3.9 C
تهران
یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸

طرح صلح دولت افغانستان برای مذاکره مستقیم با طالبان

درحالیکه زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، می‌کوشد تا مذاکرات صلح با طالبان را که حدود دو ماه پیش متوقف شد، بار دیگر به جریان بیندازد، ظاهرا اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، طرح صلح خودش را ارائه کرده است.

سایت خبری “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز دوشنبه ۲۸ اکتبر (۶ آبان) با انتشار گزارشی از سندی در رابطه با طرح صلح یاد شده خبر داده که مهر محرمانه بر آن زده شده و فرستنده تلویزیونی طلوع آن را منتشر کرده است. در این سند هفت ماده فهرست شده‌‌اند که قرار است به کمک آن‌ها در روند صلح پیشرفت حاصل و از خونریزی در افغانستان جلوگیری شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از مواد مطرح شده در طرح مزبور گفت‌وگوی مستقیم با طالبان بر پایه موافقت آمریکا و ناتو با خروج نیروهای‌شان از افغانستان است. اما پیش از آن طالبان باید با آتش‌بس موافقت کند.

در سند یاد شده که هنوز از سوی مقامات رسمی تأیید نشده، آمده است که آمریکا و ناتو باید برنامه‌ای برای خروج نیروهای‌شان و نیز طرحی برای همکاری آینده، پس از خروج نیروهای‌شان از افغانستان ارائه دهند.

مخالفت استولتنبرگ با خروج سریع نیروها

مدت زمان زیادی از آن نمی‌گذرد که رسانه‌ها خبر خروج حدود دو هزار سرباز آمریکایی از افغانستان را منتشر کردند. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، چند روز پیش در اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل تأکید کرد که هنوز تصمیمی در مورد خروج باقی نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان گرفته نشده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

استولتنبرگ گفت: «ما با هم به افغانستان رفتیم و با هم تصمیم خواهیم گرفت که چه مدت آنجا بمانیم و چه موقع زمان خروج نیروها از این کشور است.»

دبیرکل ناتو هشدار داد که ناتو اگرچه نمی‌خواهد بیش از حد لازم در افغانستان بماند، اما اگر نیروهایش را خیلی زود خارج کند هم ممکن است مجبور به پرداخت بهایی سنگین برای آن شود؛ از یک سو به دلیل آنکه مردم افغانستان مجددا تحت حاکمیت رژیم اسلام‌گرای طالبان رنج خواهند کشید و از سوی دیگر به این دلیل که مبارزه ناتو علیه تروریسم بین‌المللی، به خصوص علیه “دولت اسلامی” (داعش) تضعیف خواهد شد.

پیشنهاد چین برای میانجیگری

در سند غیر رسمی دولت افغانستان همچنین گفته شده که به منظور برپایی صلح در افغانستان باید با پاکستان نیز به گفت‌وگو پرداخت. در این سند آمده است که پاکستان “ریشه مشکل است و دولت افغانستان مایل است که پاکستان قول دهد که دیگر در آینده پذیرای تروریست‌ها نخواهد بود”.

چین که یکی از مهم‌ترین متحدان پاکستان است هفته گذشته برای میانجیگری در مذاکرات صلح افغانستان اعلام آمادگی کرد. هوآ چون‌ینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین، به خبرنگار خبرگزاری دولتی CCTV گفت: «چین از مذاکره بین طرفین درگیر در جنگ داخلی افغانستان، یعنی دولت این کشور و نیروهای طالبان پشتیبانی می‌کند. ما آماده هستیم که در فرایند آشتی و صلح مطابق با خواست مردم افغانستان مشارکت کنیم.»

قرار بود امروز دوشنبه میان طالبان و دولت افغانستان مذاکره صورت گیرد. اندک زمانی پیش از انجام مذاکره اطلاع داده شد که این جلسه برگزار نمی‌شود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مقاومت شدید دولت روحانی در برابر شفاف‌سازی حقوق مدیران 

cafeliberal

بازگشت تحریم‌های شورای امنیت؛ اهرم فشار بعدی آمریکا علیه ایران؟ رضا تقی زاده

cafeliberal

پیامد به «صفر» رسیدن فروش نفت ایران؛ اعتراضات خیابانی، مذاکره یا جنگ؟!

cafeliberal

«زندان‌های جمهوری اسلامی؛ کشتارگاه زندانیان سیاسی»؛ بیانیه ۳۰ تن از فعالان حقوق بشر و زندانیان سیاسی پیشین در خصوص قتل علیرضا شیرمحمدعلی

cafeliberal

سخن کوتاه

cafeliberal

در پی رسوایی جذب دانشجوی قلابی؛ بازار استعفا و برکناری دانشگاه «شهید بهشتی» داغ است!

cafeliberal
ajax-loader