8.2 C
Tehran
پنج شنبه, 21 آذر , 1398

عفو بین‌الملل: در شمال سوریه جرایم جنگی روی داده است

سازمان عفو بین‌الملل (امنستی اینترنشنال) اطلاعیه‌ای در محکومیت حملات ارتش ترکیه علیه مردم عادی منتشر کرد. این سازمان می‌گوید نظامیان ترکیه و ائتلاف شورشیان سوری تحت حمایت این کشور، مرتکب تخلفات و جرایم جدی جنگی در مناطق کردنشین سوریه شده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید این اطلاعیه بر اساس گفت‌وگو با ۱۷ پزشک، روزنامه‌نگار، امدادگر محلی و بین‌المللی، جنگ‌زدگان کرد، ویدئوهای منتشر شده از منطقه و گزارش‌های پزشکی، مستند و اعتبارسنجی شده است.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

این اطلاعیه که جمعه ۱۸ اکتبر منتشر شد، یادآوری می‌کند که شواهد محکمی مبنی بر حملات غیرقانونی نظامیان ترکیه به مناطق مسکونی و مردم غیرنظامی کرد وجود دارد. عفو بین‌الملل اعلام می‌کند که اطلاعاتی نیز از قتل دهشتناک خانم هورین خلف، چهره سیاسی کرد سوری، توسط گروه “احرار الشرقیه” به دست آورده است. این گروه از شاخه‌های “ارتش آزاد” ترکیه است که در کنار شورشیان سوری علیه دولت اسد می‌جنگند و از سوی ترکیه تجهیز و حمایت می‌شوند.

دبیرکل عفو بین‌الملل می‌گوید سربازان ترکیه و متحدان آنها، حقوق غیرنظامیان را به شدت نادیده گرفته‌اند و مردم عادی را کشته یا مجروح کرده‌اند.

غیرنظامیان مناطق کردنشین سوریه دار و ندار خود را جمع کرده و از مهلکه فرار کرده‌اند

غیرنظامیان مناطق کردنشین سوریه دار و ندار خود را جمع کرده و از مهلکه فرار کرده‌اند

 

کومی نایدو گفته است: «ترکیه دست گروه‌های مسلح تحت حمایت خود را در عفرین و سایر مناطق کردنشین سوریه باز گذاشته تا مرتکب جرایم جدی شوند.» او از ترکیه خواسته که جلوی این تخلفات را بگیرد و حافظ جان غیرنظامیانی باشد که در منطقه تحت کنترل شورشیان سوری تحت حمایت این کشور قرار دارند.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

کومی نایدو افزوده که ترکیه نمی‌تواند با برون سپاری جنایات جنگی به گروه‌های مسلح تحت حمایتش، از خود سلب مسئولیت کند.

مقامات درمانی روژاوا (ناحیه خودمختار کردستان سوریه) گفته‌اند که از زمان شروع حملات ترکیه، دستکم ۲۱۸ غیرنظامی از جمله ۱۸ کودک، جان خود را از دست داده‌اند.

عفو بین‌الملل تاکید کرده که همه طرفین کشمکش موجود باید به قوانین انسان‌دوستانه بین‌المللی احترام بگذارند، از آسیب رساندن به غیرنظامیان پرهیز کنند و همه تدابیر احتیاطی را دستکم برای به حداقل رساندن چنین آسیبی به کار گیرند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جنجال مجدد بر سر تولید بیت‌کوین: پلمب دو مرکز استخراج در یزد

cafeliberal

احمد توکلی: فساد نظام را تهدید می‌کند

cafeliberal

حضور زنان در ورزشگاه صدهزار نفرى را باید مدیون چه کسى بود؟!

cafeliberal

مایک پمپئو: اتحادیه اروپا انتقال نفت ایران به سوریه را محکوم کند

cafeliberal

کشف و شناسایی پنج تن از نیروهای کشته‌شده سپاه پاسداران در سوریه

cafeliberal

قاسمی: ظریف تا پایان سفر اسد به ایران از آن بی‌اطلاع بود

cafeliberal