عراق بین آمریکا و ایران میانجی‌گری می‌کند

نخست وزیر عراق، روز سه‌شنبه ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت) در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: «مقامات ایران و آمریکا به ما اطمینان داده‌اند که وارد جنگ نخواهند شد.» بغداد هم با تهران و هم با واشنگتن مناسبات حسنه‌ای دارد.

عادل عبدالمهدی افزود که چهارشنبه به کویت می‌رود تا در باره مسائل مختلف، از جمله عادی‌سازی مناسبات ایران و آمریکا گفت‌وگو کند.

عادل عبدالمهدی پیشتر  گفته بود بغداد با مقامات ایران و آمریکا در تماس است و در این تماس‌ها پی برده که بحران کنونی بین دو کشور پایان خوشی خواهد داشت.

او در کنفرانس خبری یک هفته قبل نیز اعلام کرد در صحبت با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیرامون نقش عراق برای پیشگیری از بروز خطر در منطقه صحبت کرده است.

تنش بین تهران و واشنگتن از دو هفته قبل و پس از اعلام حسن روحانی مبنی بر خروج ایران از بخشی از توافق هسته‌ای بالا گرفته است. ایالات متحده یک سال قبل از برجام بیرون آمد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در آخرین موضع‌گیری گفته است: «بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران به شبکه خبری “سی‌ان‌ان” گفته که مذاکره با ترامپ تنها زمانی میسر خواهد بود که ایالات متحده در عمل ثابت کند برای ایران احترام قائل است: «ایران با آمریکا مذاکره نخواهد کرد مگر واشنگتن با رعایت تعهداتش در برجام نشان دهد که به این کشور احترام می‌گذارد.» ظریف هشدار داد که آمریکا با حضور نظامی در منطقه، بازی بسیار بسیار خطرناکی انجام می‌دهد.

رایزنی عراق برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا این در حالی است که وزارت خارجه ایالات متحده، یک هفته قبل از کلیه کارکنان غیرضروری سفارت خود در بغداد خواست این کشور را ترک کنند.روز یکشنبه ۱۸ مه نیز شرکت نفتی اکسون موبیل نیز ۵۰ تن از همکاران خود را از عراق خارج کرد و آنها را به دوبی در امارات متحده فرستاد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پشت پرده اعزام ناو هواپیمابر آمریکا به خاورمیانه چیست؟

cafeliberal

سخنان مهم فرمانده سپاه‌پاسداران درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸

cafeliberal

آمریکا پنج روس دیگر را تحریم کرد

cafeliberal

عضو مجلس خبرگان: هنوز خسارت کشاورزان خوزستان در سیل سال ۹۵ پرداخت نشده است

cafeliberal

«اندر فوایدِ شکنجه» (+ویدئو)-سکانسی از فیلم «اشباح گویا»

Jahan

اتحادیه اروپا خواستار توقف فعالیت‌ها موشکی ایران شد

Jahan