ظریف: از ذخیره ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور کردیم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه، ۱۰ تیر (اول ژوئیه)، اخبار منتشره در مورد افزایش حجم اورانیوم غنی‌شده این کشور را تأیید کرد و گفت: «طبق آنچه بنده اطلاع پیدا کردم ایران طبق برنامه‌اش از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده و این را قبلاً هم اعلام کرده بودیم. بر اساس آنچه اعلام شده خیلی شفاف گفته‌ایم چه کار می‌کنیم و بر اساس آن عمل می‌کنیم؛ این را از حقوق خودمان در داخل برجام می‌دانیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ایران این اقدام را به معنای خروج از برجام نمی‌داند، و صرفا آن را اهرمی برای فشار بر طرف‌های اروپایی به منظور سوق آن‌ها در اجرای وعده‌های خود معرفی می‌کند، وعده‌هایی که ناظر بر فعال‌ کردن اینس‌تکس برای غلبه بر تحریم‌های آمریکا بوده است. جمهوری اسلامی تهدید کرده است که اگر این فشارها هم جواب ندهد مرحله به مرحله از تعهدات خود در زمینه برجام خواهد کاست و در نهایت از آن خارج خواهد شد.

همزمان با اظهارات ظریف، خبرگزاری رویترز هم در گزارشی به نقل از منابع خود، از “عبور ایران از حد تعیین شده ۳۰۰ کیلو ذخیره اورانیوم خود” خبر داده است.

شکستن مرز انبارکردن ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده از سوی ایران در حالی اعلام می‌شود که  انتظار می‌رفت ایران از نتیجه اجلاس روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در زمینه فعال‌ترکردن اینس‌تکس به طور نسبی راضی باشد و تهدیدات خود در زمینه کاهش تعهداتش در برجام را عملی نکند.

نزدیک به دو ماه پیش جمهوری اسلامی در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها علیه ایران فرصتی دو ماهه به اروپا داد که در زمینه فعال‌ کردن اینس‌تکس در راستای غلبه ایران بر تحریم‌ها اقدام کند، وگرنه ایران از برخی تعهدات خود در چارچوب برجام عقب خواهد نشست، از جمله در رعایت مرز ۳۰۰ کیلوگرم در انبارسازی  اورانیوم غنی‌شده و ۱۳۰ تن آب سنگین.

ایران پس از نشست روز جمعه کمیسیون مشترک در وین گفت که نتیجه مذاکرات یک گام به جلو، ولی ناکافی بوده است. عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران که در اجلاس کمیسیون برجام شرکت داشت، تصمیم ایران به عملی ‌کردن یا نکردن تهدیدات خود را به بررسی نتیجه اجلاس وین در تهران مربوط کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبر عبور ایران از مرز مجاز در برجام برای انبارسازی اورانیوم غنی‌شده هنوز از سوی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی تأیید نشده است. یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در واکنش به خبر عبور ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، اعلام کرد که در حال بررسی صحت آن هستند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ایران یکی از محورهای گفت‌وگوی پوتین با محمد بن سلمان است

cafeliberal

انتقال اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی به زندان اوین

cafeliberal

رنجنامه مادر نرگس محمدی؛ در تاریخ بشر کمتر حکمرانی ننگ جدا کردن کودکان از مادرشان را بر پیشانی داشته!

cafeliberal

چین در دو ماه گذشته، خرید نفت از ایران را در مقایسه با سه ماه پیش چهل درصد افزایش داده است

cafeliberal

واکنش دولت فرانسه به تصمیم رژیم ایران درباره برجام: تهران به برجام پایبند نماند بازگشت تحریم‌ها را بررسی می‌کنیم

cafeliberal

بازتاب سرنگونی پهپاد آمریکایی در رسانه‌های اروپا

cafeliberal