طرح پوتین: تشکیل یک "کارگروه بین‌المللی" برای خروج تمام نیروها از سوریه

Russland Benjamin Netanjahu, Premierminister Israel & Wladimir Putin (Reuters/Y. Kadobniv)

یک روز پس از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به مسکو، رئیس‌جمهوری روسیه از طرحی برای خروج تمام نیروها از سوریه خبر داد. نتانیاهو در گفت‌وگوهای خود در کاخ کرملین با ولادیمیر پوتین تأکید کرده بود که نیروهای جمهوری اسلامی ایران باید از خاک سوریه خارج شوند و اسرائیل نخواهد داد که ایران سوریه به پایگاه نظامی خود بدل سازد.

بر اساس طرحی که پوتین برای برون‌رفت از بحران سوریه پیشنهاد داده است، باید یک کارگروه بین‌المللی تشکیل گردد تا خروج تمام نیروهای خارجی را تضمین کند و تدابیری اتخاذ کند که کل سرزمین سوریه بار دیگر تحت کنترل دولت سوریه قرار گیرد و یکپارچگی ارضی کشور احیا شود.

گزارشگر “الشرق‌الاوسط” از مسکو می‌نویسد، پوتین این طرح خود را یک روز پس از ملاقات با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام داشت. نتانیاهو گفته بود که گفت‌وگوهایش در کاخ کرملین با توافق بر سر تشکیل یک کارگروه برای خروج تمام نیروهای خارجی در سوریه به پایان رسیده است.

این اظهارات پوتین نشان می‌دهد که مذاکرات او با نتانیاهو، خروج نیروهای نظامی ایران و گروه مسلح حزب‌الله لبنان را نیز در بر می‌گرفته است.

پوتین از شروع طرحی سخن گفت که تمام طرف‌های دخیل در مناقشه سوریه را دربرمی‌گیرد، با این هدف که وضعیت در کشور به حالت عادی بازگردد و سازوکارهایی برای اداره امور کشور تدارک دیده شود.

رئیس‌جمهوری روسیه روز پنجشنبه ۲۸ فوریه (۹ اسفند) در برابر خبرنگاران از ایده تشکیل یک “کارگروه” سخن گفت و افزود: «پس از آن‌که طرف‌های درگیر تمامی پایگاه‌های ترور را نابود کردند، یک کارگروه تشکیل می‌شود که هدف از تشکیل آن، عادی‌سازی نهایی وضعیت کشور است.»

او افزود که در این کارگروه نمایندگان جمهوری عربی سوریه و رهبری آن، نیروهای اپوزیسیون، کشورهای منطقه و تمام طرف‌های درگیر در این مناقشه حضور خواهند داشت.

به گزارش “الشرق‌الاوسط”، پوتین تصریح کرد که وظیفه این کارگروه ازجمله آن است که “خروج تمام نیروهای نظامی خارجی از خاک سوریه را تضمین کند و سپس احیای کامل دولت سوریه و تمامیت ارضی کشور را امکان‌پذیر سازد”.

پوتین با اشاره به این‌که وضعیت در سوریه طبق روال پیش می‌رود، افزود که مناطقی وجود دارد که هم‌اکنون زیر کنترل تروریست‌هاست، اما آنها در آینده نزدیک نابود خواهند شد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

خامنه‌ای خواستار مبارزه با عوامل نا‌امن‌کننده فضای مجازی شد

cafeliberal

لغت‌نامه کدخدا، ۴۷: برابری و برادری و براندازی و برچسب و بررس

cafeliberal

برایان هوک در گفتگو با کیهان لندن: جمهوری اسلامی دشمن مشترک کشورهای منطقه است

cafeliberal

آیت‌الله مکارم شیرازی «برنده باش» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی «قمار» است!

cafeliberal

نژادپرستی مامورین سپاه علیه کودکان بلوچ

cafeliberal

واشنگتن تایمز: حکومت ایران و القاعده با یکدیگر متحد شده‌اند

Jahan