13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

شهروند لبنانی زندانی سپاه پاسداران نامزد انتخابات پارلمانی کشورش شد

نزار زکا شهروند لبنانی زندانی در ایران، نامزدی خود را در انتخابات پارلمانی میان‌دوره‌ای لبنان برای به دست آوردن کرسی خالی سنی‌های طرابلس اعلام کرد.

زکا در پیامی ارسال‌شده از زندان اوین تهران، شعار کمپین خود را «راه‌حل آزادی برای لبنان است» اعلام کرد.

نزار زکا در پیام خود نوشته است: «من نزار زکا شهروند عادی لبنانی ربوده‌شده در ایران از سپتامبر ۲۰۱۵ هستم، از مردمم در طرابلس شهر مادرم و القلمون شهرم می‌خواهم صدای بلند آن‌ها در پارلمان باشم، صدای هر شهروند عادی که صدایش ناپدید می‌شود یا از روی عمد صدایش را خاموش می‌کنند»

او ادامه داد: «من لبنانی معمولی، به دنبال نمایندگی هر شهروند معمولی هستم که حقش در کشور بی‌عدالتی ضایع شد، رأی اش در کشور قهر مصادره شد، کرامتش در کشور زبون‌ها هتک شد و روزی‌اش در کشور ثروتمندان به سرقت رفت»

نزار زکا با اشاره به وضعیتش در زندان‌های ایران افزود: «من لبنانی عادی، کشورم همراه باخیانت زمانه، مرا کنار گذاشت و درحالی‌که دریکی از زشت‌ترین بازداشتگاه‌های جهان ربوده شدم، علیه من توطئه کرد. از ۴ سال پیش در گوری زیرزمین میان جوی فاضلاب‌ها و موش‌ها زندگی می‌کنم. کشور خائنم همان است که شمار را رها کرده است. ای خانواده من در بخش طرابلس و تاج عرش لبنان، این کشور شمارا هم به دست خیانت‌های روزگار رها کرد، به دست محرومیت، فقر، ظلم و رنج»

شهروند لبنانی زندانی در زندان اوین تهران در پیام خود نوشت: «من نزار زکا، ربوده‌شده در ایران، قیمومیت و هیمنه هیچ‌کس را نمی‌پذیرم. من صدای هر لبنانی عادی هستم. هیچ سرمایه‌ای جز شما ستمدیدگان ندارم. اعتماد شمارا خواهانم تا صدایتان باشم، صدای شهروند عادی، چه در فراکسیونی باشم و چه مستقل»

نزار زکا در بخشی دیگر از پیام خود، تأکید می‌کند که برنامه انتخاباتی‌اش رویاروی مثبتی با همگان دارد. او افزوده که تصمیمش برای نامزدی، در مناطقی از شمال لبنان از سوی برخی از احزاب و گروه‌ها موردبحث و بررسی قرارگرفته است.

نزار زکا از برخی شخصیت‌های لبنانی که او را فراموش نکرده و پیگیری پرونده‌اش شدند ازجمله سعد حریری نخست‌وزیر، نجیب میقاتی نخست‌وزیر پیشین و اشرف ریفی رئیس پیشین نیروهای امنیت داخلی لبنان، تشکر کرد.

قرار است مها زکا الیافی خواهر نزار زکا و مدیر کمپین انتخاباتی‌اش، هفته آینده کنفرانسی خبری دراین‌باره برگزار کند.

نزار زکا از دعوت توسط مقام‌های ایرانی تا محکومیت

زکا کارشناس فن‌آوری اطلاعات است و از مدافعان آزادی بیان در اینترنت به شمار می‌رود. او همچنین دبیر کل سازمان اطلاعات و ارتباطات عربی و رئیس بخش سیاست عمومی در ائتلاف جهانی تکنولوژی و خدمات است. این ائتلاف جهانی بیش از ۹۰ درصد صنعت فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در جهان را در اختیار دارد.

نزار زکا در سال ۲۰۱۵ و به دعوت مقامات ایران برای شرکت در یک کنفرانس با موضوع فن‌آوری اطلاعت به تهران رفت ولی در ۱۸ سپتامبر همان سال زمانی که پس از پایان کنفرانس با یک تاکسی از هتل به فرودگاه تهران می‌رفت، ناپدید شد. او به دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری ایران به این کشور سفرکرده بود.

پس از ناپدید شدن این شهروند لبنانی-آمریکایی تلویزیون رسمی ایران اعلام کرد که نزار زکا به اتهام جاسوسی توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دستگیرشده است. در آن زمان درباره زکا شایع شد که او با افرادی از اپوزیسیون ایران در هماهنگی بود و دادگاه انقلاب او را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

تمام مستندات سپاه پاسداران چند عکس از دوران تحصیل اوست که در مستندی که سپاه پاسداران از او ساخته است که در تلویزیون ایران نمایش داده‌شده، عکسی از ذکا که او را با لباس نظامی و در حال خستگی به‌عنوان شاهد و مدرک نمایش داده است.

خانواده ذکا گفته‌اند این عکس مربوط به زمانی است که او پس از شرکت در رژه فارغ‌التحصیلی دبیرستان نظامی در جرجیا به خانه بازگشته بوده است.

خانواده زکا چندی پیش از حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان نیز خواسته‌اند برای آزادی او میانجی‌گری کند.

خانواده آقای زکا همچنین خواهان دخالت دولت لبنان در این مسئله و تلاش برای آزادی او شده‌اند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«بازار متشکل ارزی» پیش از راه‌اندازی متوقف شد

cafeliberal

علی خامنه‎ای خطبه‎ «مقاومت» خواند!

cafeliberal

تنگنای حکومت اسلامی ایران در برابر فشارهای ایالات متحده غیرقابل تحمل تر می شود! تفسیر سیاسی هفته نوشتـۀ منشـه امیـر

cafeliberal

گفتگو با دریا صفایی

cafeliberal

در ناآرامی‌های ونزوئلا ۵۳۰۰ نفر تنها در سال ۲۰۱۸ کشته شده‌اند

cafeliberal

اقدام متقابل جمهوری اسلامی در برابر آمریکا: روغن ریخته نذر امامزاده شد! توقف آنچه قبلا ممنوع شده بود!

cafeliberal