صحبت از «آب» ممنوع: طرح انتقال آب دریای مازندران در مجلس جنجال آفرید

مخالفت علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح موضوع ممنوعیت پروژه انتقال آب از دریای مازندران به فلات مرکزی، منجر به درگیری کلامی و تا حدودی فیزیکی در مجلس شد. مدت‌هاست که موضوع آب در ایران به موضوعی امنیتی بدل شده است. پیشتر نیز یک نماینده مجلس شورای اسلامی از مصوبه شورای عالی آب و شورای عالی امنیت ملی برای رسانه‌ای نکردن مسائل آب خبر داده بود.

در جلسه روز چهارشنبه ۷ اسفندماه موضوع انتقال آب دریای کاسپین به فلات مرکزی با حواشی مواجه شد و با اعتراض و قهر نمایندگان مخالف این انتقال آب روبرو شد. در جریان برگزاری جلسه، علی مطهری که به عنوان جانشین علی لاریجانی مجلس را اداره می‌کرد، مانع علی ادیانی نماینده قائم شهر شد تا موضوع ممنوعیت انتقال آب از دریای کاسپین به فلات مرکزی را مطرح نکند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی قصد داشت این موضوع را در جریان بررسی بندهای الحاقی به تبصره ۱۵ بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۹۸، طرح کند. با این حال، علی مطهری به او گفت که پیشنهادش ماهیت بودجه‌ای ندارد.

تصاویر منتشر شده از جلسه روز چهارشنبه، هشتم اسفند، نشان می‌دهد که ادیانی و نمایندگان استان مازندران به جایگاه هیات رئیسه رفته و به مطهری اعتراض کرده‌اند.

مخالفان طرح انتقال آب دریای مازندران حتی قصد ترک جلسه مجلس شورای اسلامی را داشتند که با دخالت چند عضو هیات رئیسه دوباره به جایگاه خود بازگشتند.

گزارش‌ها حاکیست که وقتی نمایندگان اطراف مطهری جمع شدند، او نماینده ساری را به عقب هل داده ولی سپس از او عذرخواسته و گفته که «ولی شما نیز گاهی مانند دیوار دور ما را می‌گیرید!»

مطهری موضوع حذف تبصره‌های انتقال آب دریای مازندران را در ردیف‌های بودجه قابل طرح دانسته و مانع ابراز مخالفت نمایندگان مخالف این طرح شده. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با وجود مخالفت نمایندگان و عدم تمایل به حضور در جلسه، اجازه خروج آنها را نداد.

درگیری نمایندگان مخالف طرح انتقال آب دریای مازندران به فلات مرکزی در حالی صورت گرفته که این طرح با حمایت شخص حسن روحانی و در آخرین سفرش به زنجان رسما اعلام شد. حتی عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست نیز با اینکه بطور علنی از آن حمایت نکرده ولی انجام آن را شدنی دانسته است.

به نظر می‌رسد طرح مشکلات آب در استان‌های مختلف کشور به موضوعی امنیتی بدل شده است. پیشتر حتی عیسی کلانتری گفته بود که بر سر آب در کشور جنگ جریان دارد.

چهارم اسفندماه اردشیر نوریان نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که شورای عالی آب و شورای عالی امنیت ملی  مصوب کرده تا مسائل مربوط به آب رسانه‌ای نشود. نوریان در قالب اعتراض به مسئولان اصفهان به ایرنا گفته «در حالی که شورای عالی آب و شورای امنیت مصوب کرده تا از رسانه‌ای شدن مسائل آب خودداری، کنتورهای هوشمند برداشت آب نصب، چاه‌های غیرمجاز پُر و از کاشت محصولات پُر آب بر در حوضه زاینده‌رود پرهیز شود، اما تمامی این مصوبات از سوی استان اصفهان مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.»

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اسرائیل خود را در برابر خطرات جنگی از جانب حکومت ایران، حزب الله لبنان و سازمان های فلسطینی آماده می سازد

cafeliberal

کشمکش بر سر تشکیل دولت انتقالی در سودان ادامه دارد

cafeliberal

بازداشت و ضرب و شتم معلمان در تجمع اعتراضی سراسری روز معلم – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

جمهوری اسلامی از بخش‌هایی از برجام خارج شد

cafeliberal

اعتراض شدید کانون نویسندگان به حکم‌های شش سال زندان برای سه نویسنده

cafeliberal

محمدجواد ظریف: ایران به توافق هسته‌ای پایبند است

cafeliberal