2.7 C
Tehran
چهارشنبه, 29 آبان , 1398

عفو بین‌الملل : جان آرش صادقی در خطر است

عفو بین‌الملل ضمن ابراز نگرانی برای جان آرش صادقی اعلام کرد که امتناع عامدانه‌ی مقام‌ها و مسئولان از فراهم آوردن مراقبت‌های پزشکی برای آرش صادقی، بنا به قوانین بین‌المللی مصداق شکنجه به شمار می‌رود.

متن کامل اطلاعیه سازمان عفو بین‌الملل به شرح زیر می‌باشد:
آرش صادقی، مدافع حقوق بشر با محروم شدن عامدانه و هدفمندانه از معالجات مربوط به سرطان، که سبب درد و رنج فراوان او شده، تحت شکنجه قرار دارد و جانش در خطر است.

این زندانی بیمار، که در زندان رجایی‌شهر کرج به سر می‌برد، بعد از ماه‌ها تأخیر در ۲۱ شهریور۱۳۹۷ برای درآوردن یک غده‌ی سرطانی در بازوی راست‌اش در بیمارستانی بیرون از زندان مورد عمل جراحی سنگین قرار گرفت.
به رغم توصیه‌ی اکید پزشکان که گفته بودند آرش صادقی باید دست کم ۲۵ روز در بیمارستان بستری بماند و از مراقبت‌های تخصصی برای جلوگیری از خطرات جدی که متوجه سلامت و جان او بوده برخوردار شود، مقام‌ها و مسئولان سه روز بعد، در ۲۴ شهریور، او را به زندان برگرداندند.

در حدود دو هفته پیش، مقامات زندان به او اطلاع دادند که در صورت پوشیدن لباس زندان و استفاده از دست‌بند و پابند به بیمارستان منتقل خواهد شد، این شرایط برای آرش صادقی که پس از بازگشت به زندان، وضع جسمی‌اش به شدت رو به وخامت گذاشته و به دلیل محرومیت از مراقبت‌های لازم بعد از عمل، بازوی راستش به شدت دچار عفونت و بی‌حسی شده است، مورد قبول قرار نگرفت. او متعاقبا به بیمارستان اعزام نشد.

از آخرین بار که یک پزشک مختصص سرطان این زندانی را معاینه کرده و آزمایش‌های حیاتیِ مغز استخوان در مورد او انجام شده ماه‌ها می‌گذرد و این در حالی است که این آزمایش‌ها باید هر دو ماه یک بار برای تشخیص این که آیا سرطان در بدن او پخش شده یا نه، در مورد او انجام شود.

امتناع عامدانه‌ی مقام‌ها و مسئولان از فراهم آوردن مراقبت‌های پزشکی برای آرش صادقی، بنا به قوانین بین‌المللی مصداق شکنجه به شمار می‌رود، چرا که چنین محرومیتی عمداً موجب درد و رنج شدید این زندانی شده است، از قرار معلوم به منظور مجازات کردن او به عنوان یک مدافع حقوق بشر شناخته شده و همچنین به تلافی اعتصاب غذای او در پاییز و زمستان ۱۳۹۵ که موجب جلب توجه گسترده و برانگیخته شدن حساسیت افکار عمومی نسبت به وضعیت وی شد. محروم کردن آرش صادقی از مراقبت‌های پزشکی حیاتی همچنین ناقص «حق حیات» او است.

لینک دادخواست عفو بین‌الملل آلمان برای آزادی آرش صادقی
https://www.amnesty.de/mitmachen/urgent-action/krebspatient-haft-gefoltert

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سیل رفت ولی مصیبت بیکاری ادامه دارد

cafeliberal

سه امام در سوئد دستگیر شدند

cafeliberal

۱۴ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شدند

cafeliberal

نیویورکر: ظریف برای دیدار با ترامپ به کاخ سفید دعوت شده بود

cafeliberal

نشست در تهران با موضوع حل و فصل بحران یمن؛ حمله حوثی‎ها به تأسیسات نفتی عربستان

cafeliberal

سخنگوى دولت درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها: چشم خود را نمى‌توانیم بر واقعیات ببندیم

cafeliberal