0.8 C
تهران
چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸

عامل حمله به پلیس پاریس با اسلام‌گرایان در ارتباط بود

مظنونی که ظاهرا عامل حمله با چاقو به مقر اصلی پلیس پاریس، پایتخت فرانسه بود طبق آخرین تحقیق‌ها، با اسلام‌گرایان سلفی ارتباط داشته است.

به گزارش “تاگس‌شاو”، به نقل از ژان فرانسوا ریکار، سربازرس فرانسه‌، این مرد ۴۵ ساله حدود ۱۰ سال پیش به اسلام گروید و پیرو یکی از تشکل‌های افراط‌گرا شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این مرد که سال‌های طولانی در خدمت پلیس فرانسه بود پنج‌شنبه ۱۱ مهر (سوم اکتبر) چهار همکار پلیس خود را با چاقو کشت و دو نفر را زخمی کرد و سپس خود به ضرب گلوله مأموران کشته شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ریکار می‌گوید، مظنون درست قبل از این حمله دو چاقو خرید که یکی از آن‌ها فلزی و دیگری از جنس سرامیک بود. او کمی پیش از این حمله به همسر خود ۳۳ “اس‌‌ام‌اس” با محتوای مذهبی فرستاده بود.

او ادامه می‌دهد، این اقدام خونین تنها ۷ دقیقه طول کشید و بعد از این چند دقیقه مهاجم توسط پلیس کشته شد. به گفته سربازرس، کالبدشکافی اجساد گویای آن است که این اقدام با نهایت خشونت انجام شده است.

او بعد از گرویدن به اسلام لباس‌های معمول خود را دیگر نمی‌پوشید، رفتارش با زنان را تغییر داده و در گفت‌وگو با یکی از همکاران خود، از حمله اسلام‌گرایان به دفتر روزنامه “شارلی ابدو” در سال ۲۰۱۵ استقبال کرده بود؛ حمله‌ای که در آن ۱۲ نفر کشته شدند.

اتفاقی که در مقر اصلی پلیس پاریس افتاده، مردم فرانسه را به شدت ناآرام ساخته است. دلایل آن هم روشن است: این حمله در مکانی روی داده که ضامن امنیت جامعه محسوب می‌شود. عامل این حمله خود سال‌ها به عنوان کارشناس کامپیوتر در واحد تحقیقاتی مبارزه با تروریسم خدمت می‌کرد. در حالی که افرادی که در این سمت کار می‌کنند باید از سد بسیار سخت‌گیرانه سنجش‌های امنیتی گذشته باشند.

محافظه‌کاران خواستار تشکیل یک کمیسیون شده‌اند

جمهوری‌خواهان محافظه‌کار فرانسه خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقاتی در پارلمان شده‌اند. کریستیان ژاکوب، رئیس فراکسیون محافظه‌کاران در پارلمان این حادثه را “شکست واضح مؤسسات امنیتی” خوانده و گفته است، به دلیل حساسیت بیش از حد این مسئله باید توضیح داده شود که “چه اتفاقی در چه سطحی افتاده است.”

اپوزیسیون راست‌گرای فرانسه خواستار کناره‌گیری کریستوف کاستانر، وزیر کشور شده است.

کاستانر پس از آنکه فرد مهاجم چهار پلیس را کشت گفت، او قبلا کاملا “رفتار مناسبی” از خود نشان داده و رفتارش “هرگز هشدارآمیز نبوده است.”

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دلیل حضور همزمان خلجی و مهاجرانی در بی‌بی‌سی چیست؟

cafeliberal

لاریجانی: حمله به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌ها علیه ایران است

cafeliberal

یکی از همکاران روح الله زم به نام «مازیار»، شیرین نجفی را عامل اصلی ربودن زم می‌داند + فیلم

cafeliberal

ترامپ: ایرانی‌ها هیچ جنگی را نبرده‌اند اما در هیچ مذاکره‌ای هم شکست نخورده‌اند

cafeliberal

گفتگوی رادیو پیام اسراییل با دکتر جمشید اسدی درباره شرایط اقتصادی و سیاسی ایران و تحریم نفتی رژیم

cafeliberal

سخنگوی قوه‌ قضاییه درباره شکایت از زشتگویان علیه زنان: باید دید افکار عمومی خدشه‌دار شده؟!

cafeliberal
ajax-loader