32.8 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

طرح پوتین: تشکیل یک "کارگروه بین‌المللی" برای خروج تمام نیروها از سوریه

Russland Benjamin Netanjahu, Premierminister Israel & Wladimir Putin (Reuters/Y. Kadobniv)

یک روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به مسکو، رئیس‌جمهوری روسیه از طرحی برای خروج تمام نیروها از سوریه خبر داد. نتانیاهو در گفت‌وگوهای خود در کاخ کرملین با ولادیمیر پوتین تأکید کرده بود که نیروهای جمهوری اسلامی ایران باید از خاک سوریه خارج شوند و اسرائیل نخواهد داد که ایران سوریه به پایگاه نظامی خود بدل سازد.

بر اساس طرحی که پوتین برای برون‌رفت از بحران سوریه پیشنهاد داده است، باید یک کارگروه بین‌المللی تشکیل گردد تا خروج تمام نیروهای خارجی را تضمین کند و تدابیری اتخاذ کند که کل سرزمین سوریه بار دیگر تحت کنترل دولت سوریه قرار گیرد و یکپارچگی ارضی کشور احیا شود.

گزارشگر “الشرق‌الاوسط” از مسکو می‌نویسد، پوتین این طرح خود را یک روز پس از ملاقات با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام داشت. نتانیاهو گفته بود که گفت‌وگوهایش در کاخ کرملین با توافق بر سر تشکیل یک کارگروه برای خروج تمام نیروهای خارجی در سوریه به پایان رسیده است.

این اظهارات پوتین نشان می‌دهد که مذاکرات او با نتانیاهو، خروج نیروهای نظامی ایران و گروه مسلح حزب‌الله لبنان را نیز در بر می‌گرفته است.

پوتین از شروع طرحی سخن گفت که تمام طرف‌های دخیل در مناقشه سوریه را دربرمی‌گیرد، با این هدف که وضعیت در کشور به حالت عادی بازگردد و سازوکارهایی برای اداره امور کشور تدارک دیده شود.

رئیس‌جمهوری روسیه روز پنجشنبه ۲۸ فوریه (۹ اسفند) در برابر خبرنگاران از ایده تشکیل یک “کارگروه” سخن گفت و افزود: «پس از آن‌که طرف‌های درگیر تمامی پایگاه‌های ترور را نابود کردند، یک کارگروه تشکیل می‌شود که هدف از تشکیل آن، عادی‌سازی نهایی وضعیت کشور است.»

او افزود که در این کارگروه نمایندگان جمهوری عربی سوریه و رهبری آن، نیروهای اپوزیسیون، کشورهای منطقه و تمام طرف‌های درگیر در این مناقشه حضور خواهند داشت.

به گزارش “الشرق‌الاوسط”، پوتین تصریح کرد که وظیفه این کارگروه ازجمله آن است که “خروج تمام نیروهای نظامی خارجی از خاک سوریه را تضمین کند و سپس احیای کامل دولت سوریه و تمامیت ارضی کشور را امکان‌پذیر سازد”.

پوتین با اشاره به این‌که وضعیت در سوریه طبق روال پیش می‌رود، افزود که مناطقی وجود دارد که هم‌اکنون زیر کنترل تروریست‌هاست، اما آنها در آینده نزدیک نابود خواهند شد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

انفجار سه بمب در کابل در آستانه عید فطر

cafeliberal

چشم انداز جنگ یا مذاکرات جمهوری اسلامی با آمریکا صدای آمریکا – صفحه آخر گفتگو با رضا تقی زاده

cafeliberal

احتمال کاهش چشمگیر آرای حزب حاکم در انتخابات آفریقای جنوبی

cafeliberal

آلبوم هنرمند ممنوع‌الکار ایرانی در صدر فهرست ۱۰ اثر برتر موسیقی دنیا

cafeliberal

شنیده شدن صدای ۱۰ انفجار قوی دیگر در کابل

cafeliberal

دانشجویان علامه: نه به جنگ، نه به تحریم، نه به اقتدارگرایی

cafeliberal