4.7 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

شکایت به دادستانی برلین علیه امید نوری‌پور نماینده ایرانی- آلمانی پارلمان آلمان

در پی انتشار ویدئویی از امید نوری‌پور نماینده ایرانی-‌ آلمانی پارلمان کشور آلمان با مضمونی علیه حزب «آلترناتیو برای آلمان» (AFD) و استفاده از واژه «نازی» برای توصیف این حزب و طرفدارانش، شکایتی علیه این سیاستمدار حزب سبز آلمان تنظیم شده است. پیش از این، پیتر بایشترون از حزب AFD، در جلسه پارلمان آلمان از مماشات حزب سوسیال دموکرات و سبزهای آلمان، در قبال حکومت ایران انتقاد کرده بود که در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال برخی از کاربران ایرانی قرار گرفت. امید نوری‌پور در ویدئوی خود به زبان فارسی، این حزب و طرفدارانش را «نازی» خوانده و از مخاطبان ایرانی خود می‌خواهد که فریب آنها را نخورند.

امید نوری‌پور

در روزهای اخیر تنش کلامی در رابطه با سخنان امید نوری‌پور نماینده ایرانی‌- آلمانی پارلمان کشور آلمان و عضو حزب سبزهای این کشور در یک ویٔو به زبان فارسی و سخنرانی پیتر بایشترون سیاستمدار آلمانی از حزب راستگرای AFD در پارلمان آلمان، در نهایت منجر به شکایت قضایی از امید نوری‌پور به دلیل استفاده از واژه‌ی «نازی» در توصیف حزب آلترناتیو برای آلمان و طرفداران این حزب شد.

این شکایت با استناد به قانونی تنظیم شده که بر اساس آن، در صورتی که عمل فردی از نهادهای حکومت، صلح و آرامش عمومی جامعه را به مخاطره بیاندازد، قابل پیگرد قضایی است و حبس تا پنج سال یا جزای نقدی به دنبال خواهد داشت.

پیتر بایشترون از حزب آلترناتیو برای آلمان، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۰ در پارلمان این کشور (ویدئوی آن با زیرنویس فارسی در حساب توئیتری‌ وی نیز منتشر شده است)، به شدت از مواضع حزب سبزها و سوسیال دموکرات‌ آلمان در قبال جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

این نماینده حزب راستگرای AFD، در سخنرانی خود با برشمردن دلایل تروریست بودن حکومت ایران و صدور تروریسم به کشورهای همجوار خود، بطور مشخص از امید نوری‌پور و کلودیا روت نمایندگان پارلمان آلمان برای ملاقات و گرفتن عکس‌ یادگاری با مقامات جمهوری اسلامی و پیام تبریک والتر اشتاین مایر رئیس جمهور آلمان به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب به زمامداران ایران انتقاد کرد.

این عضو حزب AFD گفته است که بجای مماشات با ظالمان حکومت ایران، باید در نظر گرفت که مردم ایران به حمایت نیاز دارند. وی خواستار این شد تا «در کنار آمریکا، مردم ایران را حمایت کنیم.»

اظهارات انتقادی بایشترون در این جلسه پارلمان که با واکنش امید نوری‌پور نیز روبرو شد و مورد توجه و استقبال کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت، در نهایت باعث شد تا نماینده ایرانی- آلمانی پارلمان آلمان برای نخستین‌ بار به زبان فارسی، یک پیام ویدئویی خطاب به ایرانیان منتشر کند.

امید نوری‌پور در این پیام ویدئویی که ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰ به زبان فارسی در اکانت توئیتر خود منتشر کرد، از مواضع حزب آ اف د انتقاد کرده و ضمن «دروغ» خواندن مواضع حقوق بشری این حزب، آنان را «نازی» خطاب کرد.

نوری‌پور ضمن اعلام همبستگی و پشتیانی از مردم ایران، گفت که «حالا این روزها یک حزب نازی که در پارلمان آلمان است، اولین‌بار در تاریخش راجع به حقوق بشر در ایران صحبت می‌کند. یک سخنرانی کردند که بر ضد هرکاری بود که تا بحال کرده بودند.»

View this post on Instagram

‎مردم #ایران این همه ظلم دیدند و این همه دروغ شنیدند. من یک نماینده پارلمان #آلمان هستم، اما هیچ وقت ریشهه ایرانى خودم را فراموش نخواهم کرد. امکان داره بعضى أز شما از کار من ناراضى باشند. ولى بدانید که من همیشه طرفدار و همایتکار حقوق بشر نه فقط مردم ایران بلکه برایه تمام مردم دنیا هستم. این همه به مردم ایران دروغ گفته شده، از شما خواهش میکنم در این لحظه تاریک تاریخ گول نازیهاى آلمان را نخورید. اینها همان آدم ها هستند که با اسد و پوتین دوست و رفیق و مخالف تمام خارجیها در آلمان هستند. دروغ بس!

A post shared by Omid Nouripour (@nouripour) on Jan 23, 2020 at 12:31pm PST

وی حزب آ اف د آلمان را متهم به ملاقات با بشار اسد در سوریه کرد «که ۶۰۰ هزار نفر از مردم خودش را کشته است، با کمک ایرانی‌ها، با کمک حزب‌الله لبنان، که به آنها بگویند اسد آدم خوبی است و خوب‌ کاری می‌کند، جنگش را ببرد که اینها بتوانند خارجی‌ها و پناهندگان سوریه را برگرداند به سوریه.»

امید نوری‌پور هدف حزب آلترناتیو برای آلمان را بیرون کردن «هر خارجی‌» از آلمان دانسته و گفته است که آنها قصد دارند پناهندگان ایرانی را هم که از دست ظلم و فشار فرار کرده‌اند و به آلمان آمده‌اند به ایران بازگردانند.

در این ویدئو همچنین این نماینده حزب سبزهای آلمان، موضع حزب آلترناتیو برای آلمان در قبال هولوکاست را مطابق با مواضع محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین جمهوری اسلامی، خواند که آن را نادرست و بی‌اهمیت می‌دانست.

نوری‌پور در این ویدئو واژه‌ی «نازی» برای حزب آ اف د را به این دلیل به کار گرفته که به عقیده‌ی وی، آنها نیز به دنبال همان «هدف‌هایی» هستند که «حزب نازی» و «هیتلر» داشته‌اند.

این نماینده پارلمان آلمان در این ویدئو اظهار داشت که مهم است تا حرف‌های اینها را باور نکنیم و گولشان را نخوریم.

حالا، این بگومگوها به شکایت قانونی از نوری‌پور مطابق با بند ۱۳۰، بند ۳ قانون جزایی آلمان به اتهام «آشوب‌بر‌انگیزی» منجر شده است. محتوای این شکایت، استفاده از واژه‌ی «نازی» برای حزب آ اف اد و رای‌دهندگان به این حزب را در مرکز توجه قرار داده است.

در شکایت‌نامه‌ای که خطاب به دادستانی عمومی در برلین تنظیم شده، به اظهارات نوری‌پور در فایل ویدئویی که به زبان فارسی تهیه شده استناد شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

عربستان حوثی‌های یمن را به حمله به مکه متهم کرد

cafeliberal

خویشاوندسالاری در جمهوری اسلامی

cafeliberal

جنگل‌های هیرکانی ایران در فهرست میراث جهانی قرار گرفت

cafeliberal

داغ کردن بازار «مذاکره با آمریکا» از سوی تیم ظریف

cafeliberal

فروش داروهای پیشگیری از ایدز در آمریکا، بدون نسخه

cafeliberal

پیغمبری و علم

cafeliberal
ajax-loader