40 C
Tehran
دوشنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

صحنه‌سازی در پرونده فعالان محیط‌ زیست با فیلمبرداری از نیلوفر بیانی در خارج از زندان

یک منبع آگاه اعلام کرده که اطلاعات سپاه مهرماه امسال نیلوفر بیانی یکی از بازداشتی‌های پرونده محیط‌ زیست را به چند مکان در تهران و حومه برده‌اند و از وی به صورت مخفیانه فیلمبرداری کرده‌اند. اطلاعات سپاه این فعال محیط‌ زیست را به آرایشگاه، مرکز خرید و ویلایی ناشناس برده است. صحنه‌سازی‌هایی از این دست و قلب واقعیت از سوی اطلاعات سپاه برای پیش بردن یک دادرسی ناعادلانه و فریب افکار عمومی در پرونده به شدت هولناک و تکان‌دهنده است.

سومین جلسه دادگاه ۸ فعال محیط‌ زیست امروز سه‌شنبه ۲۳ بهمن‌ماه به صورت غیرعلنی برگزار شد. تا کنون اطلاعاتی از جزئیات دادگاه منتشر نشده است. در این جلسه نیز وکلای تعیین شده از سوی رئیس قوه قضاییه حضور داشتند و بخش‌های دیگری از کیفرخواست ۳۰۰ صفحه‌ای متهمان خوانده شده است.

بررسی پرونده قضایی بدون حضور وکلای مورد نظر متهمان و پشت درهای بسته در حالی صورت می‌گیرد که کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از یک منبع آگاه نوشته که نیلوفر بیانی یکی از فعالان محیط‌ زیست که در زندان بسر می‌برد، توسط مأموران زندان برای فیلمبرداری از او به خارج از زندان منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، نیلوفر بیانی مهرماه دو روز بعد از تفهیم اتهام «افساد فی‌الارض» بطور نامنتظره توسط مأموران از بازداشتگاه سپاه در اوین خارج شده و با چشم‌بند و لباس عادی وی را به چند مکان در تهران و حومه برده‌اند.

مأموران لباس شخصی با چهار اتومبیل، بیانی را به «آرایشگاهی در مرکز تهران، سپس به یک مرکز خرید در لواسان و بعد یک ویلای ناشناس در لواسان» برده‌اند که «مجهز به استخر و میز پینگ‌پنگ و سایر وسایل تفریحى» بوده است. همچنین به وی پیشنهاد کردند که «در آرایشگاه موهایش را کوتاه کند، چند دست لباس از مرکز خرید بخرد و در ویلا پیاده شده هوایى بخورد و استراحت کند.»

با این حال، نیلوفر بیانی حاضر به انجام این پیشنهادات نشده و «با تنها خانم جمع (محافظش) ساعت‌ها در ماشین نشسته و خارج نشده. پس از چند ساعت که هر دو خانم خواسته‌اند به دستشویى بروند، نیلوفر متوجه شده که یکى از مامورین لباس شخصى از پشت درخت از تمام حرکات او فیلم می‌گیرد.»

به گفته این منبع آگاه، «نیلوفر بیانى پس از این اطلاع‌رسانى تهدید به قطع حق ملاقات شد، و برای چندین هفته با تشدید تدابیر امنیتی روبرو بوده  است. خانواده او، اینگونه که از شنیده‌ها برمی‌آید، هرگز جوابی برای علت این صحنه‌سازی غیرقانونی و هویت آمران آن دریافت نکردند.»

این منبع مطلع اضافه کرد:‌ «به نظر می‌رسد سناریویی براى فیلمبردارى بوده که نیلوفر را در حالتى غیر از حالت زندان و در حال خوشگذرانی نشان دهد. اینکه این اتفاق دو روز پس از تفهیم اتهام به بازداشت‌شدگان و هنگامى رخ داده که پرونده تکمیل و به دادگاه ارسال شده، نشان‌دهنده سناریوسازى براى دادگاه است و از هر نظر غیرقانونى است. کدام مقام مسئولى یک خانم بازداشت شده را با ١٢ نفر لباس شخصی به صحنه‌سازى خوشگذرانی فرستاده؟ْ!»

از سوی دیگر، فاطمه قدیریان خواهر طاهر قدیریان و امیرسامان خالقی برادر امیرحسین خالقی از فعالان محیط‌ زیست بازداشت‌شده که یک سال است در زندان بسر می‌برند، در صفحات اینستاگرام خود نوشته‌اند که خانواده‌های بازداشت شدگان به مناسب چهل سالگی انقلاب نامه‌ای به علی خامنه‌ای نوشته و خواستار رسیدگی به این پرونده شده‌اند.

در بخشی از این نامه ضمن یادآوری این موضوع که فعالان بازداشت‌ شده از دانشمندان و دلسوزان محیط زیست هستند، تأکید شده: «در این یک سال بیشتر از رنج دربند بودن و دوری عزیزانمان، عدم‌ پاسخگویی و عدم‌ رعایت قانون از سوی مقامات مسئول بر ما سخت و ناگوار آمده است.»

رامین سیدامامی فرزند کاووس سیدامامی نیز از صحنه‌سازی و قلب واقعیت در پرونده قضایی پدرش ابراز نگرانی کرده و گفته که «با توجه به اینکه در یک سال گذشته مقامات قضایی و امنیتی هم در خصوص پاسخگویی در ارتباط با مرگ پدرم و هم در خصوص ارائه سند و مدرکی دال بر ارتکاب جرم توسط بازداشت‌شدگان ناتوان بوده‌اند، نگران آن هستیم که چنین هجومی برای صحنه‌سازی و قلب حقیقت برای فریب افکار عمومی و دادگاه انجام شده باشد.»

ماموران امنیتی هنگام بازی ایران و پرتغال در جام جهانی فوتبال (چهارم تیرماه ۹۷)، با هجوم به منزل کاووس سیدامامی، بیش از پنج جعبه شامل تجهیزات مختلف به این خانه منتقل کردند و اجازه بازرسی و نظارت نیز به مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی ندادند.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نتایج قرار گرفتن سپاه در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی»، رضا تقی زاده

root_d7p3qva9

واکنش خامنه‌ای به قتل طلبه همدانی: از خرید و فروش اسلحه جلوگیری شود

cafeliberal

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس: تاکید بر قصاص و زندان و نادیده گرفتن پیشگیری

cafeliberal

فرمانده جدید سپاه پاسداران منصوب شد!

cafeliberal

تیم والیبال فرانسه ترمز پیروزی‎های ایران را کشید، شاگردان کولا همچنان در صدر

cafeliberal

رهبر نظام مقدس و سپاه پاسدارانش

cafeliberal