21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

عفو بین‌الملل: ارتش میانمار دست به جنایت تازه‌ای زده است

اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر با غیرنظامیان؛ فهرست اتهامات علیه سربازان ارتش میانمار بلند است. در تازه‌ترین گزارش سازمان حقوق بشری عفو بین الملل در مورد وضعیت میانمار آمده است، به ویژه اقلیت روهینگیا همچنان “قربانی اقدامات نظامی ناقض حقوق بین‌الملل است” و مسئولین این اقدامات تاکنون از مجازات در امان مانده‌اند.

بر پایه تحقیقات عفو بین‌الملل، در جریان تازه‌ترین تنش‌ها، بیش از ۳۰ هزار نفر مجبور به ترک شهر محل زندگی خود شده‌اند، ۱۴ غیر نظامی کشته و دست کم ۲۹ تن زخمی شده‌اند. عفو بین‌الملل گزارش می‌دهد که در حملات نظامی، غیرنظامیان آگاهانه مورد هدف قرار گرفته‌اند. در عین حال به نوشته عفو بین الملل، مقامات و مسئولان به سازمان‌های بشردوستانه اجازه دسترسی به مناطق جنوب غربی میانمار را نمی‌دهند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در گزارش این سازمان حقوق بشری آمده است که بهانه موج جدید عملیات‌ها، حمله به پاسگاه‌های پلیس توسط شبه‌نظامیان “ارتش آراکان” در ماه ژانویه است. عفو بین‌الملل این گروه از شورشیان را هم به نقض حقوق بشر متهم می‌کند حتی اگر به گفته این سازمان، ارتش، مسئول بیشتر جنایت‌های ثبت شده در میانمار باشد.

وظیفه جامعه بین‌المللی

مارکوس بیکو، رئیس شاخه آلمان عفو بین‌الملل می‌گوید: «درامان ماندن همیشگی ارتش از مجازات به دلیل جنایات و خشونت‌هایی که در میانمار مرتکب می‌شود، نیازمند واکنش گسترده‌تر جامعه بین‌المللی است.»

به اعتقاد بیکو، شورای امنیت سازمان ملل باید از دیوان بین‌المللی کیفری برای تحقیقات دعوت کند و افزون بر آن، سازمان ملل باید بر انجام تحقیقات مستقل بین‌المللی در این باره پافشاری کند و تحریم‌های جامع تسلیحاتی علیه میانمار را به اجرا درآورد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

رئیس شاخه عفو بین‌الملل در آلمان همچنین می‌گوید: «هنوز دو سال از خشونت‌های افراطی، تبعید، قتل و تجاوز به مردم روهینگیا در میانمار نگذشته است؛ خشونت‌ها و اقداماتی که منجر به فرار ۷۰۰ هزار زن و مرد و کودک به بنگلادش شد.»

بیکو می‌گوید، در چنین وضعیتی شورای امنیت سازمان ملل باید قدرت عمل خود را اثبات کند.

سازمان ملل متحد در پی حملات نظامی ماه اوت ۲۰۱۷ علیه روهینگیا و اخراج گروهی آنها به بنگلادش، از “پاکسازی قومی” و “نسل‌کشی” سخن گفت.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مخالفان سوری «سایتهای موشکی ایران در سوریه» را فاش کردند

Jahan

خامنه‎ای با دست پس می‌زند با پا پیش می‎کشد! ظریف: آنچه می‌خواهیم فروش نفت و پول نفت‌مان است!

cafeliberal

جزیره‌هایی به نام مدارس "لاکچری" در دریایی از فقر عمومی

cafeliberal

معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت رژیم:برای دور زدن تحریم های آمریکایی بخشی از  نفت صادراتی را در بازار خاکستری به فروش می رسانیم

cafeliberal

آسانژ به یک سال حبس محکوم شد

cafeliberal

آزادی آری، اما آزادی نه!

Jahan