21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

ضجه‌مویه‌های سیاسی- اقتصادی خامنه‎ای و روحانی در پیام‎های نوروزی

خامنه‌ای: مسئله‌ی فوری، مسئله‌ی جدی و اولویت کشور فعلاً مسئله‌ی اقتصاد است، اروپایی‌ها عملا از برجام خارج شده‌اند. روحانی: مشکلات ما از بیرون مرز و قبل از انقلاب وارد کشور شده!

پیام نوروزی سال ۹۸ از سوی عالی‎ترین مقام‎های جمهوری اسلامی فهرستی از بحران‎هایی است که خود آنها مسبب‎  آن هستند. علی خامنه‎ای مسئولیت را بر دوش دولت انداخته و از مدیریت‎های نارسا انتقاد کرده و حسن روحانی «دشمن» و مسائل بیرونی را عامل این وضعیت دانسته است!

علی خامنه‎ای در پیام نوروزی خود، سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامیده و می‎گوید، «…مشکل اساسی کشور، همچنان مشکل اقتصادی است، بخصوص در این ماه‌های اخیر، مشکلات معیشتی مردم زیاد شد. بخشی از اینها مربوط است به مدیریت‎های نارسا در زمینه‌ی مسائل اقتصادی که اینها حتماً بایستی جبران بشود.»

رهبر جمهوری اسلامی می‎گوید، «تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم می‌تواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم می‌تواند استغناء [بی‌نیازی] کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم می‌تواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتی می‌تواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند.»

علی خامنه‎ای رهبر سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی

محتوا و سمت و سوی کلّی پیام خامنه‎ای به مناسبت نوروز ۹۸ با آنچه در سال‎های پیش می‎گفت تفاوت خاصی نداشت و همان تکرار حرف‌های همیشگی بود. اما شاخص‎هایی که وی بر آنها دست گذاشته هر یک اعتراف به ضعف‎های اساسی نظام است.

خامنه‎ای در پیام خود تاکید کرده «مسئله‌ی فوری»، «مسئله‌ی جدی» و «اولویت» کشور فعلاً مسئله‌ی «اقتصاد» است. او به کاهش ارزش پول ملّی، قدرت خرید مردم، تعطیلی کارخانه‌ها اشاره کرده و گفته راه چاره «توسعه‌ی تولید ملّی» است. وی همچنین اعتراف کرده «سال ۹۷ را ما سال حمایت از کالای ایرانی اعلام کردیم. نمی‌توانم بگویم که این شعار بطور کامل عملی شد، اما می‌توانم بگویم این شعار به صورت وسیعی مورد توجه قرار گرفت»!

گرچه خامنه‌ای در پیام نوروزی خود هر جا که به ضعف و مشکلات اشاره کرده، دست روی سوء مدیریت داخلی گذاشته و به نوعی مسئولان اجرایی و دولت را مقصر وضعیت موجود دانسته اما حسن روحانی در جهت‎گیری کلی پیام نوروزی خود برخلاف رهبرش صحبت کرده و تقصیرات را از گردن دولت خود برداشته و آن را به خارج از مرزهای ایران و حتی «قبل از انقلاب» حواله داده است! وی می‎گوید، «اساس نابسامانی‌ها و مشکلات ما، از سوی بدخواهان از بیرون مرز ایران وارد سرزمین ما شده» و «مشکلات ساختاری که مربوط به سالیان گذشته است، حتی سال‌های قبل از انقلاب، آن نیز تأثیرگذار خواهد بود» و  «در سختی‌ها برای معیشت مردم، ضعف مدیریت هم در مواردی می‌تواند به افزایش این مشکل کمک کند.»

حسن روحانی

روحانی در جای دیگری می‎گوید، «در میدان جنگ و نبرد، اگر دشمن را ندانیم کجاست و آتشی که می‌خواهیم بر سر دشمن بریزیم، بی‌هدف به‌ کار ببریم؛ زمانی که دشمن روبروی ماست، اگر به راست یا چپ حمله کنیم، در حقیقت به نیروهای خودمان تلفات وارد کرده‌ایم.»

او تاکید کرده «همه ما باید احساس مسئولیت کنیم. این مسئولیت را به گردن این و یا آن نیندازیم. ما در یک شرایطی هستیم که باید بار مسئولیت را بین خود تقسیم کنیم. دولت، قوای دیگر، نیروهای مسلح، دانشگاه‌ها، فرهیختگان، کشاورزان، کارگران، تولیدکنندگان، کسبه و همه اقشار مردم، همه در برابر این شرایط و این مشکلات باید احساس مسئولیت کنیم.»

سال «رونق تولید» پس از ناکامی در سال «حمایت از کالای ایرانی»

در این میان، نامگذاری سال ۹۸ با عنوان پرطمطراق «رونق تولید» با واکنش رئیس کل بانک مرکزی روبرو شده است. عبدالناصر همتی روز پنجشنبه، اول فروردین، در پیامی گفته «توجه به تأمین مالی پروژه‌ای تولیدی و تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از طرف سیستم بانکی کشور، همراه با تمرکز بانک مرکزی بر تأمین ارز مواد اولیه و واسطه‌ای تولید و مقابله جدی با روش‌ها و تصمیماتی که ارز حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی کشور را صرف واردات غیرضرور و ضد تولید می‌کند.»

او محورهای پیام خامنه‎ای را دسته‌بندی کرده و گفته است رونق تولید و تقویت ارزش پول ملی در گرو چند نکته مهم است:

-کاستن از وام‌های تکلفی کاهنده توان بانک‌ها
-تلاش برای کاستن فشار ناترازی بودجه جاری دولت بر سیستم بانکی و بانک مرکزی
-کاهش معوقات بانکی و فروش اموال مازاد بانک‌ها
-پیگیری با قدرت اصلاح ترازی بانک‌های کشور
-برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد
-اصلاح نقشه تجاری کشور و مبادی وارداتی و مقاصد صادراتی و از این طریق کاهش نیاز کشور به ارزهای مورد هدف تحریم‌های آمریکا

آنچه همتی ردیف کرده است، جمع‌بندی همه‌ی مشکلاتی است که نظام در حوزه اقتصاد چهل سال است با آنها درگیر است و آنقدر در حل آنها ناتوان بوده که هر یک تبدیل به تهدید شده‌اند. این ناتوانی دلایل ساختاری دارد که اگر در نظام جمهوری اسلامی اراده‌ای نیز برای برطرف کردن این دلایل وجود داشته باشد، چیزی جز گام برداشتن در راه نابودی آن نخواهد بود. اما نتیجه‌ی برطرف نشدن این دلایل نیز، چیزی جز فروپاشی نیست. بر اساس همین واقعیت است که زمامداران جمهوری اسلامی پس از تظاهرات اعتراضی سال ۹۶ مرتب از خطر براندازی و فروپاشی و غرق شدن کشتی و ریخته شدن به دریا توسط مردم و «فتنه ۹۸» سخن می‌گویند.

در شبکه‌های اجتماعی پیام‌‌های خامنه‌ای و روحانی با واکنش‎هایی همراه شد. عده‌ای به حال خود و مردم تاسف‌ خورده‌اند که بجای شنیدن پیام‎های امیدبخش که برازنده‌ی جشن ملی نوروز باشد باید به حرفهای تکراری و وعده‌های توخالی کارگزاران جمهوری اسلامی گوش دهند. برخی هم آن‌ها را سوژه کرده و به باد مسخره گرفته‌اند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سفیر آمریکا در برلین: آلمان وظیفه دارد در ماموریت تنگه هرمز شرکت کند

cafeliberal

نبض ملتهب فروپاشی اقتصادی؛ بخشنامه‌ کاهش هزینه‌ها، منع استخدام و فروش دارایی‌های سازمانی در وزارت نفت

cafeliberal

معاون حسن روحانی: برای تأمین منابع مالی سال دشواری در پیش داریم!

cafeliberal

شنا در دریاچه‌های ژرف تایتان

cafeliberal

ایران باید با آمریکا مصالحه کند‎‎

cafeliberal

مقامات جمهوری اسلامی در حالی که به شدت از «ریزش» و فرار نگرانند، لاف «رویش» می‌زنند!

cafeliberal