20.1 C
تهران
جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹

ظریف به داووس سفر نمی‌کند

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته «ماهواره‌های ظفر ۱و۲ که تست‌های موفق خود را پشت سر گذاشته‌اند، امروز راهی پایگاه فضایی می‌شوند تا به زودی فرآیند قرار گرفتن آنها در مدار طی شود».

آقای آذری جهرمی افزوده «این ماهواره‌ و ماهواره‌بر هر دو یک گام تحقیقاتی مهمند».

وزیر ارتباطات در حساب کاربری خود در اینستاگرام هم نوشته «ماهواره ظفر امروز به پایگاه فضایی منتقل می‌شود و ماهواره بر «سیمرغ ایرانی» هم تکنولوژی پیچیده‌ای دارد که کارهای آن به اتمام رسیده است.»

او اما تاریخی برای پرتاب ماهواره‌ها اعلام نکرده‌است.

رئیس سازمان فضایی ایران، اوایل مهر ماه از پرتاب سه ماهواره به فضا تا اوایل زمستان خبر داده بود و گفته بود «از این ماهواره‌ها در بخش‌های گوناگونی از جمله ناوگان دریایی و یا در زمان وقوع بحران‌ها استفاده می‌شود».

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، نام این ماهواره‌ها را «پارس ۱، ظفر و ناهید» اعلام کرده بود.

جمهوری اسلامی در خرداد ماه برای سومین بار تلاش کرد ماهواره «ناهید ۱» را به فضا پرتاب کند، اما به دلیل «انفجار در سکوی پرتاب» موفق به این کار نشد.

در دی‌ماه سال ۹۷ نیز مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند موشک حامل ماهواره «پیام» را به فضا پرتاب کرده‌اند، اما این موشک به سرعت کافی نرسیده و پرتاب ناموفق بوده‌است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داده واشینگتن به ایران اجازه نمی‌دهد از برنامه فضایی خود به‌عنوان «پوشش برنامه توسعه موشک‌های بالیستیک» استفاده کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در شهریور ماه سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضای ایران و مرکز تحقیقات هوافضای ایران را «در راستای فشار برای توقف برنامه هسته‌ای ایران» به فهرست‌ تحریم‌های خود افزود.

این وزارت‌خانه در اول آذر ماه نیز خود وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، را به دلیل «قطع اینترنت» در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

اینترنت در ایران در پی اعتراضات گسترده آبان ماه قطع شد. گفته می‌شود بین دست‌کم ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر در سرکوب اعتراضات آبان ماه توسط نیروهای امنیتی، کشته شده‌اند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نامه عاطفه رنگریز از زندان قرچک ورامین : قرچک نام مستعار جهنم است

cafeliberal

یکی از رهبران اپوزیسیون ونزوئلا به سفارت اسپانیا پناه برد

cafeliberal

معجزه نظام درمانی کوبا

cafeliberal

کارشناسان: پیاده‌‌روی آهسته نشانه‌ تسریع پیری است

cafeliberal

ابهامات درباره تأسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران

cafeliberal

یونان قوانین پناهندگی را تشدید کرد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader