14.1 C
تهران
سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸

شکایت سوئیس از مسئولان پیشین فدراسیون فوتبال آلمان

دادستانی سوئیس اتهامات سنگینی علیه شماری از مسئولان پیشین فدراسیون فوتبال آلمان مطرح کرده است. موضوع بر سر پرونده‌های مالی مربوط به برگزاری جام جهانی سال ۲۰۰۶ در آلمان است.

پیش از این، مسئولان پیشین فدراسیون فوتبال آلمان و حتی رئیس کمیسیون سازماندهی جام جهانی ۲۰۰۶، ملی‌پوش سابق آلمان، فرانتس بکن‌باوئر متهم شده بودند با پرداخت میلیون‌ها یورو رشوه، امتیاز برگزاری رقابت‌ها در آلمان را به دست آورده‌اند؛ اتهامی که پس از آن رد شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اتهام دیگر این پرونده ناظر بر احتمال پول‌شویی از سوی مسئولان پیشین فدراسیون فوتبال آلمان بود. اکنون بر اساس اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها این اتهام نیز از متن کیفرخواست حذف شده است.

پرونده‌های مجزا

در اتهاماتی که دادستانی سوئیس متوجه مسئولان پیشین فوتبال آلمان و همچین فدراسیون جهانی فوتبال کرده‌اند، تفاوت‌هایی مشاهده می‌شود.

در این رابطه تئو تسوانسیگر رئیس پیشین فدراسیون فوتبال آلمان و همچنین هورست اشمیت، دبیرکل این فدراسیون متهم به همدستی در پرونده جابه‌جایی میلیون‌ها یورو پول شده‌اند. این در حالی است که اتهام ولفگانگ نیرزباخ، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال آلمان کمک به متخلفان بوده است.

فرانتس بکن‌باوئر، ملی‌پوش سابق آلمان و رئیس کمیته سازماندهی جام جهانی ۲۰۰۶

فرانتس بکن‌باوئر، ملی‌پوش سابق آلمان و رئیس کمیته سازماندهی جام جهانی ۲۰۰۶

پرونده فرانتس بکن‌باوئر، رئیس کمیته برگزاری جام جهانی سال ۲۰۰۶ قرار است به گونه‌ای مجزا بررسی شود.

گفته می‌شود که بکن‌باوئر از نظر سلامتی در موقعیتی نیست که بتواند هم‌زمان در جلسات دادرسی پیرامون این پرونده مشارکت کند و از این رو، پرونده او از پرونده سایر متهمان جدا شده است.

بررسی این اتهامات باید تا سال ۲۰۲۰ به فرجام برسد. در غیر اینصورت، بررسی این اتهامات مشمول مرور زمان می‌شود و پیگیری این پرونده ناممکن می‌گردد.

اتهام اصلی بر سر لاپوشانی انگیزه جابه‌جایی رقمی معادل شش میلیون و ۷۰۰ هزار یورو است. گفته می‌شود در سال ۲۰۰۵، یعنی یک سال پیش از برگزاری جام جهانی سال ۲۰۰۶ در آلمان، کمیته سازماندهی جام جهانی آلمان به ریاست بکن‌باوئر، مبلغ یاد شده را از طریق فیفا به میلیاردر فرانسوی و رئیس پیشین شرکت آدیداس، روبرت لوئی درایفوس پرداخت کرده است.

سه سال پیش از این تاریخ، بکن‌باوئر به همراه این میلیاردر فرانسوی مبلغی به همین میزان به حساب محمد بن همام، عضو اجرایی فیفا پرداخت کرده بودند.

پرداخت مبلغ یاد شده به فیفا تحت عنوان “برنامه فرهنگی جام جهانی” صورت گرفته بود. مسئولان دادستانی سوئیس علت این جابه‌جایی مالی را نوعی فرار مالیاتی توصیف کرده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

صعود تیم ملی بسکتبال ایران به المپیک ۲۰۲۰ با کمک نیجریه

cafeliberal

۳۹۵ مصدوم و یک کشته در دو بازی؛ دعوای تماشاگران پرسپولیس و سپاهان از تهران به اصفهان کشید

cafeliberal

صعود تیم بسکتبال ایران به جام جهانی ۲۰۱۹ چین

cafeliberal

ایران در جام جهانى والیبال

cafeliberal

مسابقات تنیس هرلینگام لندن؛ نادال باخت، منصور برد

cafeliberal

نگرانى از محروم شدن شطرنج ایران در پی خودداری شطرنج‌باز ایرانى از مسابقه با حریف اسرائیلى

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

حفظ حریم خصوصی و سیاست کوکی ها
ajax-loader