ورزش  تهمت‌هاى گوناگون وارد کنند و این تفریح سالم و وسیله رفت و آمد ارزان و مفید را در حد یک گناه معرفى کنند.

حالا شهردار تهران در مصاحبه مفصل خود در پاسخ به خبرنگارى که آن را مطرح کرده بود به این موضوع نیز پرداخت و گفت: به گفته کارشناسان هلندى که اخیرا در این زمینه مطالعه و بررسى‌هاى جامع انجام داده‌اند ٩۵ درصد مسیرهاى تهران  قابل اتصال به شبکه دوچرخه هستند. وى درباره توسعه فرهنگ دوچرخه‌سوارى و مناسب ساختن خیابان‌ها براى دوچرخه‌سواران نیز گفت: برخى معتقدند شیب تهران براى دوچرخه‌سوارى مناسب نیست در حالی که همان کارشناسان این نظریه را مردود دانستند.

او افزود: حساسیت‌هایى در رابطه با دوچرخه‌سوارى خانم‌ها در شهر وجود دارد که البته قابل حل است و بانوان مى‌توانند با دوچرخه‌هایى با طراحى متفاوت رفت و آمد کنند.  وى اضافه کرد: انشاءالله در بودجه سال ٩٨ از طریق بخش خصوصى به تکمیل مسیرهاى دوچرخه‌سوارى خواهیم پرداخت.

شهردار جدید در پاسخ به سوال خبرنگارى که پرسید آیا بانوانى که دوچرخه‌سوارى مى‌کنند با طرح سه‌شنبه‌هاى بدون خودرو همکارى خواهند کرد، گفت: «حسن‌ات به اتفاق ملاحت جهان گرفت، آرى،  به اتفاق جهان مى توان گرفت» بنابراین وقتى همه مى خواهند به شهر کمک کنند دلیلى ندارد به اختلافات دامن بزنیم.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

راهکار پیشنهادی وزیر انرژی در برابر تحریم و بی پولی حکومت: «مردم یک وعده غذا بخورند»

cafeliberal

انتقاد بخشدار معمولان به نحوه کمک‌رسانی: اقلام حمایتی از بالا به سوی مردم پرت می‌شود! (+عکس، ویدئو)

cafeliberal

ایران یک نیروی بسیجی تماما سوری را تشکیل می‌دهد

Jahan

رژیم ایران در پاسخ به سخنان پرزیدنت مکرون : نفوذ ایران در منطقه و برنامه های موشکی قابل معامله نیست

cafeliberal

فرش قرمز زیر پای «آیت‎الله اعدام»: استیصال استمرارطلبان + ویدئو

cafeliberal

سرنگونی پهپاد آمریکایی تایید شد؛ سپاه: وارد حریم هوایی ایران شده! سنتکام: در قلمرو بین‎المللی بوده!

cafeliberal